Filmy
Historia Filmostrady
24 września 2004 po raz piąty rusza, organizowany przez SPInkę, Pierwszy Polski Festiwal Objazdowy FILMOSTRADA. Ideą Objazdu jest zaprezentowanie najciekawszych filmów ze światowych festiwali i przeglądów - z reguły tylko znikomej ich części udaje się dotrzeć do widzów w Polsce. FILMOSTRADA może być więc dla kinomanów jedyną szansą nadrobienia zaległości.W zeszłym roku furorę wywołało brazylijskie "Miasto Boga", szturmem zdobywając serca publiczności. W tym roku SPInka prezentuje wybrane pozycje w ponad 50 miastach w Polsce (patrz mapa).
Angielski "Bodysong" to pełnometrażowy dokument stanowiący jedyną w swoim rodzaju podróż przez ludzkie życie. Przy użyciu archiwalnych zdjęć z ostatnich 100 lat kultury masowej twórca ,Simon Pummell układa hipnotyczny przegląd ważnych momentów w życiu człowieka - narodziny, dzieciństwo, miłość, wojnę, aż po śmierć. Wszystko to podlane jest sosem muzyki Jonnyego Greenwooda, gitarzysty zespołu Radiohead.
Carandiru to zakład karny w Sao Paulo. Na powierzchni przeznaczonej dla 3.000 osób przebywa ponad 8.000 ludzi. Według prawa brazylijskiego Carandiru nie jest zakładem pozbawienia wolności, to miejsce czasowego zatrzymania, gdzie najgroźniejsi przestępcy czekają na rozprawę. Czasami wymiar sprawiedliwości zapomina o nich przez długie lata. Zamknięci sami wymierzają sobie sprawiedliwość, sami kontrolują swój każdy krok.
Opowieść o przyjaźni żydowskiego chłopca Momo i starego muzułmanina, Ibrahima. Momo jest półsierotą, wychowywanym przez prostytutki. Wszystkie zakupy robi w małym sklepiku pana Ibrahima - cichego, egzotycznego muzułmanina, który wie i widzi o wiele więcej niż daje po sobie poznać. Gdy Momo zostaje opuszczony przez ojca, Ibrahim staje się jedynym dorosłym mężczyzną w jego życiu. Wspólnie wyruszają w podróż, która odmieni ich życie.
"Dom Wariatów" to szpital psychiatryczny, opuszczony przez personel medyczny w momencie wybuchu wojny w Czeczenii. Zdani na samych siebie chorzy coraz głębiej zapadają się w świat własnych marzeń, ale nie na długo - wkrótce pojawiają się partyzanci. Film, porównywany do "Ziemi niczyjej", jest okraszoną czarnym humorem satyrą na bezsens wojny, pełną pasjonujących postaci, szaleńczej muzyki i .. Bryana Adamsa.
Wyjazd z matką do Stanów miał zapewnić szesnastoletniej Lilji spełnienie marzeń o dostatnim życiu. Matka jednak wyjeżdża sama, a jedynym oparciem Lilji zostaje jedenastoletni Wołodia. Film o pragnieniu bycia gdzie indziej, o porzuceniu wszystkiego, o bogaczach, którzy myślą, że wszystko mogą kupić, o biedakach, którzy muszą wszystko sprzedać. Być może Lilja 4Ever to także film o boskiej życzliwości - Bóg jednak nie odpowiada na modlitwy Lilji.
Premiera: 01.10.2004
Seria epizodów, w których bohaterowie popijając kawę i paląc papierosy rozmawiają na przeróżne tematy i omawiają między innymi: możliwość użycia nikotyny jako środka owadobójczego, sposoby na przyrządzenie prawdziwej angielskiej herbaty, wynalazki Nikoli Tesli, przygody członków nieistniejącego zespołu rockowego o nazwie SQÜRL, Paryż w latach 20stych i co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem. Jim Jarmusch pokazuje, jak absorbujące, ale i zabawne mogą być ludzkie obsesje i uzależnienia.
Premiera: 08.10.2004
Pewnego dnia zwyczajny człowiek, Oh Daesu, zostaje porwany i uwięziony. Jego jedynym łącznikiem ze światem jest telewizor w celi. Z telewizji dowiaduje się, że jego żona została zamordowana, a on sam jest głównym podejrzanym. 15 lat później budzi się na wolności. Z portfelem pełnym pieniędzy i telefonem komórkowym. Wkrótce dzwoni do niego człowiek podający się za sprawcę całej sytuacji. Proponuje mu grę: Daesu ma 5 dni na zemstę.
Premiera: 08.10.2004
Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. W oczach rówieśników uchodzi za człowieka cynicznego, w głębi duszy jest niezwykle wrażliwy. Film, wyróżniony Złotymi Lwami na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, będzie reprezentował Polskę w walce o Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego.