Rejs "Od lodowców do tropików"
PROJEKT STUDENTÓW POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
7 maja 2003r. z Gdyni, na jachcie Zjawa IV,
pod doświadczonym okiem kapitana Henryka Wolskiego, kolejny raz wyruszy wyprawa w rejon Arktyki.
Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest NaVigare (Stowarzyszenie Studentów Politechniki Warszawskiej). Tym razem, celem podróży będzie zamknięcie "klamrą" kręgu wokół Bieguna Północnego (patrz mapa). W ten sposób kpt Henryk Wolski zostanie pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który zamknie "klamrą" krąg dookoła Arktyki.
Dalsza trasa wyprawy wiedzie do Ameryki Południowej i ma na celu opłynięcie całego kontynentu. Rejs ma 18 etapów i kończy się w Gdyni, zahaczając wcześniej o Lizbonę. Może
potrwać nawet do 16 miesięcy.
W wyprawie weźmie udział ok. 60 osób (w tym 12 żeglarzy z uprawnieniami) z różnych środowisk akademickich. Na poszczególnych odcinkach rejsu, załogę tworzy 12 członków. Dzięki dowodzeniu doświadczonych kapitanów, każdy, kto ma podobne marzenia i silną wolę, może dołączyć do NaVigare (nabór do różnych etapów potrwa do końca wyprawy, czyli sierpnia 2004 r.).
-Robimy to dla studentów z całego kraju, zapraszamy więc każdego, kto dysponuje czasem - mówi Tomasz Zieliński, prezes stowarzyszenia. -Jednak są pewne ograniczenia - dodaje rektor PW Andrzej Jakubiak, patron honorowy projektu. -Finanse mają tu niestety kolosalne znaczenie. Pokrycie lotu w daleki zakątek świata, to wydatek kilku tysięcy złotych, a tego już nikt za studenta nie może zapłacić. Można jednak - radzi rektor - próbować znaleźć instytucję, która może pomóc w pokryciu kosztów. Na przykład moja uczelnia popiera tego typu inicjatywy.
| TOMASZ ZIELIŃSKI, PREZES STOWARZYSZENIA (PO LEWEJ) OPOWIADA O REJSIE.
PO PRAWEJ - PROF. ANDRZEJ JAKUBIAK, PROREKTOR PW,
PATRON HONOROWY PROJEKTU |
Ciekawostką rejsu ma być napisanie książki kucharskiej zawierającej praktyczne rady, jak gotować na morzu. Podczas wyprawy powstanie również książka wspomnień, pisana przez różnych członków załogi. Poważniejszym zadaniem będzie przetestowane materiałów, z których zbudowany jest jacht.
SD
http://rejs.samorzad.pw.edu.pl/