Student NEWS - nr 11 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Na lekcji przyrody nauczycielka pyta:
- Jasiu, co wiesz o jaskółkach?
- To bardzo mądre ptaki. Odlatują, gdy tylko rozpoczyna się rok szkolny!

.            

Najlepszy Moment

Liczba nowych M budowanych w Polsce spada - w rekordowym 2001 roku oddano do użytku ponad 100 tysięcy nowych mieszkań, rok temu o 6,5 % mniej. Optymistyczne szacunki mówią, że w tym roku być może uda się wybudować 80 tysięcy mieszkań. Trend będzie prawdopodobnie się utrzymywał, bo wydawanych jest coraz mniej pozwoleń na budowę (w 2002 roku o 40 % mniej niż w roku poprzednim!). Jeszcze kilka miesięcy temu na rynku nieruchomości była spora liczba nowych niezasiedlonych mieszkań, dziś takich ofert jest coraz mniej. Innymi słowy, popyt na lokale zaczyna przewyższać podaż. Co to oznacza, wiedzą nie tylko studenci ekonomii - wzrost cen.

Rozmiar: 14907 bajtów


A więc pierwszy powód, dla którego warto się pospieszyć.
Wraz ze spadającą inflacją i obniżkami stóp procentowych, zaczęło spadać oprocentowanie kredytów hipotecznych. Oferta banków znacznie polepszyła się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Obecnie wystarczy mieć 10-20 procent własnych środków, aby uzyskać kredyt na dokończenie inwestycji, rozłożony nawet na kilkanaście (albo więcej) lat. Jeżeli kredyty są tanie, łatwiej jest je uzyskać - po pierwsze rośnie zdolność kredytowa klientów, a po drugie skrócił się czas rozpatrywania wniosku. Szansę na kredyt mają osoby posiadające stałe źródło dochodów i umowę o pracę na czas nieokreślony. Chociaż ostatnio także osoby prowadzące własną działalność częściej uzyskują pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Jeżeli jeszcze studiujesz i nie masz stałej pracy (albo nie prowadzisz działalności gospodarczej) - rusz głową! Kredyt mogą wziąć Twoi rodzice, a jeżeli zaczniesz uzyskiwać stałe dochody, po prostu przepiszą kredyt na Ciebie. Coraz częściej się zdarza, że rata kredytu hipotecznego jest niższa niż czynsz za wynajem mieszkania!

To drugi powód, dla którego warto pomyśleć o kupnie mieszkania już teraz!
Kupując mieszkanie nie załapiesz się już na ulgę budowlaną, ale póki co można jeszcze odliczyć od podatku wydatki związane z kupnem i wyposażeniem mieszkania. W 2002 roku obowiązuje tzw. ulga odsetkowa (dotyczy tylko twojego pierwszego mieszkania, które musi być kupowane na rynku pierwotnym - a więc bezpośrednio od spółdzielni lub developera i jego budowa musi się zakończyć w ciągu 3 lat). W tym roku można jeszcze wykorzystać tzw. ulgę remontową, gdyż można odpisać wydatki na wykończenie mieszkania nowo wybudowanego, kupionego na rynku pierwotnym. Prawdopodobnie w przyszłym roku wzrośnie VAT na materiały budowlane i wykończeniowe, czyli wzrosną ich ceny.

Ten fakt oraz tendencja do ograniczania wszelkich ulg podatkowych to już trzeci powód, aby pomyśleć o jak najszybszym kupnie nowego mieszkania.
Oczywiście decyzja o zakupie nowego mieszkania i zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie powinna być pochopna. Trzeba bardzo uważnie przyglądać się ofertom developerów, a więc sprawdzić wiarygodność firmy, jej doświadczenie na rynku oraz wszelkie kwestie związane z interesującą Cię budową (czy ma pozwolenie na budowę i tytuł prawny do ziemi). Sprawdź dokładnie lokalizację twojego przyszłego mieszkania , dowiedz się, co będzie budowane w jego sąsiedztwie w najbliższych latach. Dowiedz się także o możliwości uzyskania kredytu hipotecznego bezpośrednio u developera (większość z nich współpracuje z bankami), albo przejrzyj sam oferty banków i wybierz taką, która w danym momencie będzie najatrakcyjniejsza dla Ciebie. Pamiętaj także, żeby sprawdzić kilka razy umowę, zanim złożysz na niej swój podpis. Decyzja o zakupie mieszkania będzie prawdopodobnie jedną z ważniejszych, jakie do tej pory podjąłeś w życiu, dlatego warto dobrze ją przemyśleć. Ale pamiętaj, że właśnie teraz jest najlepszy czas na jej podjęcie.

Jakub Zieliński