Student NEWS - nr 17 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Do przedziału wagonu kolejowego wchodzą trzy osoby: kobieta, młody mężczyzna
i ksiądz. Zaczyna się długa podroż, wiec aby skrócić czas wszyscy wyjmują
gazety, traf chciał, ze takie same i zaczynają rozwiązywać krzyżówkę
W pewnej chwili odzywa się kobieta:
- Czy któryś z panów może wie, co to może być: 7 pionowo, cześć ciała kobiety,
na piec liter, pierwsza "p", ostatnia "a".
- Pięta - odpowiada chłopak.
- Eeee... czy ktoś z państwa ma gumkę? - pyta ksiądz.
.            

Nie wchodź w ciemno

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi

Szkoła dla ludzi z powołaniem. Do wyboru wydziały: aktorski, reżyserski, operatorski oraz produkcji filmowej (także w dziedzinie interaktywnych mediów cyfrowych). Przygotowuje do zawodu zarówno od strony teoretycznej (historia sztuki, zagadnienia filozofii), jak i praktycznej (zajęcia przed kamerą, technologie obrazu i montażu,). Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych twórców i aktorów (m.in. Piotra Szulkina, Jana Machalicę, Wojciecha Malajkata). Jako absolwent PWSFTviT będziesz miał szansę na miejsce wśród gwiazd zarówno dużego, jak i małego ekranu - tzw. ‘filmówkę’ ukończyli między innymi Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, ale także Krzysztof Kawalec oraz Krzysztof Ibisz.


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Od dwóch lat UAM jest uznawany w rankingach za najlepszy polski uniwersytet. Prowadzi świetnie zorganizowane programy wymiany międzynarodowej, programy badawcze prowadzone z pozostałymi akademiami poznańskimi, studia międzywydziałowe, indywidualny tok nauczania dostępny dla najlepszych. Corocznie uczelnia wydaje ok. 3500 prac naukowych, organizuje konferencje środowiska naukowego o zasięgu międzynarodowym. To idealne środowisko dla przyszłych noblistów. Nie jest łatwo się dostać (na najbardziej obleganej psychologii jest 20 kandydatów na miejsce), ale te początkowe trudności są z nawiązką wynagradzane w trakcie studiów (dających ogromne pole do rozwoju), jak i po ich ukończeniu (dyplom UAM jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy).


Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

To najlepszy wybór dla tych, którzy chcą po studiach dostać dobrą pracę. Z badań wynika, że spośród wszystkich polskich uczelni absolwenci SGH otrzymują najlepiej płatne posady. Szkoła daje dużo swobody studentom. Każdy sam projektuje swój plan zajęć według uznania może dobrać przedmioty z różnych kierunków. Jeśli ktoś z was chciałby podczas studiów rozwijać swoje zainteresowania, wyjechać na rok zagranicę, albo wcześnie spróbować swoich sił w pracy, przy odrobinie sprytu nie powinien mieć z tym na SGH problemu. Z drugiej strony zbuntowani kontestatorzy systemu będą się tu czuli raczej samotnie.


Politechnika Wrocławska

Rozmiar: 14132 bajtów

Ta renomowana uczelnia stawia przede wszystkim na nowoczesność wykształcenia i jego dostosowanie do polskiego rynku pracy. Można studiować po niemiecku lub angielsku, można wyjechać za granicę (programy stypendialne obejmują cały świat), można zostać w Polsce i poświęcić się karierze badawczej. Mnogość kół naukowych, organizacji i inicjatyw studenckich sprawia, że studiowanie na Politechnice to także spora przyjemność.


Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Rozmiar: 14132 bajtów

Od paru już lat króluje wśród wszystkich uczelni technicznych - zarówno pod względem oferty dydaktycznej, ilości przyjęć, jak i łatwości znalezienia pracy po ukończeniu studiów. W ubiegłym roku na 20 kierunkach AGH uczyło się 28 tys. studentów. Pomimo nazwy, kojarzącej się raczej z odległą przeszłością przemysłu ciężkiego, AGH stawia formowanie specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii - elektrotechniki, automatyki, inżynierii mechanicznej bądź robotyki.. Daje możliwość zdobycia podwójnego dyplomu magisterskiego - AGH oraz jednej z kilku partnerskich uczelni w Anglii, Francji, Niemczech i USA, co zwiększa szansę etat, także poza granicami Polski. Życie studenckie na terenie malowniczego miasteczka akademickiego uprzyjemniają częste koncerty bluesowe i jazzowe oraz bardzo popularne imprezy kabaretowe.


Akademia Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uczy jak uczyć. Najstarsza i tradycyjnie pierwsza w ogólnopolskich rankingach uczelnia pedagogiczna w Polsce zdobywca prestiżowej nagrody Złotego Indeksu tygodnika Wprost". Studenci kształcą się na czterech wydziałach: humanistycznym, pedagogicznym, geograficznobiologicznym matematycznofizycznotechnicznym. Stale modernizowany proces badawczy i dydaktyczny oraz wysoko kwalifikowane kadry pozwalają przygotować absolwentów do wymagającego rynku pracy.


Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

To najstarsza i (według wielu rankingów) jedna z najlepszych rolniczych szkół akademickich w Polsce. Wiedzę teoretyczną można sprawdzić w tzw. Zakładach Doświadczalnych działających przy uczelni, można również korzystać z oferty różnych wydziałów w ramach studiów międzywydziałowych. Oczywiście istnieje cała masa programów wymiany międzynarodowej, projektów badawczych - ale to już obecnie standard na każdej uczelni. Dla zainteresowanych - SGGW ma rewelacyjną bazę sportoworekreacyjną.
oprac. Ola Kluzek


Uczelnie, po których można zdobyć najlepszą pracę (wg rankingu tygodnika "Newsweek")

1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
2. Akademia GórniczoHutnicza im. St. Staszica w Krakowie
3. Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
4. Politechnika Wrocławska
5. Uniwersytet Warszawski



Zwycięzcy rankingu uczelni tygodnika "Wprost" w poszczególnych kategoriach:

Uniwersytet - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uczelnia techniczna - AGH w Krakowie
Uczelnia rolnicza - Akademia Rolnicza w Poznaniu
Uczelnia medyczna - Akademia Medyczna w Poznaniu
Uczelnia ekonomiczna - SGH w Warszawie
Uczelnia pedagogiczna - Akademia Pedagogiczna im. KEN w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego - AWF w Poznaniu



Wybadaj uczelnie


Warto wybrać fajną i przede wszystkim pasującą nas uczelnię. W prasie można znaleźć co raz to nowe rankingi szkół wyższych. Oczywiście całościowa reputacja uczelni, to dobre kryterium wyboru, ale zanim się zdecydujecie, lepiej dowiedzieć się szczegółów o waszym wydziale i kierunku. Dobrze jest też co najmniej kilka razy odwiedzić miasto, w którym chcemy studiować, poczuć klimat okolic uczelni, na której spędzicie 5 lat studiów. Lepiej studiować w mieście, gdzie działa kilka dobrych szkół, da wam to więcej możliwości, nie tylko towarzyskich, ale też naukowych - nigdy nie wiadomo, czy wasze zainteresowania się nie zmienią. Poniżej prezentujemy kilka przykładów wiodących uczelni polskich. Dokładniejszych informacji najlepiej jest szukać na stronach internetowych szkół. Linki do każdej z nich znajdziecie na portalu www.studentnews.pl Owocnych poszukiwań.

Co gdzie studiować?

Informatyka, elektronika, inżynieria materiałowa:
Akademia GórniczoHutnicza w Krakowie
Politechnika Wrocławska
Politechnika Warszawska
Politechnika Poznańska
Politechnika Gdańska
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Jagielloński

Sztuki plastyczne:
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Medycyna (wydziały lekarskie):
Akademia Medyczna w Poznaniu
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Akademia Medyczna w Warszawie
Śląska Akademia Medyczna w Katowicach
Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Nauki biologiczne (biologia molekularna, biotechnologia, genetyka)
Akademia Rolnicza w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Szkoła Główna Gospodarstwa
Wiejskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Łódzki



Turystyka i rekreacja
Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie


Socjologia i Psychologia
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Finanse i Bankowość
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu


Prawo
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie/Słubicach



Na podstawie rankingów polskich uczelni wyższych 2004 zamieszczonych w tygodnikach "Polityka" i "Wprost"