Student NEWS - nr 6 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

- Gdybyśmy przed baranem postawili wiadra: z wodą i z alkoholem, to czego się napije baran? - pyta prelegent usiłujący różnymi przykładami przekonać słuchaczy, że picie alkoholu jest szkodliwe.
- Wody! - odkrzykują słuchacze.
- Tak! A dlaczego?!
- Bo baran!

.            

Żadnych GIEREK tylko sport

Przed biegiem nie stajesz przed lustrem zastanawiając się czy drodze spodoba się Twój strój. Nie trzeba słuchać jej dowcipów i udawać, że Cię śmieszą. W seksownym ubraniu wcale się łatwiej nie biegnie. Droga nie zauważy braku szminki i ma gdzieś Twój wiek. Nie czujesz się głupio, bo więcej od niej zarabiasz. Możesz ją odwiedzić, kiedy chcesz, nie ważne, ile dni minęło od ostatniej randki. Drodze zależy tylko, żebyś wpadła od czasu do czasu. Nike. Żadnych gierek, tylko sport- mówił Nick Marshall, którego zagrał Mel Gibson w filmie Czego pragną kobiety.

Serce
Jest to najbardziej pracowity organ w naszym organizmie - wykonuje średnio 70 skurczów na minutę przepompowując w tym czasie 5-7 litrów krwi. Żeby sobie to wyobrazić, policzyłem że w ciągu godziny mamy 4200 uderzeń i 400 litrów przepompowanej krwi, a dziennie około 100 tys. uderzeń i ponad 8 tys. litrów krwi, którą "popchnęło" nasze serce. Dla porównania to chyba nie wypijamy takiej ilości piwa w ciągu całego życia. Mam nadzieję, że doceniliście teraz, że należy o serce dbać.
Objętość serca osoby, która unika wysiłku fizycznego, to około 700cm3, natomiast wysportowanej może wynieść już ponad 1000cm3. Przekłada się to na skuteczność pracy serca. A co może oznaczać lepsza skuteczność? Wiemy to przecież z przygotowań do egzaminów, kiedy ta sama porcja materiałów może nam zająć tydzień albo dwa dni. Tak samo jest z sercem. Jeśli jest bardzie wytrenowane, to z tą samą ilością przepompowanej krwi.
Po co biegamy
Najważniejszą zaletą biegania jest wolność. Możesz biegać rano, wieczorem, w weekend, kiedy chcesz. Nie ważne jakim tempem i jak daleko. Możesz wybrać się z przyjaciółmi, ale możesz też to robić samotnie. Wówczas wiele spraw można przemyśleć. Ruch, który wzmacnia serce, poprawia krwioobieg, rozjaśnia także umysł, nie ujmując nic napojowi Red Bull. Wiele pomysłów i ciekawych rozwiązań może nastąpić podczas biegu. A jeśli biegasz w lesie, to dochodzi jeszcze niezwykła atmosfera.
Lekarze potwierdzają, że bieganie jest wspaniałym środkiem antystresowym. Po biegu masz dobre samopoczucie i wydaje ci się, że nie ma problemów, z którymi nie można sobie poradzić. Oczywiście podczas biegania zyskuje nie tylko nasza psychika, ale także nasze ciało - to jeden z najintensywniej spalających tłuszcz sportów. Ponadto, jeśli biegasz w miarę systematycznie, to automatycznie zaczynasz rozsądniej się odżywiać i co jest bardzo ważne, potrzebujesz dużą ilość płynów.

Buty
ściana butów Wchodząc do sklepu zauważysz "ściany różnokolorowych butów" (patrz zdjęcie obok>). Kolor jest dla wszystkich ważnym elementem estetycznym, ale pamiętaj, że na tym jego rola się kończy. Wprawdzie w przypadku samochodów płacimy niższe ubezpieczenie za jasne kolory, ale w bieganiu ta zasada nie obowiązuje. Nie ulegaj zatem pierwszemu wrażeniu, to nie jest początek rozmowy o pracę. Usiądź na ławeczce do przymierzania i przypomnij sobie, jaki but chcesz kupić. Przypominam, że najważniejsze są zdrowie i wygoda. Najpierw zastanów się gdzie i jak zazwyczaj będziesz w nich biegać oraz jaką masz stopę.
Na początek polecam buty marki Adidas, Nike, Puma lub Reebok ze środkowej półki cenowej. Jeśli nie jesteś zawodowcem, nie kupuj butów najdroższych ani najtańszych. Te z wysoką ceną można porównać do nowych komputerów, które po pewnym czasie tanieją, bo znów wchodzą nowsze cacka. Natomiast do tych tanich pasuje przysłowie: tanio znaczy drogo. Tani but ma mniejsze szanse na ochronę twoich stóp i kolan. Podczas biegu występują tzw. mikrowstrząsy, które skutecznie amortyzowane są przez buty obecnie dostępne. Żeby to zrozumieć przebiegnij kilometr boso po asfalcie, a poczujesz się jak bokser po trzech rundach.
PIĘTKA
Jej rola polega przede wszystkim na stabilizacji stopy. Ochrania też ścięgno Achillesa i kostkę. Ponieważ często biegamy zaczynając od pięty jej konstrukcja musi być niezwykle mocna i trwała, utrzymując but w niezmiennych rozmiarach.
CZĘŚĆ GÓRNA
Zrobiona głównie z tworzyw sztucznych, które zastąpiły skórę. Najważniejszą jej cechą jest "oddychanie", polegające na odprowadzeniu wilgoci na zewnątrz buta. W zimie ważną cechą jest także trzymanie ciepła.
PODESZWA
Najważniejszy element buta. To ona odpowiada głównie za amortyzację stopy. Jest wykonana z nowoczesnych tworzyw z różnymi dodatkami, z których mogę wymienić zamknięte w pęcherzach powietrze. Najważniejsza cecha podeszwy, to jej twardość. Twarde wpływają na lepszą stabilność stopy i mniej się zużywają, natomiast miękkie wpływają co prawda na krótsze użytkowanie ale zapewniają nam lepszą amortyzację.
BIEŻNIK
Zasada podobna do opon samochodowych. Im gładszy, tym lepiej biega się po równych nawierzchniach. Im ma więcej różnych wzorów i wgłębień, tym bardziej nadaje się do biegania w terenie.

Stopy
Przed pójściem do sklepu wykąp się - będziesz bardziej odporny na sprzedawcę, a wychodząc spod prysznica odbij swoją stopę na podłodze. Musisz sprawdzić, czy masz płaskostopie. Jak biegasz, to Twoja stopa wykonuje między innymi ruch z zewnątrz do wewnątrz (tzw. pronacja). Jeżeli na podłodze będziesz miał odcisk prawie całej stopy, to ten ruch będzie duży i wówczas potrzebujesz butów, które będą sztywne i będą dobrze trzymać. Kształt buta powinien być wówczas prosty albo lekko zakrzywiony. A jeżeli na odcisku odbije Ci się tylko pięta i przednia część stopy będzie z nią połączona małym paskiem, to Twoja stopa przekręca się nieznacznie, co powoduje zbyt niskie tłumienie wibracji. Potrzebujesz więc butów amortyzujących z zakrzywionym kształtemDobre towarzystwo niewątpliwie podnosi satysfakcję z biegania buta. Jeśli odcisk będzie po środku opisanych przed chwilą sytuacji, to znaczy, że masz najbardziej prawidłowy kształt stopy i potrzebujesz butów neutralnych z lekko zakrzywionym kształtem.

Wizyta w sklepie
Jeśli już jesteś w sklepie, to pamiętaj o tym, żeby przymierzać oba buty. Często różnią się one od siebie, a poza tym twoje stopy też mogą być różne. Weź ze sobą skarpety, w których biegasz i właśnie w nich przymierzaj buty. Pamiętaj, aby palce nogi mogły się poruszać, dlatego przymierzając sprawdź, czy zostawiłeś im trochę miejsca. Najważniejsze jednak jest to, że jeśli buty są niewygodne, to nie daj się nabrać, że z czasem się rozejdą albo skurczą. Być może bywało tak dawniej za czasów trampków i adidasów ze skóry na talony. Nowoczesne tworzywa powinny zachować niezmienne rozmiary i but musi być wygodny w momencie robienia zakupów.
Pamiętaj też, żeby dać sobie czas. Nie kupuj butów w 5 minut. To nie koszulka. Wypróbuj jak najwięcej modeli, porównaj je, zadawaj dużo pytań sprzedawcy, choć z trudem można znaleźć takiego, który mógłby ci dobrze doradzić. Przeglądaj więc opisy do butów. Jak najdłużej spaceruj lub nawet trochę pobiegaj w nich po sklepie. Nie przejmuj się przy tym sprzedawcą. Jeśli będzie miał coś przeciwko, radź się go, doceń go a sytuacja zmieni się diametralnie.

Sergiusz Dobosz