Student NEWS - nr 16 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Student wchodzi do sali egzaminacyjnej. Profesor, siedzący obok swojego asystenta trzyma w ręku trzy kartki z zestawami pytań i każe zdającemu wylosować jeden z nich. Student bierze jedną z kartek, lecz po przeczytaniu prosi o pozwolenie na kolejne losowanie. Profesor zgodził się. Następny zestaw pytań także nie odpowiadał studentowi, więc prosi profesora o kolejne losowanie. Profesor na to:
- Idź juz. Dostajesz tróję.
Ucieszony student wychodzi z sali. Po chwili asystent profesora zadaje profesorowi pytanie:
- Dlaczego ten student dostał tróję, przecież nie odpowiedział na żadne pytanie!
- Ale coś wiedział, bo szukał! - odpowiada profesor.
.            

MBA Tylko dla orłów!

Wywiad z Prof. Witoldem Orłowskim, Dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, Głównym Doradcą Ekonomicznym Prezydenta RP
Proszę mi powiedzieć czym właściwie jest MBA?
Master of Business Administration to studia podyplomowe uznawane za uniwersalny światowy standard w zakresie edukacji menedżerskiej. MBA narodził się w Stanach Zjednoczonych; po drugiej wojnie światowej zadomowił się także w Europie Zachodniej. Są to przede wszystkim studia dla osób które uzyskały tytuł magistra, zdobyły doświadczenie zawodowe i chcą kształtować ścieżkę swojej kariery poprzez uzupełnienie wiedzy i nabycie praktycznych umiejętności w dziedzinie zarządzania. MBA powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, czyli popytu na tego typu studia. Jest to najbardziej rynkowy i tym samym najbardziej konkurencyjny segment edukacji. Pomijając dość wysokie koszty opłat, które często stanowią duże obciążenie, MBA wymaga również wielu wyrzeczeń życia codziennego. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że inwestycja opłaca się, a trud włożony w studia zazwyczaj zwraca się kilkakrotnie. Dla absolwentów studiów magisterskich z krótszym stażem zawodowym dobrym rozwiązaniem są intensywne roczne studia dzienne International MBA. Stanowią one szansę na start zawodowy w Unii Europejskiej z dyplomem o międzynarodowej randze. Na podkreślenie zasługują wchodzące w skład programu warsztaty korporacyjne oraz projekty biznesowe w przedsiębiorstwach, gdyż już w trakcie studiów uczestnicy mają szansę na poznanie praktycznych aspektów działalności przedsiębiorstwa i nawiązanie kontaktów z potencjalnym pracodawcą.

Opłata za studia MBA jest wysoka. Czy to nie zniechęca potencjalnych kandydatów?
Owszem, koszty nauki są dość duże, jednak w porównaniu do innych krajów, polskie ceny są bardzo przystępne. Opłata wynosi średnio od 10 do 15 tysięcy Euro.
Utrzymanie wysokiej jakości przekazywanej wiedzy, zdobycie naprawdę doskonale wykwalifikowanych wykładowców, zorganizowanie zajęć praktycznych, warsztatów, praktyk, samodzielnych prac - niestety dużo kosztuje. Żeby rzetelnie i skutecznie nauczyć studentów trzeba zapewnić im najwyższy standard, a za to się płaci. MBA wykracza poza normalną, podstawową edukację, więc Państwo nas nie dofinansowuje.

Nie wszyscy studenci MBA pracują, a jeśli pracują to nie zawsze ich wynagrodzenie pozwala na utrzymanie szkoły. Jak oni sobie radzą z płatnościami?
Istnieje możliwość podjęcia kredytu na czas nauki. Trwający nawet do pół roku po ukończeniu nauki okres karencji daje szansę absolwentom na znalezienie pracy przed rozpoczęciem spłaty kredytu. Często też, firmy, w których pracują nasi słuchacze finansują lub współfinansują naukę. MBA to inwestycja, która w efekcie się wszystkim opłaci.

Proszę mi opowiedzieć o Waszej szkole. Co wyróżnia studia MBA Szkoły Biznesu PW wśród innych tego typu programów na rynku?
Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej powstała w 1991 roku, jako wynik wspólnego przedsięwzięcia Politechniki Warszawskiej i trzech prestiżowych uczelni europejskich- London Business School (pierwsza w Europie, szósta na świecie wg rankingu Financial Times), HEC School of Management w Paryżu i NHH w Norwegii. Jest jedną z pierwszych szkół oferujących studia MBA na polskim rynku. Szkołę wyróżnia jej międzynarodowy, europejski charakter zarówno po stronie wykładowców jak i studentów. W związku z tym, że językiem wykładowym jest w 100% angielski, studia u nas cieszą się rosnącym powodzeniem wśród obcokrajowców. Obecnie wśród naszych studentów są m.in. Brytyjczyk, Belg, Francuz, Grek, Hiszpan, Kolumbijka, Marokańczyk, Ukrainka. Dla absolwentów Szkoły ogromne znaczenie ma też networking po ukończeniu studiów za pośrednictwem Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Szkoły. Warto podkreślić, że jest to najliczniejsza (ponad 1000 członków) i najbardziej prestiżowa organizacja w Polsce zrzeszająca absolwentów MBA.

Czy zgłaszają się tylko kandydaci kończący uczelnie techniczne?
Nie. Wprawdzie dużą część stanowią absolwenci Politechniki, ale wynika to stąd, że nasza szkoła jest im dobrze znana, najbliższa. Zgłosić może się każdy, bez względu na to jaką uczelnie ukończył. Ważne żeby przejść przez "sito" i wykazać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wybitny student po filozofii ma większe szanse niż średni student po ekonomii. Na pewno na starcie łatwiej będzie tym, którzy wcześniej spotkali się z teorią, pojęciem marketingu i zarządzania, ale szkoła nikogo nie faworyzuje i każdy może przyswoić tę samą wiedzę i zdobyć takie samo doświadczenie.

A oto ocena samych studentów.
Strzał w dziesiątkę
"Dla mnie był to strzał w dziesiątkę. Zdobyłam wykształcenie, które pomogło mi w rozwoju zawodowym.(...)Pierwszy raz poczułam, że nauka może być tak fascynująca."

Sylwia Dobosz
Najlepsza inwestycja
"Rok spędzony w Szkole Biznesu to była najlepsza inwestycja w moim życiu. Dyplom MBA jest niezmiernie wartościowym atutem na rynku pracy."
Krzysztof Andrejczuk


"Staramy się budować wspólną tożsamość i tworzyć społeczność absolwentów tej samej uczelni, czyli ludzi którzy sobie nawzajem pomagają, zwłaszcza w trudnych czasach i wbrew powiedzeniu, że musimy liczyć tylko na siebie." - mówi Monika Popiołek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej