Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wykłady otwarte Wszechnicy odbywają się w drugą środę miesiąca (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) o godz. 17.30 w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie i trwają około 60 minut. Wstęp wolny, bez potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji. Do wygłaszania wykładów zapraszani są znakomici naukowcy i ludzie kultury z wielu ośrodków krajowych i zagranicznych. Od maja 2013 r. wykłady Wszechnicy transmitowane są na żywo w sieci Internet.
14 stycznia br. w Laboratorium Akustyki Technicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH odbyła się prezentacja zmodernizowanej komory bezechowej – jednego z najcichszych miejsc w Polsce.
Deszcz meteorytów nad Rosją, identyfikacja szczątków króla Ryszarda III, sklonowanie ludzkich zarodków, wyczekiwany Nobel za cząstkę Higgsa i pierwszy polski satelita naukowy Lem w kosmosie - to niektóre z istotnych wydarzeń naukowych w 2013 r.
Już wkrótce w zasięgu naszych możliwości znajdzie się transplantacja ludzkiej głowy. Tak twierdzi włoski neurochirurg dr Sergio Canavero.
Rosyjska dryfująca arktyczna stacja naukowa "Biegun Północny-40” zostanie ewakuowana z powodu wywołanych topnieniem pęknięć pola lodowego wokół stacji - poinformowało w czwartek ministerstwo ds. zasobów naturalnych i ekologii Rosji.
10 największych naukowych hitów, które miały miejsce w roku 2012. Najważniejszym odkryciem okazał się bozon Higgsa, którego istnienie zostało przewidziane już w 1964 roku.
Naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK: dr Michał Chlebiej oraz doktorant, mgr Andrzej Rutkowski są współautorami projektu multimedialnego, który zdobył srebrny medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA 2012”.
Prestiżowy Starting Grant, został przyznany dr Justynie Olko z Uniwersytetu Warszawskiego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych(ERC) w ramach programu IDEAS. Na swój projekt - badanie kultury Indian Nahua - badaczka otrzymała ponad 1,3 mln euro.
Z europejskich analiz wynika, że światowa emisja dwutlenku węgla, który jest głównym sprawcą globalnego ocieplenia, wzrosła w ubiegłym roku o trzy proc., co oznacza, że do atmosfery trafiło 34 miliardy ton tego gazu.
Więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenie się poziomu morza, wzrost temperatury - oto co czeka nas w najbliższych dekadach. Klimat w Polsce będzie się powoli zmieniać.
Monika Koperska, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego została wybrana przez publiczność FameLab International najlepszą popularyzatorką nauki na świecie. Jury konkursu przyznało jej „srebrne” miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie na naukowego idola.
Krzemowe detektory cząstek alfa, opracowane i zbudowane w Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie, otrzymały Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Półprzewodnikowe przyrządy rozpoczęły już pracę w ośrodku badań jądrowych w Darmstadt, w eksperymencie, którego jednym z celów jest wyprodukowanie pierwszych jąder jeszcze nieodkrytego pierwiastka o liczbie atomowej 120.
Zadaniem konkursu jest rozwiązanie jak największej liczby problemów programistycznych
w jak najkrótszym czasie. Spośród 112 uczelni z całego świata, St. Petersburg University of IT, Mechanics &. Optics zdobył „Puchar Mistrzów Świata”
Polimery białka FtsZ, współtworzące cytoszkielet bakterii, wcale nie są długie. Wynik ten, stojący w sprzeczności z wieloma dotychczasowymi pomiarami podawanymi w literaturze przedmiotu, otrzymali i udokumentowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dzięki użyciu nowatorskiej metody pomiarowej wyjaśniono jednocześnie przyczynę błędów we wcześniejszych oszacowaniach.
Pod Afryką odkryto ok. 0,66 mln km sześciennych wody gruntowej. Dla lepszego wyobrażenia jak jest jej dużo, można przyjąć, że jest to ponad sto razy więcej, niż ilość wody dostępna co roku na terenie całej Afryki z dostępnych odnawialnych źródeł.
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności