Student NEWS - nr 3 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

- Co robi Japończyk, gdy chce otrzymać podwyżkę?
- Pracuje jeszcze lepiej niż dotychczas. - A co robi Polak, gdy chce dostać podwyżkę?
- Strajkuje.

.            

TAJEMNICA SWOISTEGO MISTERIUM

Pierwsza menstruacja to przełomowy moment w życiu każdej dojrzewającej dziewczynki. Stawanie się kobietą jest bowiem tajemnicą swoistego misterium comiesięcznego odradzania się zdolności do prokreacji.
Dla większości kobiet jednym z podstawowych, fizycznych atrybutów kobiecości jest właśnie menstruacja, którą utożsamia się ze zdolnością do zajścia w ciążę. Kobiety uważają to zjawisko za bardzo ważny element identyfikacji płciowej oraz poczucia psychofizycznej pełni i normalności, choć często kojarzy się jako przykre i bolesne doświadczenie związane z dyskomfortem fizycznym.
Tylko ta istota płci żeńskiej, która miesiączkuje zasługuje na miano kobiety - zdaje się głosić prawo obowiązujące we wszystkich znanych kulturach. Przedtem jest dziewczynką, potem staruszką.
Menstruacja zawsze budziła, szczególnie u mężczyzn, pewien zabobonny lęk. Regularność miesięcznych krwawień kojarzono z rytmami przyrody (np. z następstwem pór roku, z fazami księżyca, z wiosennym odradzaniem się witalnych sił przyrody itd.) upatrując w nich jeszcze jednego przejawu tajemnych sił natury stojących blisko metafizyki i magii. Na przestrzeni wieków przypisywano krwi menstruacyjnej rozmaite magiczne właściwości, czyniąc z niej składnik wielu czarodziejskich lubczyków, driakwi i trucizn, a miesiączkujące kobiety obdarzano, przynajmniej na czas trwania okresu, pewnymi mocami, którymi, wedle powszechnej wyobraźni dysponowały czarownice.
Prawie we wszystkich znanych kulturach miesiączkujące kobiety uważane były za nieczyste i podatne w swoich trudnych dniach na działania złych duchów. Wierzono np.: że spojrzenie menstruującej kobiety może zepsuć smak potraw, a jej dotknięcie powoduje więdnięcie kwiatów i może sprowadzić na mężczyznę "męską słabość". Z tych i innych jeszcze względów na czas menstruacji kobiety musiały opuszczać swój dom, a nawet wioskę. Prawo powrotu zyskiwały dopiero po ustaniu menstruacji i odprawieniu rytuałów oczyszczających w postaci specjalnych ablucji, okadzeń dymem z przeznaczonych do tego ziół i po odmówieniu specjalnych modłów. Do dziś w ten sposób zachowują się kobiety w plemionach Pigmejów i Masajów w Afryce, Indianki w niektórych plemionach Ameryki Południowej, czy Aborygenki w Australii. Kobiety w krajach islamu, uznawane przez Koran za nieczyste podczas menstruacji, nie mogą w tym szczególnym czasie opuszczać kobiecej części domu, ani widywać osób spoza rodziny. Nie wolno im też przyrządzać jedzenia spożywanego przez mężczyzn.
Wiedza na temat natury i przebiegu cyklu miesięcznego oraz wszelkich zjawisk z nim związanych jest przez kobiety traktowana jako specyficznie damskie wtajemniczenie i usilnie poszukiwana. Z wykonanych przez SMG/KRC badań wynika, że poziom świadomości i zasób informacji związanych z tym tematem jest przez same Polki oceniany bardzo wysoko. Ponad 95% pań w wieku miedzy 15 a 29 lat ocenia swój i swojego otoczenia zasób wiedzy związanej z menstruacją jako wysoki.