Student NEWS - nr 10 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Przychodzi facet do spowiedzi, a że trochę nagrzeszył to i pokuta była długa. Po paru minutach facio przysnął. Ksiądz na koniec spowiedzi puka. Facet się wystraszył i mówi:
- Aleś mnie *** wystraszył...
.            

Jak zrobić karierę w branży finansowej?

Kariera
pracuj.pl
Przede wszystkim sprzedawcy

Banki oferują bardzo dużo miejsc pracy, poszukują jednak przede wszystkich sprzedawców, którzy potrafią znaleźć i zachęcić klienta do kupna produktów bankowych.

Ostatnie lata to okres poważnych przekształceń polskiego sektora bankowego. Fuzje, przejęcia, zwolnienia pracowników - to efekt zjawisk i procesów występujących na całym świecie. Dążenie do stworzenia "jeszcze bardziej atrakcyjnej oferty" dla klientów wymuszało reorganizację i restrukturyzację firm działających w tym sektorze. Owocowało to między innymi łączeniem się banków, a oznaczało tym samym - konieczność ograniczenia dublującego się często personelu.
Co kilka miesięcy pojawia się w mediach informacja, że bank x zwalnia kilkuset pracowników. I dotyczy to nie tylko tych, które sobie gorzej radzą, ale i tych dobrze prosperujących. Z drugiej strony w prasie i w portalach zajmujących się rynkiem pracy (np. www.pracuj.pl) znaleźć można sporo ofert pracy dla tych, którzy swoją karierę zawodową chcieliby związać z branżą finansową.
 
Dlaczego?
Najbardziej poszukiwaną grupą pracowników są sprzedawcy. Oczywiście, w zależności od konkretnego przypadku mogą być oni nazywani konsultantami czy doradcami klientów, ale i tak ich obowiązki nie będą się specjalnie różnić - muszą znaleźć klienta i zachęcić go do kupna - lokaty, kredytu czy złożenia depozytu lub powierzenia środków finansowych w innej postaci.
Idealnym kandydatem do pracy w banku (w innych instytucjach finansowych jest podobnie) jest osoba z wykształceniem kierunkowym i predyspozycjami sprzedażowymi. Oprócz wiedzy na temat rynku finansowego, procesów na nim zachodzących, instrumentów i narzędzi, konieczna jest umiejętność odpowiedniego zaprezentowania produktu klientowi, dopasowania go do jego potrzeb, przekonania do wybrania akurat tej oferty. Sprzedawca (konsultant, doradca) nie różni się w takim przypadku od sprzedawcy innego towaru - tyle, że może mu być trudniej, gdyż klienci są bardziej wymagający i nieufni.
Rzadziej poszukiwani są pracownicy do takich działów, jak: windykacja, restrukturyzacja, analiza kredytowa, czyli tych, których zadaniem jest albo odzyskanie należności z kredytów zagrożonych lub niepewnych albo minimalizowanie ryzyka kredytowego.
Pracę można znaleźć rów nież w działach "niebankowych", ale istniejących w każdej firmie: księgowości, zasobów ludzkich, marketingu, itp.
Planując pracę w branży finansowej nie należy jednak ograniczać się do banków. Na rynku istnieje wiele instytucji, takich, jak np.: towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne czy emerytalne, a także instytucje państwowe, które również zatrudniają finansistów. Jednak to banki potrzebują największej liczby pracowników i to one głównie nastawione są na zatrudnianie studentów czy absolwentów, oferując im np. udział w praktykach (np. Fortis Bank, BPH-PBK) czy programach menedżerskich (np. Bank Millennium).
Udział w takim programie czy praktyce stwarza dużą szansę na "ominięcie" stanowiska sprzedawcy i rozpoczęcie pracy od stanowiska bardziej odpowiedzialnego i lepiej wynagradzanego.

Piotr Henzler
dziennikarz Pracuj.pl