Opracowano model komputerowy który przewidzi czy ptasia grypa będzie groźna dla ludzi

ptasia-grypa

Naukowcy z Arizony opracowali model komputerowy, który pomaga przewidzieć, czy dany szczep ptasiej grypy stanie się zdolny do przechodzenia na człowieka i wywoływania choroby u ludzi - czytamy na łamach „International Journal Data Mining and Bioinformatics”.

Badania prowadzili wspólnie badacze z Uniwersytetu Arizony (USA), Huazhong University of Science and Technology w Wuhan (Chiny) i Wuhan Institute of Virology (Chiny). Kierujący nimi Chuang Ma wyjaśnia, że od 1997 roku kilka szczepów wirusa ptasiej grypy (avian influenza viruses, AIV) osiągnęło zdolność bezpośredniego zarażania ludzi, prowadząc do licznych zgonów. Najnowszy wybuch ptasiej grypy spowodowany wirusem H7N9 miał miejsce w lutym 2013 roku Chinach i do tej pory spowodował zgon kilkudziesięciu osób.

Amerykańsko-chiński zespół opracował więc technikę obliczeniową, która pozwala przewidzieć, czy dany szczep ptasiej grypy ma potencjał do zarażania ludzi. Takie narzędzie, zdaniem jego twórców, umożliwi departamentom zdrowia poszczególnych państw monitorowanie rozmieszczenia i częstości występowania groźnego szczepu wśród ptaków dzikich i domowych, co pomoże z dużym prawdopodobieństwem określić, czy konkretna odmiana wirusa może spowodować światową pandemię grypy u ludzi.

Metoda opiera się na analizie dziewięćdziesięciu losowych miejsc sekwencji białkowej różnych szczepów wirusa. Pozycje te są następnie przypasowywane do ponad 500 różnych fizycznych i chemicznych cech wirusa. W kolejnym etapie model komputerowy (nazwany A2H) określa, czy obecność danej cechy sprzyja zdolności wirusa do zarażania ludzi.

Poprawne działanie systemu zostało potwierdzone w testach.

"Model A2H może być niezwykle przydatnym narzędziem wczesnego ostrzegania o międzygatunkowej transmisji wirusów ptasiej grypy, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia zdrowia publicznego" - mówi Chuang Ma. Jak dodaje, w przyszłości jego zespół ma zamiar rozszerzyć działanie modelu na inne odzwierzęce wirusy, potencjalnie niebezpieczne dla człowieka.


data ostatniej modyfikacji: 2013-05-24 09:52:18
Komentarze
 
Polityka Prywatności