Eksplozja kambryjska wyjaśniona

eksplozja kambryjska

Eksplozja kambryjska, czyli nagłe pojawienie różnorodnych skamieniałości w zapisie kopalnym sprzed pół miliarda lat, było zagadką już dla XIX-wiecznych biologów. Zjawisko to opisali naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Darwin uważał, że eksplozja kambryjska jest niezwykle trudna do wyjaśnienia z punktu widzenia teorii ewolucji. Okazuje się jednak, że zjawisko to doskonale pasuje do teorii Darwina - dowodzi międzynarodowy zespół biologów na podstawie najnowszych wyliczeń.

Eksplozja kambryjska miała miejsce na początku kambru, ok. 540-520 mln lat temu. Wówczas stosunkowo szybko ewolucji uległo wiele grup zwierząt, m.in. stawonogi. Wiele grup, które wtedy powstało, później wymarło. Zaliczają się do nich zwierzęta o niezwykłym kształcie, m.in. wielokrotnej symetrii ciała.

"Nagłe wyodrębnienie się w tym czasie wielu grup zwierząt jest najważniejszym ewolucyjnym wydarzeniem po pojawieniu się życia na Ziemi" - opisuje główny autor badań, Michael Lee z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii.

Jak dodaje, to zjawisko było często wykorzystywane jako argument przez przeciwników teorii ewolucji.

"Jednak ze względu na niepełność zapisu kopalnego, nikt nie potrafił dokładnie zmierzyć tempa ewolucji w tym krytycznym okresie" - dodaje.

Naukowcy porównali ewolucję żyjących i wymarłych stawonogów (owady, skorupiaki, pajęczaki), która była wówczas i jest dzisiaj najbardziej zróżnicowaną grupą zwierząt.

Na podstawie stworzonego modelu matematycznego badacze ustalili, że tempo morfologicznej i genetycznej ewolucji podczas eksplozji kambryjskiej było pięć razy szybsze niż dzisiaj. "Dość gwałtowne, ale mimo to doskonale zgodne z teorią Darwina" - podsumowuje Lee.(PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2013-09-16 14:52:51
Komentarze
Ostatnie:
7.03.2014 18:47
Dodał(a): ~ediiii
suma sumarum niczego nie wyjaśniono (nowego). nihil novi
 
Polityka Prywatności