Potwierdzono, że pszczoły wymierały razem z dinozaurami

Wielkie wymieranie sprzed 65 mln lat, podczas którego wyginęły dinozaury, dotknęło również pszczoły – piszą naukowcy na łamach „Public Library of Science ONE”.

Wyniki badań być może pomogą w lepszym zrozumieniu, dlaczego również dzisiaj pszczoły zaczęły masowo ginąć.

Po raz pierwszy naukowcom udało się znaleźć dowody, że 65 mln lat temu, kiedy doszło do zagłady dinozaurów, ginęły również pszczoły. W tym czasie wymarło wiele gatunków roślin kwiatowych, można więc było się spodziewać, że ucierpiały również owady zależne od nich, czyli zapylacze.

W materiale kopalnym trudno jednak było znaleźć dowody na wymieranie pszczół. Udało się to dopiero dzięki badaniom genetycznym żyjących dzisiaj gatunków z grupy Xylocopinae.

Przeanalizowano i porównano DNA czterech spośród 230 gatunków Xylocopinae z wszystkich kontynentów. Okazało się, że w tym samym czasie, około 65 mln lat temu, we wszystkich grupach doszło do zmian, które można zidentyfikować jako wymieranie.

Pszczoła (Apis) - rodzaj z rodziny pszczołowatych (Apidae).
Apis mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Mają ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle - ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

zdjęcie: Maciej Czyżewski / Creative Commons

data ostatniej modyfikacji: 2013-10-30 15:11:22
Komentarze
 
Polityka Prywatności