a) Rodzaje kształcenia
Szkoła średnia (drugi cykl - senior cycle) |
Wiek: 15/16-17/19 lat |
Szkoły ogólnokształcące i zawodowe różnego typu: |
|
Community
school/Comprehensive school/Vocational school/Voluntary |
Drugi cykl kształcenia w szkole średniej trwa dwa lub trzy lata zależnie od tego, czy uczniowie zapisują się na tzw. rok przejściowy (Transition Year). Zajęcia w „roku przejściowym”, które prowadzi 70% szkół, realizuje się zgodnie z opracowanym przez daną szkołę programem nauczania. W ramach „roku przejściowego” nacisk kładzie się na rozwój indywidualny i społeczny uczniów oraz rozwijanie ich umiejętności ogólnych, umiejętności technicznych i umiejętności uczenia się. W ostatnich dwóch klasach szkoły średniej uczniowie realizują program przygotowujący do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły (Leaving Certificate).
Przeważająca większość uczniów przechodzi automatycznie z pierwszego do drugiego cyklu w tej samej szkole.
c) Programy i treści nauczania
Istnieją trzy odrębne programy przygotowujące do uzyskania świadectwa Leaving Certificate: tzw. program tradycyjny - Leaving Certificate (LC), program zawodowy - Leaving Certificate Vocational Programme (LCVP) i program praktyczny - Leaving Certificate Applied (LCA). W ramach programu LC uczniowie uczą się co najmniej 5 (zwykle 7) zatwierdzonych przedmiotów, z których jednym musi być język irlandzki.
d) Ocena, promocja i kwalifikacje
W drugim cyklu nauki w szkole średniej nauczyciele przeprowadzają sprawdziany w ciągu roku; poza wyjątkowymi sytuacjami uczniowie przechodzą automatycznie do następnej klasy. Na zakończenie drugiego cyklu uczniowie przystępują do egzaminów zewnętrznych i otrzymują świadectwo ukończenia szkoły Leaving Certificate. W przypadku uczniów, którzy wybrali program LCA, ocena odbywa się na różnych etapach dwuletniego kształcenia. Ocena stanowiąca podstawę wydania Leaving Certificate obejmuje zwykle egzaminy pisemne oraz, gdzie to właściwe, egzaminy ustne, sprawdziany rozumienia ze słuchu i egzaminy praktyczne. Świadectwo Leaving Certificate jest powszechnie wykorzystywane przez pracodawców podczas selekcji kandydatów i stanowi również podstawę przydzielania miejsc na studiach.