Największy torbacz Australii był poligamistą

Wśród żyjących 100 tys. lat temu diprotodontów, największych torbaczy kontynentu australijskiego, panowała poligamia. O badaniach prowadzonych przez australijskiego naukowca - informuje serwis internetowy ScienceDaily.

Przeciętny diprotodont ważył 2.5 tony, mierzył zaś 1.8 m wysokości i 3.5 m długości. Mimo że był najokazalszym przedstawicielem australijskiej megafauny z okresu plejstocenu, bardzo długo niewiele było o nim wiadomo.

Ponieważ naukowcy znajdowali szkielety diprotodontów różnej wielkości, postawiono hipotezę, że dzieliły się one na kilka gatunków. "Tradycyjnie przyjmowano, że istniało osiem gatunków diprotodontów" - wyjaśnia dr Gilbert Price z University of Queensland, który przez ostatnich kilka lat prowadził badania skamieniałości tych torbaczy. Naukowiec odwiedził największe muzea historii naturalnej na świecie, w których zbiorach znajdowały się skamieniałości diprotodontów. Na podstawie swoich badań doszedł do wniosku, że wszystkie okazy należały do jednego gatunku.

Jak tłumaczy badacz, całe zamieszanie z podziałem diprotodontów na gatunki spowodowane było tym, że znajdowane skamieniałości były fragmentaryczne. Poza tym zasadniczo były w dwóch rozmiarach: duże albo bardzo duże. Jednak łatwo jest wytłumaczyć różnice w wielkości szkieletów. "Tak jak u wielu obecnie żyjących zwierząt, również u diprotodontów różnice w wielkości ciała zależały od płci. Samice mogły być średnio o jedną trzecią mniejsze od samców" - tłumaczy Price. Badania Price'a rzuciły nowe światło na zachowanie diprotodontów.

Jak wyjaśnia badacz, w przypadku większości żyjących torbaczy, u których występują różnice w wielkości ciała uzależnione od płci, samców jest mniej w populacji w stosunku do samic. "Prawdopodobnie również diprotodonty wykazywały podobną strategię rozrodczą. Wskazówki pochodzące z analizy skamieniałości sugerują, że populacje diprotodontów były liczebnie zdominowane przez samice" - podsumowuje Price. Artykuł opisujący wyniki badań naukowiec opublikował w piśmie "Zoological Journal of the Linnean Society".(PAP)

data ostatniej modyfikacji: 2008-07-14 20:49:48
Komentarze
 
Polityka Prywatności