Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Dawno, dawno temu Mikołaj szykował się do odlotu. Już od początku jednak coś mu nie wychodziło... Najpierw okazało się, że najlepsze elfy są na zwolnieniu, a zastępcy nie radzą sobie z robieniem zabawek. Mikołaj, obawiając się że nie zdąży, poszedł do stajni. Okazało się, że 3 najlepsze renifery są w ciąży, a Rudolf i Dzwoneczek przeskoczyły płot i uciekły Bóg wie gdzie. Zdenerwowany poszedł się napić brandy i filiżanki kawy. Okazało się, że nie ma alkoholu, bo chore elfy go wypiły (dlatego były chore). Postanowił, że zrobi sobie kawę. Jednak do kuchni weszła pani Mikołajowa i oznajmiła, że jej mama przyjeżdża za dwa dni. Mikołaj z szoku wypuścił puszkę z kawą i filiżankę. Kawa i odłamki zasypały podłogę. Poszedł po szczotkę, ale włosie zjadły myszy. I wtedy, gdy Mikołaj był już maksymalnie wkurzony, zadzwonił dzwonek do drzwi. Otwiera, a tam stoi uśmiechnięty aniołek trzymający choinkę. Mówi wesolutkim głosem:
-Wesołych Świąt, Mikołaju! Mam dla ciebie choinkę, prawda, że jest piękna? Gdzie mam ją wsadzić
...
I stąd się wzięła tradycja aniołka na czubku choinki.
.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Stypendium naukowe - cd

Otrzymuję wiele pytań dotyczących stypendium naukowego. Oto kolejne:
1. Jestem studentem czwartego roku. Przez pierwsze dwa lata studiowałem we Wrocławiu. Na drugim roku uzyskałem średnią ocen, która gwarantuje mi stypendium naukowe. Po drugim roku przeniosłem się na wydział tej samej uczelni, tylko że w Jeleniej Górze. Tam jednak nie dostałem stypendium, gdyż wymagana jest inna średnia. Czy słusznie?
2. Podobno stypendium naukowe przysługuje tylko studentowi studiów dziennych. Ale czy jeżeli ktoś studiował na studiach zaocznych jeden rok, następnie został przyjęty na studia uzupełniające magisterskie (na których przysługuje stypendium naukowe, gdyż jest to kontynuacja), to czy zasadne jest odmówienie takiemu studentowi wypłaty stypendium? Chciałabym uzyskać informacje na temat podstawy prawnej.

Odpowiadałem już na tego typu pytania. Jeszcze raz chcę więc podkreślić, że jedyną podstawą prawną jest regulamin wydziału lub uczelni o przyznawaniu stypendiów. Ustawa o szkolnictwie wyższym kwestię stypendiów naukowych i socjalnych pozostawia uczelniom do rozwiązania. One ustalają kryteria i one są zobowiązane do stosowania się do tych kryteriów.
Co do pierwszego pytania, stypendium należy ci się jedynie od tego wydziału, na którym aktualnie studiujesz – wedle kryteriów tam stosowanych. Jeśli osiągnąłeś odpowiednią średnią i spełniłeś wszystkie wymagania zawarte w regulaminie uczelni i wydziału dotyczące stypendiów, powinieneś je otrzymać. A jeśli tak się nie stało, to regulamin z całą pewnością przewiduje tryb odwołania się od decyzji odmownej i trzeba się do niego zastosować.
Pytanie drugie: po zmianie trybu studiów zostałaś pełnoprawną studentką studiów dziennych magisterskich. Przysługuje ci więc pełne prawo do stypendium oraz innych przywilejów związanych ze studiami w tym trybie. Nie ma znaczenia fakt, że przenosiłaś się z jednych studiów na drugie.

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.