Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Co zrobić, żeby każdej partii w Polsce podobała się nowa konstytucja?
- Dla każdej partii uchwalić po jednej konstytucji.

.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Alimenty od ojca

Jestem studentką. Moja mama nie żyje od 10 lat i od tego czasu opiekuje się mną ojciec. Opieka ta jest jednak tylko umowna, ponieważ nie wywiązuje się z niej pod żadnym względem, finansowym również. Jedyne dochody jakie posiadam to renta rodzinna z ZUS i czasem coś z umowy zlecenia. Czy mogę ubiegać się o alimenty od ojca? Jeśli tak, to jak to zrobić i o jaką wysokość alimentów występować? Czy są duże szanse, że alimenty zostaną mi przyznane? Candylady.

Z przedstawionego opisu Pani sytuacji finansowej wygląda, że może Pani ubiegać się o przyznanie alimentów. Rodzice obowiązani są bowiem do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. (Art. 133. § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Alimenty przysługują tak długo jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, więc w szczególności w sytuacji gdy dziecko nadal się uczy.

Jeśli Pani dorywczo pracuje i ma rentę rodzinną, zależnie od wysokości Pani dochodów, ojciec będzie mógł żądać odpowiedniego zmniejszenia alimentów podnosząc, że częściowo może Pani utrzymać się samodzielnie. Pozew o alimenty zwolniony jest z kosztów sądowych, wnosi się go do sądu właściwego dla Pani miejsca zamieszkania albo dla miejsca zamieszkania Pani ojca (jest to tzw. właściwość miejscowa przemienna). Zanim złoży Pani pozew, warto zwrócić się do ojca z pismem zawierającym opis Pani sytuacji finansowej, oświadczenie że nie jest Pani w stanie utrzymać się samodzielnie i z oficjalnym wezwaniem do dobrowolnego wypłacania alimentów w określonej wysokości pod rygorem wystąpienia na drogę sądową (pismo należy wysłać listem poleconym). W pozwie powinna Pani udowodnić, że alimenty w określonej wysokości są niezbędne aby mogła Pani się utrzymać.

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wysokość należnych miesięcznych alimentów można spróbować obliczyć odejmując od niezbędnych kosztów miesięcznego utrzymania wszelkie uzyskiwane przez Panią dochody. Pod uwagę należy oczywiści brać również sytuację finansową ojca. Pozew (w dwóch egzemplarzach) złożyć można w biurze podawczym w sądzie lub wysłać go do sądu listem poleconym. Przy formułowaniu pozwu i w toku sprawy nieodzowne może stać się skorzystanie z pomocy adwokata.

Więcej informacji o obowiązku alimentacyjnym a także wzór pozwu o alimenty można uzyskać na stronach organizacji pozarządowych zajmujących się prawami kobiet, np. na stronie http://free.ngo.pl/samodzielne-matki/alimenty-FAQ.html

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.