a) Rodzaje kształcenia
Uldkeskharidus (kształcenie ogólne na poziomie średnim II stopnia) |
Wiek: 16-18/19 lat |
Kutsekeskharidus (kształcenie zawodowe na poziomie średnim II stopnia) |
Wiek: 16-18/19 lat |
Kutseope keskhariduse baasil (kształcenie zawodowe na poziomie policealnym) |
Wiek: 19-21 lat |
Do ogólnokształcących i zawodowych szkół średnich II stopnia uczniów przyjmuje się na podstawie świadectwa ukończenia kształcenia obowiązkowego. Uczniowie mogą ubiegać się o przyjęcie do wybranej szkoły. Przyjęcia do niektórych policealnych szkół zawodowych odbywają się na podstawie świadectwa ukończenia szkoły średniej II stopnia.
c) Programy i treści nauczania
Ogólnokształcące szkoły średnie II stopnia opracowują własne programy nauczania, zgodnie z ogólnokrajową podstawą programową.1 Przedmioty obowiązkowe stanowią 70% treści nauczania.
Struktura programu nauczania w szkołach zawodowych (liczba oraz proporcje przedmiotów ogólnych i zawodowych) zależy od dziedziny kształcenia i wymaga zatwierdzenia przez Ministerstwo Edukacji. Z minimalnej liczby 120 tygodni nauki przewidzianych w programie nauczania zawodowej szkoły średniej II stopnia, na przedmioty ogólne należy przeznaczyć 40 tygodni, z których 32 tygodnie są obowiązkowe i wspólne dla wszystkich uczniów.
Nauczyciele mogą samodzielnie dobierać metody nauczania i podręczniki.
d) Ocena, promocja i kwalifikacje
Uczniów ocenia się w taki sam sposób, jak w ramach kształcenia obowiązkowego. Warunkiem ukończenia ogólnokształcącej szkoły średniej II stopnia jest zdanie pięciu egzaminów (gumnaasiumi lopueksamid). Trzy z nich muszą być zewnętrznymi egzaminami państwowymi (riigieksam), przy czym jeden z nich (z języka ojczystego) jest obowiązkowy, natomiast dwa pozostałe uczniowie wybierają sami z listy przedmiotów. Dwa fakultatywne egzaminy mogą być egzaminami wewnętrznymi. Uczniowie, którzy zdali te egzaminy, otrzymują świadectwo ukończenia szkoły (Gumnaasiumi loputunnistus) i państwowe świadectwo egzaminacyjne (riigieksamitunnistus). Na zakończenie nauki w szkole zawodowej uczniowie obowiązkowo przystępują do egzaminów, które obejmują państwowe egzaminy zawodowe, i otrzymują świadectwo ukończenia średniej szkoły zawodowej (loputunnistus pohihariduse baasil kutsekeskhariduse omandamise kohta).
1 W styczniu 2011 rząd przyjął nowe podstawy programowe dla szkół podstawowych i średnich, podstawy programowe wejdą w życie 1 września 2011.