W Omanie odkryto grobowiec sprzed około 3300 lat

grobowiec
Dział: Archeologia

Archeolodzy zbadali grobowiec sprzed 3300 lat odkryty w Omanie i odnaleźli szczątki około 200 osób – informuje serwis internetowy Gulf News.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w okręgu (wilajet) Dibba Al-Baya w gubernatorstwie Musandam, będącym eksklawą Sułtanatu Omanu nad cieśniną Ormuz.

Podczas prac ziemnych przy budowie lokalnego klubu sportowego odsłonięto pozostałości starożytnego grobowca, zbudowanego z kamieni i wapiennych bloków.

Władze Omanu do zbadania znaleziska zaprosiły archeologów z Włoch i Grecji, którzy odsłonili cały grobowiec o wymiarach 14 metrów długości i 3,5 metra szerokości.

Wewnątrz grobowca archeolodzy odkryli ludzkie szczątki należące co najmniej do 188 osób, pochodzące - jak wykazały badania próbek przeprowadzone metodą węgla aktywnego C14 - z około 1300 r. p.n.e.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Omanu uznało odkryty starożytny grobowiec za jedno z największych znalezisk w ostatnim czasie w Omanie i najważniejsze jak dotąd znalezisko archeologiczne na obszarze gubernatorstwa Musandam.

Na stanowisku naukowcy odkryli też liczne pozostałości wyrobów ceramicznych oraz miecze, sztylety i biżuterię, pochodzące z tego samego okresu.

Jak dotąd niewiele wiadomo o pochodzeniu ludu zamieszkującego w starożytności ten odległy i górzysty obszar, ale - zdaniem ekspertów - lud ten mógł mieć związek z cywilizacją perską, rozwijającą się po drugiej stronie Cieśniny Ormuz na terenach dzisiejszego Iranu.

Archeolodzy nadal prowadzą prace wykopaliskowe na stanowisku i przy pomocy georadaru próbują zlokalizować pozostałości innych starożytnych podziemnych struktur w sąsiedztwie odkrytego grobowca. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2013-05-02 15:00:20
Komentarze
 
Polityka Prywatności