Student NEWS - nr 15 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

- Co powinien wiedzieć student?
- Wszystko!
- Co powinien wiedzieć asystent?
- Prawie to wszystko, co student.
- A adiunkt?
- W jakiej książce jest to, co powinien wiedzieć student.
- Docent?
- Gdzie jest ta książka.
- A co powinien wiedzieć profesor?
- Gdzie jest docent...

.            

Warszawa Przyjazna Studentom? ? to możliwe

Nieraz zdarzyło Ci się spóźnić na ostatnie metro i spędzić pół godziny na Dworcu Centralnym w oczekiwaniu na nocny...? A może miły Pan w autobusie kazał Ci zapłacić karę za torbę z jedzonkiem, którą wiozłeś z domu...? Chciałeś dotlenić mózg po wytężonym wysiłku podczas sesji i wyjść na rower, ale niestety ścieżka rowerowa skończyła się po kilkuset metrach, a przecież nie wpakujesz się z rowerem do autobusu, żeby pojechać do jakiegoś parku...
A może miałeś inne problemy? Jest Nas - Studentów w Warszawie - ponad 250 000. To więcej niż 15% mieszkańców tego miasta. Czas wziąć sprawy w swoje ręce i ułatwić życie społeczności studenckiej w naszym mieście!
"Warszawa Przyjazna Studentom"? - to możliwe! Uwierzyło w to warszawskie Zrzeszenie Studentów Polskich - organizator akcji o takim tytule. Siedzibą Komitetu Organizacyjnego akcji jest Rada Uczelniana ZSP przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a współorganizują ją także Rady Uczelniane ZSP Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Razem postanowiliśmy przekonać władze miasta o konieczności wprowadzenia kilku istotnych zmian w życiu codziennym stolicy. W sformułowaniu naszych postulatów pomogła nam ankieta przeprowadzona na tysiącu warszawskich studentów.

    Oto one:
  • Wydłużenie godzin kursowania metra. Ze względu na szybkie połączenie z centrum miasta wielu studentów osiedla się wzdłuż trasy metra lub w jej pobliżu i regularnie korzysta z tego środka komunikacji. Metro stanowi najbezpieczniejszą formę publicznego transportu, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych.
  • Zniesienie obowiązku posiadania przez studentów osobnego biletu na bagaż. Wielu młodych ludzi uczących się w Warszawie to studenci pochodzący z innych miast. Paradoksalny jest fakt, że opłata za bagaż nie jest wliczona w cenę okresowego biletu studenckiego, tak jak ma to miejsce w przypadku biletów normalnych.
  • Zniesienie opłat wpisowych w bibliotekach publicznych dla studentów nie zameldowanych w Warszawie. Uważamy, że student pochodzący spoza Warszawy powinien być traktowany na równi ze studentem zameldowanym w Warszawie.
  • Z o r g a n i z o w a n i e pod patronatem władz miasta Dnia Warszawy. Byłaby to odbywająca się raz do roku całodobowa impreza, podczas której wstęp do wszelkich instytucji kulturalnych (muzea, teatry, galerie, itp.) byłby bezpłatny. Dodatkowo można by zorganizować wtedy w mieście nocny festyn uliczny.
  • Zwiększenie ilości ścieżek rowerowych w Warszawie oraz umożliwienie bezpłatnego przewozu rowerów w środkach komunikacji miejskiej.
Prawda, że warto?
Przyłączcie się do naszej akcji - już od 5 kwietnia rusza zbieranie Waszych podpisów pod petycją zawierającą w/w postulaty. Akcja przeprowadzona będzie na warszawskich uczelniach (SGH, SGGW, UW, PW). Ilość zebranych podpisów to nasz atut w rozmowach z władzami miasta! Zwieńczeniem akcji będzie wręczenie petycji wraz z podpisami Prezydentowi Warszawy podczas koncertu finałowego Juwenaliów.
Gorąco zapraszamy także do odwiedzenia strony internetowej www.przyjaznawawa. prv.pl, gdzie można zasięgnąć dokładniejszych informacji na temat akcji "Warszawa Przyjazna Studentom", wypełnić ankietę dotyczącą studenckich postulatów oraz przyłączyć się do zbierania podpisów.
Chcemy by Warszawa była bezpiecznym i przyjaznym studentom miastem - Przyłączcie się do nas!!!