Jeziora coraz bardziej zanieczyszczone plastikiem

plastikowe_torby
Dział: Ekologia

Zanieczyszczenie drobinami plastiku dotyczy nie tylko środowiska morskiego, ale stanowi też coraz większe zagrożenie dla jezior - podają naukowcy na łamach "Current Biology".

Naukowcy znaleźli duże ilości mikroskopijnych kawałków plastiku we włoskim Jeziorze Garda i jak twierdzą, próbki porównywalne są do tych pobranych z dna morskiego.

Istnieje zatem obawa, że ta substancja będzie akumulowała się w organizmach słodkowodnych gatunków i najprawdopodobniej dostanie się do łańcucha pokarmowego - oceniają badacze.

Problem zanieczyszczenia plastikiem światowych oceanów został w ostatnich latach szeroko udokumentowany. Morskie stworzenia mogą nie tylko zadławić się większymi kawałkami plastiku, ale i połknąć mniejsze, co może mieć równie poważne konsekwencje dla ich organizmu. Analiz na temat jezior natomiast brakuje.

Badacze przeczesali duże polodowcowe Jezioro Garda. Próbki pobrane z osadów dennych wykazały dużą koncentrację plastiku. Na północnym brzegu na metr kw. przypadało ok. 1 tys. większych drobin i 450 mikrodrobin. "Byliśmy zaskoczeni - przyznał główny autor badania prof. Christian Laforsch z University of Bayreuth (Niemcy). - Poziom zanieczyszczenia osadów w ekosystemach jezior jest podobny do tego w morzu".

Chemikalia zawarte w tworzywie mogą zaburzać układ endokrynologiczny, a w niektórych przypadkach powodować raka.

Badacze wykazali, że wiele stworzeń - np. małych skorupiaków - połyka drobiny plastiku myląc je z pożywieniem. "Może to wpływać na ich układ hormonalny, mogą się stać np. bezpłodne. Może też być tak, że ryby żywiące się tymi organizmami będą akumulowały te cząstki w swoich tkankach" - powiedział Laforsch.

Problem bierze się z użytkowania plastiku przez człowieka. Oprócz sportów wodnych, turystyki i wędkarstwa, głównymi źródłami zanieczyszczeń w Jeziorze Garda są plastikowe odpadki, pochodzące najprawdopodobniej z wysypisk.

Badacze przypominają, że ta kwestia może dotyczyć również ludzi, skoro woda z jezior często wykorzystywana jest do picia i na potrzeby rolnictwa.

"Analizujemy też zbiorniki w Bawarii i wygląda to podobnie. Jest to sytuacja - jak mniemam - dotycząca całej Europy, a może i świata" - powiedział Laforsch.

Tworzywa sztuczne potocznie zwany plastikiem składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących.

Do wad tworzyw polimerowych zalicza się bardzo długi czas rozkładu, jeśli człowiek dokonuje zaśmiecania nimi środowiska naturalnego, czy też podczas składowania ich na składowiskach odpadów. Tymczasem tworzywa polimerowe stanowią doskonałe materiały wtórne do ponownego przerobu w technologiach recyklingu, gdzie na samym końcu powinny one kończyć "swoje życie" jako materiał opałowy, ze względu na wysoką wartość opałową, często porównywalną do węgla.

zdjęcie: Wikimedia Commons, CC-By-SA-3.0

data ostatniej modyfikacji: 2013-10-08 14:38:21
Komentarze
 
Polityka Prywatności