W numerze m.in.
Nauka języków
Studenckie Życie
Świat Nauki
Film
Sport
Muzyka
Różności
Dla licealistów
Humor dnia
Rok 1980. Moskwa, ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Na trybunę wchodzi Leonid Breżniew, wyciąga tekst przemówienia i zaczyna: - O, o, o, o, o. Szybkim krokiem podchodzi do niego jeden z organizatorów igrzysk i mówi: - Towarzyszu sekretarzu generalny, tekst przemówienia zaczyna się nieco wyżej, a to, co teraz czytacie, to kółka olimpijskie! .
|
Ciekawostki naukowe
Horror w głębinach
ZOOLOGIA
Praca naukowca wymaga niekiedy silnych nerwów. Kiedy badacze z Monterey Bay Aquarium Research Institute w Kalifornii przeszukiwali dno morskie, na głębokości 3000 m zobaczyli makabryczny widok: szkielet wieloryba pokryty żerującymi robakami. Okazało się, że odkryli dwa nowe gatunki zwierząt, tak bardzo różniące się od wszystkich znanych do tej pory, że opisali je w lipcowym wydaniu Science pod nową nazwą rodzajową Osedax, czyli pożeracz kości". Oba gatunki żywią się opadłymi na dno martwymi waleniami, jednak nie to jest najbardziej w nich niesamowite. W ich organizmach żyją bakterie pomagające im trawić tłuszcze pobierane z pokarmem. Taka symbioza oznacza najprawdopodobniej, że mamy do czynienia z zupełnie nowym typem metabolizmu. Rozwój organizmów jest również nietypowy: o tym, czy z larwalnej formy rozwinie się samica czy samiec, decyduje miejsce lądowania pływającej swobodnie larwy. Jeżeli znajdzie wolne miejsce na szkielecie walenia, przekształci się w samicę, jeżeli wyląduje na żerującej samicy - nie ma innego wyjścia, jak przekształcić się w karłowatego samca i dołączyć do "haremu" samców na stałe związanych z partnerką.
FIZYKA
Einstein@Home
Każdy może wziąć udział w poszukiwaniu fal grawitacyjnych. Wkrótce ruszy związany z obchodami Roku Fizyki 2005 projekt Einstein@Home, w którym ludzie z całego świata będą mogli udostępniać LIGO moce obliczeniowe swoich komputerów do analizy danych. LIGO tworzą dwa czterokilometrowe wybetonowane tunele ustawione względem siebie pod kątem prostym, w których w tę i z powrotem wędruje światło lasera. Gdy wiązka światła pokona kilkadziesiąt kilometrów, interferuje z wiązką z sąsiedniego tunelu (fale te mają całkowicie się wygaszać). Nawet pojedynczy foton w okienku detektora może oznaczać, że zostało zarejestrowane odkształcenie czasoprzestrzeni. Projekt Einstein@Home prowadzi zespół Brucea Allena z University of WisconsinMilwaukee, a pomaga mu w tym David Anderson, założyciel SETI@Home (programu wykrywania sygnałów życia pozaziemskiego). Wygaszacz ekranu automatycznie ściąga przez Internet niewielką porcję danych i analizuje je w czasie, gdy użytkownik nie pracuje na komputerze. Po skończeniu obliczeń wyniki odsyłane są do bazy LIGO. Projekt jest dostosowany do systemów Linux, Mac OS i Widnows. Więcej informacji na stronie: http://www.physics2005.org/events/einsteinathome
ŚWIAT NAUKI jest polską edycją SCIENTIFIC AMERICAN, znanego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o prawie 160letniej tradycji, wydawanego w 17 wersjach językowych w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach. Mimo wysokiego poziomu merytorycznego artykuły są przystępnie napisane, co w połączeniu z doskonałymi ilustracjami sprawia, że pismo jest atrakcyjnym przewodnikiem po świecie nauki. ŚWIAT NAUKI można kupić w kioskach, empikach i niektórych księgarniach, a także poprzez prenumeratę oraz w wersji elektronicznej (www.swiatnauki.pl).
|
|
|