Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Przy wódce w gospodzie trzej chłopi przechwalają się:
- Ja - mówi pierwszy - wyhodowałem w tym roku wielkie jabłka. Każde ważyło kilogram!
- Moje jabłka - mówi drugi - były większe. Miały po dwa kilogramy!
- To jeszcze nic - mówi trzeci. - Ja wyhodowałem takie jabłko, że jak wiozłem je furą na
jarmark, to wyszedł z niego robal i zeżarł mi konia!

Był sobie facet, który własnie przeszedł ciężki rozwód z żoną. Pewnego dnia znalazł lampę z dżinem. Dżin wyszedł i powiedział:
- Witaj, panie. Spełnię twoje trzy życzenia, ale czegokolwiek sobie zażyczysz, twoja żona dostanie podwójnie.
Nie bardzo się to mu spodobało, ale skorzystał z okazji. Podał pierwsze życzenie:
- Dżinie, chcę mieć dom na Hawajach.
Fruu. Dostał dom, a jego żona dwa. Nie uszczęśliwiło go to, ale podał drugie życzenie:
- Dżinie, chcę dwa biliony dolarów.
Fruu. Dostał 2 biliony, a jego żona 4. Jak dotąd facet nie był zbyt szczęśliwy. Dżin mówi:
- Zostało ci jeszcze jedno życzenie. I przypominam ci, cokolwiek sobie zażyczysz, twoja żona dostanie podwójnie.
- Taa, wiem, wiem.
Facet myśli naprawdę mocno i wreszcie wykrzykuje:
- Mam! Dżinie, pobij mnie i zostaw w pół żywego

.            

Imprezy i inne ciekawe wydarzenia


2008-08-03 (zapowiedź)
Lublin i lubelskie - Wydarzenie

Festiwal Słowo Daję

Hej ludzie i ludziska! Kto ma uszy do słuchania, kto ma oczy do patrzenia, kto ma głowę do myślenia, kto ma serce do kochania – niech podejdzie bliżej!

okolicach opowiadacze gościć będą, by pieśni, bajdy i legendy głosić każdemu, kto ciekawym słuchać ich będzie.
Dla małego i dużego, z dalekiej Arabii, Japonii i delty Missisipi, z pobliskiego Chełma, bajanie polskie, mongolskie, turkmeńskie, afrykańskie i kaszubskie. Dobre słowo z dawnych czasów, bajka-grajka, zaśpiewana i mówiona, dla każdego przeznaczona!
Posłuchajcie historii o Ole i Trufie, o Żydzie Szemielu, o kaszubskim aniele i księżniczce Damroce, o rybaku Urashima i słynnej Esterce i bluesmanie Bolku. O tym jak Bóg rozdawał zwierzętom części ciała, o żmii Mogoj i wielbłądzie Temee, o tym, skąd się wzięły się pchły. Baśnie tysiąca i jednej nocy i historie purimowe, mądrości spod baobabu, opowieści z dreszczykiem.
Ludzie, ludzie, przybywajcie – opowieści, baśni, legend wysłuchajcie! Mieszczanie lubelscy i wy przybysze z krain bliskich i dalekich! Kto ma uszy do słuchania, kto ma oczy do patrzenia, kto ma głowę do myślenia, kto ma serce do kochania!

1 SIERPNIA

Podwórko w Bramie Grodzkiej
15:00 „Opowieści z Bramy” -Witek Dąbrowski Teatr NN
Opowieści z bramy to cykl opowieści z żydowskiego folkloru, w których aktor z towarzyszeniem żywej muzyki (w tym przypadku akompaniuje sobie na gitarze) opowiada i zabawne, i całkiem poważne historie. Losy bohaterów literackich przeplatają się z losami bohaterów realnych. Wszyscy oni pochodzą z opowieści zbieranych i przechowywanych w Bramie Grodzkiej.

Plac po Farze
17:00 Bajki arabskie -Sonia Usarek
Najstarsze bajki świata, pełne magicznych mocy, wszechpotężnych dżinów, odważnych awanturników oraz pięknych księżniczek. Niezwykle historie o tym, jak syn ogrodnika może zostać księciem, a myszy na całym świecie mają wcale niezłe koneksje i możliwości, zwłaszcza jeśli chcą się pozbyć kotów. Trochę magicznych-medycznych sposobów na to jak uleczyć sułtana, ale nie próbujcie tego w domu... Jak poślubić ducha złej góry i czy bogactwo szczęście daje? Posłuchajcie historii, które nam dały arabskie kraje...
18:00 „Baju baju w polskim kraju” - Michał Malinowski
To ponad godzinny program bajek, baśni, legend, przysłów i zagadek, który prezentuje mało znane bogactwo rodzimej tradycji ustnej. Oprócz bajek zwierzęcych, podań religijnych, bajek tłumaczących powstanie rzeczy, ukazuje baśnie magiczne, opowieści o strachach i bajki humorystyczne.
19:00 „Opowieść o szalonym Dumrulu” -Agnieszka Aysen Kaim oraz Grupa Studnia O
Opowieść dzieje się w czasach, kiedy to kobiety dorównywały mężczyznom siłą i władzą, a z kandydatami do swojej ręki staczały pojedynek. W owych czasach szaleńcy mieli wśród ludzi wielkie poważanie. Anioł śmierci Azrail każdemu dawał szansę na wykup duszy za duszę zaś Bóg na niebie lepiej rozumiał ludzkie sprawy. Czy nad suchym korytem może stać most i kto odda swą duszę Dumrulowi? Nadstaw ucha, a w odpowiedzi pomoże Ci ludowa mądrość turkmeńskich plemion.

Plac przy Teatrze Andersena
20:00 „Drzewo Słowa lub Mądrości Baobabu” - Michał. Malinowski
W wielu plemionach afrykańskich miejscem spotkań jest stare drzewo. W jego cieniu zbiera się wiele pokoleń aby słuchać odwiecznych opowieści przekazywanych przez mistrzów słowa mówionego. Drzewo, pod którym się opowiada nazywane jest „drzewem słowa”. Pod nim uczy się co jest dobre, a co złe, jak kochać drugiego człowieka, jakich wyborów dokonywać na ścieżkach losu aby dożyc szczęśliwej starości.

Wirydarz klasztoru oo. Dominikanów
21:30 „Opowieści bluesowe”- Jarek Kaczmarek oraz Grupa Studnia O
Opowieść muzyczna ilustrowana utworami inspirowanymi repertuarem klasyków bluesa: Roberta Johnsona, Big Billa Bronzy’ego, Buddy Gaya, Leadbelego. Historia Bolka „Bolo” Adamczyka, który wyrusza tajemniczą autostradą (Highway number 5278) w poszukiwaniu bluesa. W drodze znajduje klucz (a właściwie kluczyki do serca Lady C. C. De Ville, przechodzi bluesowe wtajemniczenie w chacie Leadbellego, poznaje zaklęcie Big Billa (któremu nie zdoła oprzeć się żadna kobieta), dociera na dno miasta (albo piekła), by zadać sobie pytanie o własnych przodków, swoją tradycje i korzenie. Czy odnajdzie odpowiedź? Odpowiedź nie zawsze znajduje się na końcu…

2 SIERPNIA

Plac po Farze
16:00 „Zwierzęce bajki dla dzieci” - Agnieszka Aysen Kaim oraz Grupa Studnia O
Mongolska bajka o tym, jak Bóg rozdawał zwierzętom różne części ciała. Co takiego otrzymała żmija Mogoj i jaki ogon dostał się wielbłądowi Temee? Dlaczego wielbłądy nie mają rogów? Turecka bajka o rozbrykanym ośle i mądrych wielbłądach. Cygańska bajka o tym, skąd wzięły się pchły. Bajki z dalekiej Północy: dlaczego zające mają osmalone koniuszki uszu i o pewnym Niedźwiadku, który chciał zostać kimś zupełnie innym.
17:00 „Opowieści japońskie” - Michał Malinowski
Prezentacja klasycznych baśni japońskich oraz opowieści ZEN. Baśń o chłopcu urodzonym z brzoskwini i wychowanym przez sędziwych rodziców. Oraz historia Urashima Tar? – legenda o rybaku, który ocalił żółwia, za co został nagrodzony wizytą w Pałacu Smoka. Ponadto wiele innych historyjek dla dzieci i dorosłych
18:00 Bajki afrykańskie - Jarek Kaczmarek oraz Grupa Studnia O
Afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach na podstawie książek (« O dziewczynie, która poślubiła lwa » Alexandra McCall Smitha i zbioru bajek : « Safarii z Ezopem » ze zdjęciami Ryszarda Kapuścińskiego), a także historie zasłyszane od afrykańskich opowiadaczy. Integralną częścią opowieści są afrykańskie przysłowia, pieśni i zaśpiewy, wykonywane z udziałem słuchaczy, a także muzyka grana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach, takich jak balafon, ngoni, djembe, drumla i kalimba.

Rynek Starego Miasta
19:00 Opowieści z dreszczykiem - Michał Malinowski
Opowieści zapierają dech w piersiach i powodują, że niektórzy spadają z krzeseł. Publiczność musi zapiąć pasy bezpieczeństwa aby nie uciec przed pojawiającymi się wyimaginowanymi stworami. Trwoga dopasowana jest do wieku słuchaczy dlatego jest to przedstawienie dla słuchaczy w wieku od 8 do 105 lat.
20.00 Koncert „Muzyczne opowieści z czterech stron świata” II RP
Duet Ruszkowski Połoniewicz: Jest projektem muzycznym dwóch przyjaciół, których łączy wspólna fascynacja: historyczne instrumenty etniczne. Hubert Połoniewicz na co dzień zajmuję się grą na wschodnich instrumentach perkusyjnych tj. riq, bendir, tonbak i tabla. Specjalizuje się w rytmice Indii i Iranu. Łukasz Ruszkowski początkowo zajmował się instrumentami ustnymi: drumla, clackamore, mouth bow. Jego dalsze poszukiwania skierowały go ku instrumentom perkusyjnym. Koncert jest połączeniem rytmik i instrumentów z różnych stron świata przez co zaskakuje świeżością historycznych już brzmień i podziałów.

3 SIERPNIA

Plac po Farze
15:00 Opowieści kaszubskie - Sonia Usarek
Krótkie bajeczki i legendy z Kaszubskich Krain o tym jak Anioł podczas stworzenia świata przypilnował kaszubskich interesów u Stwórcy, o tym jak nimfa Jurata stworzyła bursztyn. Legenda o głazie narzutowym znajdującym się niedaleko miejscowości Połchówko. O tym jak krzyżem poskromiono diabelskie zamiary, a i samego Diabła przy okazji. O Tabace – czarcim zielu tak przez Kaszubów ulubione... Czyli gdzie chłop na diabła nie może, tam babę pośle. I wiele innych mądrości ludowych.
16:00 Baśnie i opowieści azjatyckie - Bartosz Ignacy Wrona
Niemal wszyscy z nas słyszeli o Szecherazadzie i jej opowieściach o Aladynie, Alim Babie i Sindbadzie żeglarzu. Bajkoczytacz przedstawi te mniej znane z jej opowieści, oraz wiele innych historii z Persji, Indii i krajów Arabskich. Wszytko to przy akompaniamencie muzyki z regionu, i efektów uzyskiwanych na kilkudziesięciu instrumentach perkusyjnych z całego świata
17:00 „Baśnie tysiąca i jednej nocy oraz inne opowieści orientalne dla dorosłych”- Bartosz Ignacy Wrona
W Wielu krajach bliskiego i dalekiego wschodu opowiadanie baśni to sztuka trudna i mocno doceniana. opowiada się nie tylko dzieciom, ale (głównie) dorosłym. wiele z tych historii zawiera elementy przemocy i erotyki, jakie nie mogłyby znaleźć się w tym, co zwykliśmy nazywać baśniami. Bajkoczytacz zaprezentuje kilka takich historii z Persji, Indii i krajów Arabskich. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki z regionu.

Okna MDK -Placu po Farze
18:00 Opowieść Sztukmistrza z Lublina - TrioBaja
Krótki fragment historii Sztukmistrza z Lublina (tytułowej postaci z książki I.B. Singera), jego podróży twórczej przez światy magii, iluzji i kuglarstwa. Opowieść ta będzie próbą zbudowania świadomości odbiorcy w płaszczyźnie słowa i muzyki improwizowanej.

Rynek Starego Miasta
19:00 Historia Purimowa - zespół Chojzes Klezmorim
Historia purimowa to opowieść, która przez wieki dała się słyszeć wszędzie tam, gdzie mieszkali Żydzi. Wzorując się na pierwotnych Purym szpiler, którzy dawali amatorskie przedstawienia dla swoich społeczności, parodystyczną wersję historii Estery przedstawią Klezmerzy Widzącego z Lublina- zespół Chojzes Klezmorim.
Zdarzyło się to dawno, dawno temu, w starożytnej Persji.....

Brama Krakowska
20:00 „Był sobie raz” - Witek Dąbrowski Teatr NN
BYŁ SOBIE RAZ... według I.B. Singera - to historia chełmskiego Żyda Szlemiela, który znudzony życiem w Chełmie postanawia wyruszyć do wielkiego Lublina. Po drodze do miasta gubi drogę i wraca do rodzinnego domu. Przekonany jednak o tym, że nie może to być ten sam Chełm, który opuścił upiera się, że znalazł się w miejscu identycznym, ale nie tym samym. Po długich i zabawnych kłótniach z żoną, dziećmi, sąsiadami i radą starszych odkrywa dla siebie prawdę, że na świecie istnieje wiele Chełmów, z podobnymi domami i mieszkańcami, że "wszystkie drogi prowadzą do Chełma, a cały świat to jeden wielki Chełm".
Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz, Wykonanie: Witold Dąbrowski, Bartłomiej Stańczyk


11704
<<<powrót


profil_100.png