Mózg człowieka sie powiekszał, zęby malały

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie uważają, że linia ewolucyjna, obejmująca ludzi i przodków człowieka, jest jedyną wśród naczelnych, w której występowała taka zależność w trakcie ewolucji. Proces ten zaobserwowano na przestrzeni 2,5 mln lat.

Jak piszą naukowcy, jest to zjawisko, które może wydawać się paradoksalne, bowiem wraz ze wzrostem mózgu rosną potrzeby energetyczne organizmu, a więc zęby również powinny się powiększać.

Okazuje się jednak, że ważnym czynnikiem zmniejszania się zębów była zmiana diety, w tym wzrost ilości spożywanego mięsa. Wówczas do diety weszły łatwo przyswajalne tłuszcze zwierzęce i inne składniki pokarmowe, które efektywniej zasilały pracę mózgu.

Zespół przeprowadził szczegółowe badania porównawcze zębów i mózgoczaszki, które objęły zasięgiem dużą grupę naczelnych. Zdaniem naukowców te dwie tendencje anatomiczne dały o sobie znać wraz z pojawieniem się rodzaju Homo na ewolucyjnej scenie.

Naukowcy wiążą te zmiany z dezaktywacją genu MYH16, decydującego o mięśniach skroniowych. Stało się to w przybliżeniu 2,4 mln lat temu. Jak wyjaśniają, nadmierne umięśnienie wokół czaszki było barierą dla powiększania się puszki mózgowej.


data ostatniej modyfikacji: 2014-04-07 13:33:39
Komentarze
 
Polityka Prywatności