Student NEWS - nr 16 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
- Moja żona śmierdzi potem...
- A moja to śmierdzi i przedtem i potem...
.            

Zostań przedsiębiorcą


Ukończyłeś naukę, masz problemy ze zdobyciem satysfakcjonującej pracy, a wiesz, że jesteś dobry. Potrafisz zdefiniować swoją przyszłość i określić drogę do osiągnięcia zamierzonego celu, to podejmij wyzwanie - ZOSTAŃ PRZEDSIĘBIORCĄ.
W tym zamiarze Bank Gospodarstwa Krajowego jest w stanie pomóc w realizacji Twojej decyzji, bowiem na podstawie umowy pomiędzy Ministrem Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał program "PRACA DLA ABSOLWENTA", który zawiera propozycję dla absolwentów mającą na celu stworzenia możliwości finansowej pomocy w organizowaniu przez nich własnej działalności gospodarczej.
Beneficjentami programu "Praca dla absolwenta" są osoby, które są absolwentami i zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotne.
W ramach programu "PRACA DLA ABSOLWENTA" kwota pożyczki na finansowanie rozpoczęcia samodzielnej działalności gospodarczej nie może przekroczyć 40 tys. zł. Środki pożyczki mogą zostać wykorzystanie na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej oraz na przystosowanie pomieszczeń, w których ona będzie realizowana, a także na zakup środków obrotowych, jeżeli są one niezbędne w zrealizowaniu działalności gospodarczej. Kwota pożyczki może wydawać się zbyt skromna na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale należy ją traktować jako danie szansy absolwentom w realizacji własnych pomysłów na życie. W niektórych przypadkach wystąpi potrzeba wykorzystania pełnej kwoty pożyczki, ale wiele pomysłów na własną firmę będzie można sfinansować znacznie mniejszymi nakładami.
Pożyczki udzielane będą na maksymalny okres 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki. Na wniosek absolwenta, pożyczkodawca może udzielić maksymalnie 6-cio miesięcznej karencji w spłacie rat pożyczki. Okres karencji skraca czas spłaty pożyczki, tak, więc w przypadku uzyskania maksymalnej karencji, spłata pożyczki musi nastąpić w 30-tu miesięcznych ratach. Odsetki od kwoty pożyczki spłacane są na koniec każdego miesiąca, niezależnie czy pożyczkobiorca uzyskał karencję w spłacie rat pożyczki, czy też nie.
Oprocentowanie kwoty pożyczki uzależnione jest od wysokości stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP, która ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej i wynosi 0,75 tej stopy.
Pierwszym krokiem na drodze rozpoczęcia działalności gospodarczej przez absolwenta jest złożenie wniosku o pożyczkę, który można uzyskać w oddziałach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także pobrać z naszej strony internetowej: www.bgk.com.pl.
Znaczna część wymaganych we wniosku danych to informacje umożliwiające zidentyfikowanie wnioskodawcy i pozwalające wstępnie określić wysokość pożyczki potrzebnej na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także ocenić wiarygodność proponowanego zabezpieczenia jej spłaty.
Dokładne wypełnienie wniosku o pożyczkę i dostarczenie wskazanych w nim załączników w sposób zasadniczy wpłynie na czas uzyskania środków na rozpoczęcie planowanej działalności gospodarczej.
NIE REJESTRUJ SWOJEJ FIRMY PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU O POŻYCZKĘ W BANKU, zdążysz to zrobić później.
Dokumentem o niezwykle istotnym znaczeniu, spośród listy załączników do wniosku, jest opis przedsięwzięcia, który powinien zawierać opis tego, co absolwent planuje robić, jaką działalność gospodarczą chce podjąć. Możliwości uruchomienia własnej działalności gospodarczej jest wiele, od różnego rodzaju działalności usługowej, produkcyjnej, czy też handlowej, do działalności w sferze kultury i oświaty. Opis przedsięwzięcia powinien być na tyle obszerny i szczegółowy, żeby osoby rozpatrujące wniosek o pożyczkę mogły ocenić szansę realizacji tego pomysłu. Ponadto opis powinien zawierać również możliwie szczegółową listę niezbędnych zakupów i prac, które mają zostać sfinansowane środkami z pożyczki oraz należy przedstawić przewidywane źródło dochodów, z których zostanie spłacona pożyczka. Ważną dla oceniających pomysł działalności gospodarczej absolwenta jest również informacja o miejscu jej prowadzenia uwzględniająca lokalne uwarunkowania gospodarcze.
Opracowując opis przedsięwzięcia należy spróbować dokonać analizy kosztów i przewidywanych dochodów z projektowanej działalności, ale na pewno trzeba uwzględnić wszystkie ustawowe ciężary wynikające z prowadzenia działalności, do których należą m.in. podatki oraz raty pożyczki i należne Bankowi odsetki. Takie działanie nie tylko ułatwi bankowi szybko podjąć decyzję o udzieleniu pożyczki, ale również będzie to pierwsza i niezwykle ważna lekcja przedsiębiorczości. Opłaca się dokonać takiej analizy nawet dla wydawałoby się najprostszej własnej działalności.
Pomysł na rozpoczęcie działalności gospodarczej przedstawiony w opisie przedsięwzięcia może być realizowany nie tylko przez jednego absolwenta, ale przez dwóch lub więcej absolwentów. Wówczas każdy z uczestników występuje o pożyczkę indywidualnie i samodzielnie jest odpowiedzialny za jej zabezpieczenie i spłatę.
Drugim ważnym elementem prawidłowo wypełnionego wniosku, to propozycja zabezpieczenia spłaty pożyczki. Są różne formy zabezpieczenia spłaty pożyczki, od weksla do wpisu hipoteki na nieruchomości. Forma zabezpieczenia zostanie ustalona w trakcie rozmów z przedstawicielem Banku.
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Banku o udzieleniu pożyczki na finansowanie kosztów rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej należy dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zgłosić działalność do rejestru REGON, a także uzyskać Numer Identyfikacji Podatkowej i odwiedzić Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pozostało jeszcze wykonanie pieczęci firmowej i założenie rachunku bankowego.
Po wykonaniu tych czynności, Bank, zgodnie z umową pożyczki, dokona przelewu pieniędzy na rachunek bankowy nowej firmy.
Po miesiącu od dnia dokonania przez Bank przelewu środków na rachunek firmy PRZEDSIĘBIORCA zobowiązany jest dokonać rozliczenia wydatkowanych pieniędzy i przedłożyć go pożyczkodawcy.
Uzyskanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej zostało pozytywnie zakończone, co należy potraktować jako pierwszy etap w samodzielnym życiu gospodarczym. Rozpoczął się następny etap, który wymaga wytrwałości i konsekwencji w realizacji zamierzonego celu gospodarczego.
Bank Gospodarstwa Krajowego życzy nowemu PRZEDSIĘBIORCY powodzenia!
Dodatkowe informacje: tel. (22) 522 91 99, 522 95 38, infolinia: 0-801 66 76 55,
e-mail: absolwent@bgk.com.pl
http://www.bgk.com.pl/fundusze/inne/absolwent.jsp