Świat nauki (archiwalne artykuły)

16 grudnia 1944 r. oddziały niemieckie rozpoczęły operację „Wacht am Rhein” (Straż na Renie) – swoją ostatnią wielką ofensywę w czasie II wojny światowej. Jej celem było przecięcie alianckich linii zaopatrzeniowych i zniszczenie oddziałów brytyjskich operujących na terenie Belgii i Holandii.
Szkoła Podstawowa nr 80 im. Marii Kownackiej z Bielan okazała się lokalnym liderem ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. W ramach programu szkoła skutecznie zbierała elektrośmieci i zachęcała do oddawania zużytego sprzętu okolicznych mieszkańców. W zamian za zgromadzone punkty uczniowie i nauczyciele odebrali pomoce naukowe – tablicę, rzutnik i laptop – ufundowane z Funduszu Oświatowego, ustanowionego przez ElektroEko.
Dwa tygodnie zajęło sejmowi kontraktowemu uchwalenie ustaw, które pozwoliły na przeprowadzenie gospodarczej rewolucji w Polsce. 17 grudnia mija 25 lat od zaprezentowania "planu Balcerowicza". Najbliższe dni mogą zdecydować o latach - mówił wtedy posłom wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Miał rację.
16 grudnia mija 33. rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek. Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.
W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Populacja morświnów żyjąca w Morzu Bałtyckim wynosi zaledwie blisko 450 osobników - wynika z badania przeprowadzonego w ramach międzynarodowego projektu SAMBAH. Oznacza to, że gatunek ten należy do krytycznie zagrożonych. Ocenę liczebności morświnów w Bałtyku oparto na danych z nasłuchu odgłosów echolokacyjnych tych ssaków, zarejestrowanych przez dwa lata podczas prowadzenia międzynarodowego projektu SAMBAH (Static Acoustic Monitoring of the Baltic Sea Harbour Porpoise).
30 listopada, w trakcie uroczystej ceremonii, Europejski Komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Karmenu Vella, ogłosił zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Europejskie Nagrody „Biznes dla Środowiska”.
Dobiegła końca analiza danych eksperymentu MATROSHKA – pierwszego kompleksowego pomiaru rzeczywistych dawek promieniowania pochłanianych przez astronautów. Przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksperyment wykazał, że kosmos jest mniej nieprzyjazny podróżnikom niż się dotychczas wydawało.

Transformacja ustrojowa w Polsce przyniosła nie tylko wzrost zamożności Polaków, ale też... lepsze czasy dla rysi, które coraz rzadziej giną z winy człowieka. Świadczą o tym wyniki 20-letnich badań w Puszczy Białowieskiej, opublikowane w "Mammal Research". Ryś euroazjatycki to jeden z największych drapieżników w Europie, w Polsce gatunek rzadki i chroniony. Jednym z niewielu miejsc, gdzie można go spotkać, jest Puszcza Białowieska.
17 listopada 1869 r. do Kanału Sueskiego wpłynął jacht "LAigle", na pokładzie którego znaleźli się m.in.: francuska cesarzowa Eugenia, żona Napoleona III i cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef. Nowa droga wodna między morzami Śródziemnym i Czerwonym została otwarta. Za jachtem podążało 47 statków parowych, na pokładzie znalazło się mnóstwo osobistości zaproszonych na uroczystość. Konwój wyruszył z Port Saidu na północnym krańcu kanału i udał się do Ismailii, położonej w połowie drogi do Suezu.
25 lat temu, w drugiej połowie listopada 1989 roku, nurt przemian w ówczesnym bloku wschodnim ogarnął również Czechosłowację, a rozpoczęta wówczas aksamitna rewolucja przyniosła w ostatecznym efekcie jej pokojowy podział na odrębne państwa czeskie i słowackie. Pierwszym zorganizowanym aktem społecznego sprzeciwu wobec osławionej komunistycznej "normalizacji" następstw Praskiej Wiosny 1968 roku stało się opublikowanie w 1977 roku prodemokratycznego manifestu czechosłowackich intelektualistów, nazwanego Kartą 77.
Zabijanie młodych przez samce jest strategią obecną w stadach tylko wtedy, kiedy przynosi korzyść samcom. Skutecznym antidotum na dzieciobójstwo jest strategia rozwiązłości samic i związana z tym "wojna plemników". Od dawna wiadomo, że dzieciobójstwo z ręki samców to częste zjawisko wśród wielu gatunków ssaków. Najczęściej zdarza się jednak wśród tych zwierząt, u których samice żyją w społecznych grupach zdominowanych przez jednego samca lub ich klikę.
Czy Polacy dbają o środowisko? A czy rozumieją to, że sami też są częścią natury? Jak można dbać o siebie i otaczającą nas przyrodę jednocześnie?
Odejście od zachodniego modelu żywienia na rzecz zdrowszej diety sprzyja dłuższemu życiu, pozwala też ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i chronić siedliska zagrożonych zwierząt. W miarę, jak miasta na Ziemi pęcznieją, a dochody ich mieszkańców rosną, zwiększa się też skala spożycia rafinowanych cukrów i tłuszczów, rośnie też skala zużycia zasobów naturalnych i zapotrzebowanie na takie produkty rolne (jak np. wołowina), które wymagają intensywnego wykorzystania Ziemi.
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej wymyślili i opatentowali nowatorską technologię, wykorzystującą ciepło z miejskiego systemu grzewczego Krakowa do produkcji chłodu. Prototyp stanowiska badawczego powstał w pilotażowej stacji badawczej, uruchomionej w Krakowie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To pierwsza tego typu instalacja w Małopolsce.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności