Większość uczniów uczęszcza do szkół publicznych finansowanych przez państwo: w roku szkolnym 2010/11 94% uczniów uczęszczało do szkół gminnych, 2% do szkół państwowych, a 4% do szkół prywatnych. Szkoły prywatne należą do osób fizycznych lub prywatnych osób prawnych. Koszty wynagrodzeń nauczycieli i podręczników są pokrywane przez budżet państwa, natomiast w szkołach prywatnych uczniowie płacą czesne. Wszystkie zajęcia pozaszkolne wykraczające poza obowiązkowy program nauczania w szkołach państwowych, gminnych i prywatnych są finansowane przez samorząd lokalny lub rodziców.
Ogólnokrajowe standardy kształcenia na różnych poziomach ustala rząd Republiki (Vabariigi Valitsus). Ministerstwo odpowiada za opracowywanie i wdrażanie polityki edukacyjnej oraz nadzoruje szkoły obowiązkowe i średnie na szczeblu krajowym. Samorządy okręgów (maavalitsus) nadzorują na szczeblu regionalnym placówki przedszkolne i szkoły oraz zapewniają w pewnym zakresie poradnictwo i opiekę psychologiczną, natomiast samorządy lokalne (vallavalitsus, linnavalitsus) prowadzą placówki przedszkolne, szkoły obowiązkowe i średnie.
Przeprowadzanie szkolnych inspekcji należy do zadań departamentu ds. monitorowania (valishindamise osakond) w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz inspektorów z wydziałów edukacji samorządów okręgowych. Szkolnictwo wyższe podlega kontroli rządu Republiki.