Student NEWS - nr 8 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Dzieci piszą wypracowanie na temat: Jak wyobrażam sobie bycie informatykiem? Nie pisze tylko Jaś.
- Dlaczego nie piszesz? - pyta polonistka.
- Czekam, aż mi się otworzy edytor tekstu
.            

Podaj Serce

FINAŁ AKCJI CHARYTATYWNEJ

Już po raz piąty uroczysty koncert galowy w Sali Kongresowej PKiN zwieńczył akcję charytatywną na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM) - Podaj serce. Niezmiennie od pięciu lat organizatorem akcji są studenci Uniwersytetu Warszawskiego tańczący i śpiewający w Zespole Pieśni i Tańca UW "Warszawianka". Tegoroczna edycja zakończyła się sukcesem na miarę pięcioletniego doświadczenia. Na scenie obok "Warszawianki" wystąpił Teatr Tańca WPS Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego, który od trzech lat wspólnie ze studentami UW działa na rzecz ludzi dotkniętych tą nieuleczalną chorobą.

Zgodnie z tradycją poprzednich edycji Podaj serce, których finał zawsze wypada tuż przed Świętami Wielkiej Nocy, na scenie licytowane były artystycznie wykonane pisanki na strusich jajach. I tym razem swej pomocy nie odmówił "Warszawiance" znany aukcjoner Marek Grzybowski, któremu udało się pobić zeszłoroczny rekord i wylicytować najdroższą z pisanek za cenę trzech i pół tysiąca złotych.
Wyjątkową popularnością cieszyła się prowadzona w trakcie koncertu loteria fantów przekazanych na ten cel przez sponsorów. Mimo przygotowania większej niż w zeszłym roku liczby losów, wszystkie one zostały sprzedane w ciągu kilkunastu minut. Sama loteria pozwoliła wesprzeć ludzi dotkniętych SM kwotą ponad 5 tys. złotych. Na koncercie obecni byli przedstawiciele władz obu uczelni patronujących akcji. Dziękując wykonawcom, podkreślali oni zarówno międzyuczelniany charakter wspólnej inicjatywy studentów, jak i to, jak bardzo potrzebne są działania tego typu, budzące w młodych ludziach zdobywających wykształcenie świadomość nieszczęścia innych i konieczności pomocy drugiemu człowiekowi.
-Gdy prawie 6 lat temu rozmawiałem z "Warszawianką" na temat pomocy ludziom dotkniętym stwardnieniem rozsianym, nieuleczalną chorobą ludzi młodych - mówił dziękując po koncercie prof. dr hab. Jan Madej, prorektor UW i Prezes Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. -W najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczałem, że efektem będzie tak wielka akcja i że tak wspaniałego widowiska będziemy widzami.
Jako, że wszyscy wykonawcy wystąpili charytatywnie, całkowity dochód z koncertu (który z pewnością znacznie przekroczy oczekiwania organizatorów) zasili Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Przekazane zostaną także pozyskane w wyniku całej akcji Podaj serce środki pieniężne, lekarstwa i sprzęt rehabilitacyjny.

Anna Jasińska