Kształcenie nauczycieli prowadzą uniwersytety i wyższe szkoły zawodowe. Nauczyciele przedmiotów zintegrowanych/ wczesnoszkolni i nauczyciele szkół zawodowych kończą 3-letnie studia uniwersyteckie lub zawodowe, nauczyciele szkół obowiązkowych i średnich II stopnia kończą studia dwustopniowe (licencjackie i magisterskie 3+2 lub, w przypadku nauczycieli szkół podstawowych zintegrowane 5-letnie studia magisterskie). Otrzymywane dyplomy i świadectwa potwierdzają kwalifikacje pedagogiczne absolwentów.
Od 2004 r. absolwenci studiów nauczycielskich muszą odbyć staż w miejscu pracy (kutseaasta), trwający cały rok szkolny. W ciągu tego roku przyszli nauczyciele odbywają praktyki, korzystając z pomocy opiekunów nauczycieli i opiekunów z uniwersytetów (kolegiów uniwersyteckich). Po ukończeniu tej fazy kształcenia otrzymują wymagane kwalifikacje pedagogiczne.
Po przepracowaniu co najmniej trzech lat w zawodzie, nauczyciel może wystąpić o przyznanie mu wyższej kategorii zawodowej. Istnieją cztery takie kategorie. Na doskonalenie zawodowe nauczycieli przyznaje się specjalną dotację z budżetu państwa (stanowiącą ok. 3% kwoty przewidzianej na wynagrodzenia nauczycieli).
Nauczyciele przedmiotów zintegrowanych uczą zwykle większości przedmiotów w klasach I-VI, a nauczyciele przedmiotu uczą maksymalnie trzech przedmiotów w klasach VII-XII. Nauczyciele są zatrudniani na podstawie umowy o pracę zgodnie z kodeksem pracy.
Opracowanie: Estońskie Biuro Eurydice