Student NEWS - nr 10 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Przychodzi facet do lekarza. Wyjmuje swoj "interes" cały poobijany, spuchnięty, zakrwawiony. Lekarz pyta:
- Jezus Maria, kto pana tak urządził?
- Ja sam.
- Czemu? I jak?
- Jestem masochistą. Normalnie, kładę interes na kowadle i walę ile sił młotkiem.
- A kiedy ma pan w tym przyjemność?
- Jak nie trafię.
.            

Konto bankowe dla studenta

Przy wyborze należy pamiętać, że to bank ma być dla nas, a nie my dla banku i to my powinniśmy czerpać z współpracy z nim jak najwięcej korzyści. Jak zatem dokonać dobrego wyboru? Oto kilka porad, z który mi powinniśmy się zapo znać przed ostatecznym wyborem (czy to otworze nia nowego rachunku, czy nawet zmiany banku).

Rozmiar: 3545 bajtów


Bankomaty, oddziały wstępna selekcja

Na samym początku naj ważniejszą rzeczą jest sprawdzenie jakie banki mają swoje placówki blisko miejsca twojego zamiesz kania lub po drodze do uczelni. Duże banki takie jak Pekao S.A., PKO BP czy BZ WBK bardzo często swoje oddziały i bankoma ty mają na terenie uczel ni lub miasteczka akade mickiego. Jednak pierwsza uwaga - nie oznacza to, że automatycznie musisz tam zakładać konto! Najważ niejszą rzeczą w przypad ku studenta jest dostęp do bankomatu. Należy zwró cić uwagę na bankoma ty Euronetu, które są dar mowe dla coraz większej ilości banków, jednak tutaj trzeba pamiętać, że wypła cić z nich można jedynie banknoty 50 lub 100 złoto we. O ile wizyty w oddzia łach można zminimalizo wać lub wręcz wyelimino wać, o tyle z bankomatu korzysta się w miarę często (tym bardziej, że pieniądze w portfelu dość łatwo się rozchodzą...). Listę banko matów interesującego cię banku w danej miejscowo ści możesz sprawdzić bądź na stronie samego banku, albo skorzystać ze specjal nych wyszukiwarek, na przykład na stronie wortalu finansowego Bankier.pl: http://www.bankier.pl/fo/karty/narzedzia/bankomaty/ W przypadku większości banków wszystkie podsta wowe operacje możesz wykonać zdalnie przez Internet lub telefon ; dlatego większe znaczenie może dla Ciebie mieć bez prowizyjny bankomat, niż bliskość placówki.

Zdefiniowanie potrzeb

Jest to najważniejszy etap. Przed założeniem konta należy dokładnie przemy śleć sobie do czego ono nam właściwie będzie potrzebne. Jeśli tylko do otrzymywania pieniędzy od rodziców czy ze sty pendium ; w zupełności wystarczy darmowe konto z tanią kartą. Musimy więc pomyśleć czy będziemy często korzystać z karty płatniczej, wyjeżdżać zagra nicę, na wakacje, czy w końcu chcemy zakładać lokaty. Wszystko to najle piej przemyśleć wcześniej, tak aby wybór docelowego banku (lub banków) był jak najlepszy i jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Należy też bardzo poważ nie pomyśleć nad możli wością posiadania więcej niż jednego konta. Nie ma banku idealne go. I tak jak banki zarabia ją na nas ; nie mamy obo wiązku korzystać z każdej dostępnej usługi w naszym banku, skoro w innym, konkurencyjnym, oferu ją lepsze warunki! Tutaj należy podkreślić, że banki traktują studentów jako bardzo perspektywiczną grupę, dlatego większość z nich ma w swojej ofercie specjalne studenckie konta, które są prowadzone za darmo bądź za symbo liczną kwotę. Jeśli jednak nasze wpływy na rachu nek będą raczej symbolicz ne ; lepiej trzymać się jed nego banku, ponieważ pre miuje on naszą lojalność dając możliwość zaciągnię cia małego kredytu w koncie lub debetu, a czasem wygodniejszą w użyciu kartę embosową (wypukłą). Z własnego doświadczenia mogę jednak stwierdzić, że dla studenta w zupeł ności wystarczy najzwy klejsze konto z bezpłatną kartą. Jeśli mamy rachunek w banku, który pobiera od nas za prowadze nie jakieś opłaty ; warto przeliczyć, czy w ciągu roku nie uzbiera się całkiem spora suma, za którą można wybrać się do kina czy wypić kilka piw.

Zawężenie oferty

Kiedy już wiemy mniej więcej jakie banki i banko maty są w naszej okolicy, oraz w miarę orientujemy się czego od konta ocze kujemy, możemy przystą pić do zawężenia wyboru, a konkretnie do przyjrze nia się ofercie wybranych banków oraz ich opła tom i prowizjom. Wszyst ko to możemy sprawdzić na stronach internetowych banków. Możemy także tutaj wspomóc się różny mi narzędziami dostępny mi w Internecie. Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to zesta wienie wszystkich banków. Dzięki takiemu zestawieniu (np. http://www.bankier.pl/fo/konta/narzedzia/zestawienie/) będziecie szybko mogli zobaczyć podstawowe dane na temat interesującego Was konta, czyli jego opro centowanie, minimalny wpływ na konto, opłatę za prowadzenie, przelew i zlecenie stałe. Oprócz tego można dowie dzieć się jaka jest aktual nie wysokość oprocento wania linii debetowej i na jaką maksymalną kwotę możemy liczyć (przydat ne w momencie więk szych wydatków). Należy tutaj zwracać także uwagę na konta umożliwiające dostęp przez telefon i Inter net. W przypadku prak tycznie wszystkich więk szych banków duża część operacji może być wyko nana korespondencyj nie, telefonicznie lub przez część transakcyjną witry ny banku. Jedynie w przy padkach bardzo zaawanso wanych produktów, takich jak kredyty studenckie może pojawić się potrze ba udania się do placów ki. Kiedy już zawęzimy nasz wybór do kilku najlepszych naszym zdaniem banków, można przystąpić do bar dziej zaawansowanego wyboru. Tutaj pomocne może być inne zestawie nie dostępne na stronach Bankiera: http://www.bankier.pl/fo/konta/narzedzia/oferta/ Możemy znaleźć tu bardzo szczegółowe informacje na temat opłat za prowa dzenie, wydawanych przez dany bank kart płatniczych (wraz z prowizją za wypła ty w bankomatach wła snych, obcych i zagrani cą), wykaz i oprocentowa nie wszystkich lokat oraz kredytów. Uzbrojeni w tę wiedzę, dokonujemy osta tecznego wyboru. Wszyst kie informacje warto oczy wiście skonfrontować ze stroną danego banku, na której dowiemy się wszyst kich szczegółów na intere sujący nas temat.

Ostateczny wybór

Po zapoznaniu się z ofertą wszystkich kont możemy już chociaż w przybliżeniu określić które konto (lub konta) interesuje nas naj bardziej. Być może już w tej chwili będziecie zde cydowani na ofertę danego banku. Przed ostatecznym wyborem należy jeszcze zapoznać się z poziomem obsługi. Możemy udać się do interesującej nas pla cówki i zapytać o szczegó ły, zadzwonić na infolinię. Tutaj jednakże odradzał bym zadawanie pytań przy pomocy poczty elektronicz nej. Większość banków ma niemiłą tendencję do odpo wiedzi na wszystkie pyta nia "z automatu", aczkol wiek w ramach ekspery mentu można pokusić się o wysłanie takich wiado mości. Pamiętajmy jednak, że w wielu bankach funk cjonuje system poczty wewnętrznej, który działa na innej zasadzie, w momencie kiedy stajemy się klientami banku. Bardzo dobrym sprawdzianem opinii klientów o danym banku jest sam Internet. Warto zajrzeć na usneto wą grupę pl.biznes.banki (na przykład przy pomocy www.google.com.pl (zakładka grupy dyskusyj ne) lub któregoś z portali internetowych oferujących dostęp do niusów przez strony www np. niusy.onet.pl) i wyszukać w archiwum informacje na temat konkretnego banku. Uzbrojeni w całą tę wiedzę, możemy już świa domie przystąpić do zakła dania konta. Jeżeli jesz cze nigdy nie posiadaliśmy rachunku z dostępem przez Internet, warto przyjrzeć się i wypróbować demo ich systemów transakcyjnych. Pamiętać także należy, że zawsze możemy z danego konta zrezygno wać. Rachunek bankowy jest w końcu usługą i nie ma powodu abyśmy byli do niego przywiązani zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie jesteśmy zado woleni z obsługi czy oferty. Trzeba to jednak to zrobić od razu, a nie odwlekać przez kilka miesięcy. Bank naliczy opłaty i póź niej w niemiły sposób może nas zmusić do ure gulowania rachunku.
Michał Macierzyński
Bankier.pl


Rozmiar: 6756 bajtów

Dla osób niezdecydowanych, lub też nie mających czasu i ochoty na wertowanie dużej ilości informacji - Bankier.pl przygo tował bardzo pomocną wersję automatycznego doradcy:
http://www.bankier.pl/narzedzia/wyszukiwarki/konta/
Ta wyszukiwarka pomoże znaleźć rachunek bankowy najbardziej odpowiadający naszym preferencjom. Możemy tutaj ustalić nawet najbardziej wyszukane kryteria i ustawić wagę każdego z osobna (i tak właśnie polecam zrobić, aby wprowadzić jak najwięcej informacji - wtedy uzyskane dane będą najbardziej przydatne).