Student NEWS - nr 16 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

 Jasiek zaprosił swoją mamę na obiad. W mieście, w którym studiował, wynajmował małe mieszkanko razem z koleżanką Justyną.

Jednak kiedy matka przyjechała do synka, nie mogła nie zauważyć, że współlokatorka syna jest wyjątkowo ładną i seksowną blondynką. Jak to każda matka zaczęła się zastanawiać, czy aby z tego ich wspólnego mieszkania nie wynikną jakieś problemy. Syn zobaczył, jak matka na nią patrzy i kiedy byli sami powiedział:

- Domyślam się o czym myślisz, ale zapewniam cię, że ona i ja jesteśmy tylko współlokatorami. Nic nas nie łączy. Tydzień później Justyna pyta się Jaśka:

- Słuchaj, nie chcę nic sugerować, ale od ostatniego obiadu z twoją matką, nie mogę znaleźć mojej pamiątkowej cukierniczki. Chyba jej nie wzięła, jak myślisz?

Jasiek zdecydował się napisał list do matki:

" Droga mamo, nie piszę, że wzięłaś pamiątkową cukiernicę Justyny, nie piszę też, że jej nie wzięłaś. Fakt jednak pozostaje, od kiedy byłaś u nas na obiedzie tydzień temu, nie możemy jej znaleźć"

Odpowiedź przyszła parę dni później.

" Drogi Jasiu, nie twierdzę, że sypiasz z Justyną, nie twierdzę też, że z nią nie sypiasz. Fakt jednak pozostaje, gdyby Justyna spała we własnym łóżku, już dawno by ją znalazła.

Buziaczki, mama"

.            

Juwenalia czy nauka?

Juwenalia czy nauka
Dobre
czytanie
to dobre rozwiązanie...

Nastał czas Juwenaliów, czas zabaw i imprez studenckich, po których wielkimi krokami zbliża się nieuniknione czyli letnia sesja.
Wielu z nas kolejny raz stanie przed wyborem, przed którym już stawali wielokrotnie – „impreza czy nauka”?
Jeśli i tym razem Was to dotyczy, przeczytajcie poniższy tekst a wyzwolimy może Was trochę z poczucia winy i niespełnionego obowiązku. Nie będziemy bynajmniej nikogo namawiać do jakiegoś minimalizmu, albo poświęcania czasu na naukę kosztem zabawy. Po prostu chcemy się z Wami podzielić dobrą nowiną, iż zawsze możecie się uczyć znacznie szybciej i efektywniej niż do tej pory, a to dzięki metodom które można ogólnie nazwać technikami pracy umysłowej.

Należą do nich wszelkiego rodzaju mnemotechniki, techniki studiowania podreczników, tworzenie mapy myśli, i omawiane już na łamach Studentnews szybkie czytanie. Omówimy je w wielkim skrócie.
Mimo że każdy ma swoje wypróbowane już metody nauki, (albo i nie...) na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.
– mnemotechniki, czyli dobre zapamiętywanie przy pomocy ruchu, kojarzenia, wyobraźni, symboli, kolorów, jest szeroką dziedziną, wykorzystujacą właściwości naszego mózgu.
– mindmaping, jest to rewelacyjna, bardzo skuteczna technika notowania zgodna z naturą naszego wielowymiarowego, posługujacego się obrazami umysłu.
– techniki studiowania to metody dobrze rozplanowanej nauki w której wykorzystuje się inne techniki pracy umysłowej. To cykl różnych, wzajemnie ze soba powiązanych sposobów podejścia do materiału.
– szybkie czytanie określamy jako szybkie odbieranie treści, które w książce zamierzał przekazać autor. Pod pojęciem dobre czytanie wymienionym w tytule rozumiemy efektywną predkość czytania, czyli szybkość mnożoną przez współczynnik rozumienia tekstu. Można ją poprawić nawet kilkukrotnie, wyzbywając się paru nawyków. Należą do nich fonetyzacja, czyli powtarzanie w myślach czytanego tekstu i regresja, czyli cofania się w tekście do przeczytanych już treści. Dodatkowo poszerzając pole widzenia, oraz właściwie selekcjonując tekst, można dojść do zaskakujących rezultatów. Osoba która posiadła sztukę szybkiego czytania ma wspaniałe narzędzie pracy, które może wykorzystać w nauce, oszczędzając jednocześnie mnóstwo czasu, który może być wykorzystany na rozrywkę.
A wracając do tytułu powyższego tekstu, to naprawdę dobre rozwiązanie...
Podążaj za białym króliczkiem... nauka nie zając nie ucieknie.

Przemysław Grzywacz

Impuls
Instytut Metod Edukacji
Założyciel Polskiej Izby Firm Szkoleniowych
Akademia Szybkiego Czytania
Organizator Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu
IME IMPULS
ul. Bednarska 24 lok. 2
00-321 Warszawa
tel. +48 (22) 826 83 38, fax. +48 (22) 629 99 24
www.impuls.com.pl