Capoeira
Capoeira jest sztuką walki, grą i tańcem. Pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej prekursorami byli brazylijscy niewolnicy, którzy by walczyć z białymi plantatorami nadali jej charakteru tańca. W tak zawoalowany sposób manifestowali swoją odrębność kulturową. Capoeira była dla nich czymś w rodzaju tańca walki owolność i niezależność.
Dzisiaj Capoeira jest ekscytującą grą, która łączy w sobie energię ciała i poświęcenie ducha. U graczy wyzwala pozytywną energię. Poprzez taniec połączony z walką i rywalizacją wzbudza potrzebę użycia psychicznego i emocjonalnego dynamizmu. Właśnie ten dynamizm, lekkość i płynność w formie tańca wyróżnia Capoeirę spośród innych sztuk walki. Obserwując ten taniec walki zobaczymy niewiele statycznych pozycji, lecz dużo zamaszystych kopnięć i podcięć, zamiast blokowania ciosów przeciwnika, wiele uników i miękkich przejść.
Z Capoeira nieodłącznie wiąże się rytuał Roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę jogo. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem wyzwalają energię Axé za pomocą berimbau, instrumentu, który jest najczęściej używany podczas Roda.
Najważniejszymi odmianami Capoeira są:
Capoeira Angola to odmiana bardziej nastawiona na grę, współpracę i taniec. Zawiera mniej elementów charakterystycznych dla sztuk walki.
Capoeira Regional to odmiana, która znajduje bardziej praktyczne zastosowanie w walce. Charakteryzuje się większą szybkością i dynamizmem, a ze względu na widowiskowość, także większą popularnością od Capoeira Angoli.
Academia de la Lengua zaprasza na kursy tańca stylów
latynoamerykańskich, flamenco oraz capoeiry.
Cena kursów wynosi 450 PLN.
Dla swoich słuchaczy Academia oferuje 50% zniżki.
www.academiadelalengua.pl