Student NEWS - nr 10 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Gość zamawia zupę w restauracji, zauważa w zupie muchę:
G: panie kelner, w mojej zupie pływa mucha.
K: Eeee nie histeryzuj pan- ileż taka mucha może wypić
.            

Kierunek: emerytura

Czym się różnią emery tury z trzech filarów sys temu emerytalnego?

I filar jest obowiązkowy i repartycyjny (świadczenia emerytalne wypłacane są z bieżących składek osób pracujących); emerytura z I filaru pochodzi z ZUS.
II filar jest obowiązkowy i kapitałowy; środki przy szłych emerytów zarządza ne są przez otwarte fundu sze emerytalne.
III filar jest dobrowol ny i kapitałowy, zarządza ny przez prywatne instytu cje; jedną z form tego filaru są pracownicze programy emerytalne.

Czy studenci mogą być członkami otwartych funduszy emerytalnych?
Każda osoba, która nie ukończyła 50 roku życia i wykonuje działalność zarobkową, objętą obo wiązkiem odprowadzenia składki do ZUS może i ma obowiązek przystąpić do otwartego funduszu eme rytalnego. Dotyczy to rów nież studentów, którzy pra cują i z tego tytułu odpro wadzana jest za nich skład ka na ubezpieczenie eme rytalne lub na własny wnio sek zostali dobrowolnie objęci ubezpieczeniami.

Kiedy muszę przystą pić do funduszu emery talnego?
Osoby, dla których uczest nictwo w Otwartym Funduszu Emerytal nym jest obowiąz kowe (ur. po 31.12.1968 r.), muszą wybrać fundusz w ter minie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych (czyli np. od podpisania umowy o pracę).

W jakiej wysokości składkę na ubezpiecze nie emerytalne płaci pra codawca, a w jakiej pra cownik?
Składka na ubezpieczenie emerytalne, odprowadzana do I i II filaru wynosi łącz nie 19,52% wynagrodze nia pracownika. Jest ona opłacana po połowie przez pracownika i pracodawcę (do 9,76%). Ze składki leżą cej po stronie pracowni ka 7,30% wynagrodzenia odprowadzana jest przez ZUS do otwartego fundu szu emerytalnego, którego pracownik jest członkiem.

Czy odprowadzenie skła dek na ubezpieczenia spo łeczne wpływa na wyso kość płaconych przez pra cownika podatków?
Opłacanie składek na ubezpieczenie społecz ne nie wpływa na wyso kość podatków, a przede wszystkim nie zwiększa obciążeń finansowych pra cownika. Część płacy prze znaczonej na składki należ ne od pracownika, nie jest wliczana do dochodu pod legającego opodatkowa niu.

Kiedy ma miejsce losowa nie funduszu?
Losowanie obejmuje osoby, które pomimo obo wiązku przystąpienia do II filaru systemu emerytal nego nie wybrały samo dzielnie otwartego fundu szu emerytalnego. ZUS ma obowiązek przypomnieć o zawarciu umowy listow nie wskazując jako osta teczny termin 10 stycznia następnego roku. Losowa nie odbywa się ostatnie go dnia roboczego stycz nia. Jeżeli osoby te nie dopełnią obowiązku i nie podejmą decyzji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wybierze za nich fundusz losowo. Losowanie w ZUS członkostwa danych osób w poszczególnych fundu szach emerytalnych oparte jest na zasadzie proporcjo nalności, tzn. liczba ubez pieczonych uzyskujących członkostwo w poszcze gólnych otwartych fundu szach emerytalnych, okre ślanych w wyniku losowa nia powinna być propor cjonalna do liczby człon ków tych funduszy, na koniec kwartału poprzedza jącego kwartał, w którym przeprowadzane jest loso wanie.

Jaka jest sytuacja osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i płacą minimalną skład kę ZUS?
Osoby prowadzące działal ność gospodarczą odpro wadzają składkę od zade klarowanego dochodu, który nie może być niższy od 60% przeciętnego wynagrodzenia. Tak więc od tych osób i od zadekla rowanego przez nie docho du zależeć będzie wyso kość otrzymywanej w przyszłości emerytu ry. Im niższa składka, tym emerytura będzie niższa.

Czy bezrobotni płacą składki do ZUS?
Za bezrobotnych pobiera- jących zasiłek dla bezrobot- nych w okresie jego pobie- rania, składkę na ubezpie- czenie emerytalne i ubez- pieczenia rentowe odpro- wadza właściwy urząd pracy.

Czy w momencie roz- wiązania umowy o pracę składki na rachunku w OFE przepadają?
Nie. Środki pozostają na rachunku w OFE i są nadal inwestowane.

Czy można zmieniać otwarte fundusze eme- rytalne?
Istnieje możliwość zmiany otwartego funduszu eme- rytalnego. Następuje to przez zawarcie umowy z nowo wybranym fundu- szem po wcześniejszym pisemnym powiadomieniu o tej decyzji funduszu, do którego do tej pory wpłaca- liśmy składki. Zmiana wiąże się z poniesieniem opłaty na rzecz funduszu z które- go się odchodzi.


Jeżeli macie pytania dotyczące funduszy emerytalnych piszcie:
emerytura@studentnews.pl

Fundusze emerytalne on-line
AIG OFE www.aig.pl
OFE Allianz Polska www.allianz.pl
Bankowy OFE www.bankowy.pl
Commercial Union OFE
BPH CU WBK www.cu.com.pl
Credit Suisse Life & Pensions OFE www.credit-suisse.pl
OFE DOM www.ptedom.pl
OFE Ergo Hestia www.hestia.pl
Generali OFE www.generali.pl
ING Nationale-Nederlanden
Polska OFE www.ing.pl
OFE Kredyt Banku www.ptekb.pl
Pekao OFE www.pkopte.pl
OFE Pocztylion www.pocztylion.pl
OFE Polsat www.ptepolsat.com.pl
OFE PZU Złota Jesień www.ptepzu.pl
Sampo OFE www.sampo.pl
OFE Skarbiec-Emerytura www.skarbiec-emerytura.pl