a) Rodzaje uczelni i programów
Na Łotwie istnieją zarówno uczelnie uniwersyteckie, jak i uczelnie zawodowe (augstskola/universitate/akademija/koledźa).
Uczelnie zawodowe prowadzą studia zawodowe, natomiast uniwersytety prowadzą zarówno studia o charakterze akademickim, jak i studia zawodowe.
Studia akademickie prowadzące do tytułu zawodowego licencjata/inżyniera trwają 3 lub 4 lata, studia magisterskie - od roku do 2 lat, a studia doktoranckie, obejmujące zajęcia o charakterze naukowym - 3 lub 4 lata.
Studia zawodowe są podzielone na studia zawodowe I poziomu (prowadzone w kolegiach) i studia zawodowe II poziomu. Studia zawodowe I poziomu umożliwiają uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie IV i mają przede wszystkim na celu przygotowanie specjalistów dla rynku pracy. Studia w kolegiach trwają 2 lub 3 lata.
Studia zawodowe II poziomu prowadzą do uzyskania kwalifikacji zawodowych na poziomie V (najwyższych, specjalistycznych kwalifikacji zawodowych, które stwarzają możliwość prowadzenia badań w danej dziedzinie). Studia te trwają co najmniej 4 lata.
Podjęcie studiów we wszystkich uczelniach wymaga posiadania świadectwa ukończenia szkoły średniej II stopnia. Od 2004 r. wszystkie uczelnie mają obowiązek przyjmować na studia na podstawie wyników egzaminów centralnych, zdawanych na zakończenie nauki w szkole średniej II stopnia.
Uczelnie mogą jednak nadal przeprowadzać jeden lub kilka dodatkowych egzaminów wstępnych lub
sprawdzianów zdolności, bądź konkurs, w którym kładzie się nacisk na przedmioty związane z wybranym kierunkiem studiów. Poziom wiedzy i umiejętności, jakiego wymaga się na egzaminach wstępnych, odpowiada standardom kształcenia w szkole średniej II stopnia. W uczelniach państwowych liczbę miejsc finansowanych z budżetu państwa ustalają władze centralne. W przypadku miejsc, które nie są finansowane z budżetu państwa, czesne płacą sami studenci lub inne podmioty prawne, bądź osoby fizyczne. Studenci mogą uzyskać pożyczkę na pokrycie czesnego.
Po ukończeniu akredytowanego przez władze państwowe programu studiów można uzyskać:
następujące kwalifikacje akademickie:
licencjat/inżynier (tytuł akademicki),
magister (tytuł akademicki),
doktor (tytuł naukowy);
kwalifikacje zawodowe IV i V poziomu oraz następujące tytuły zawodowe:
licencjat/inżynier,
magister.