Student NEWS - nr 17 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Rok 1980. Moskwa, ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Na trybunę wchodzi Leonid Breżniew, wyciąga tekst przemówienia i zaczyna:
- O, o, o, o, o.
Szybkim krokiem podchodzi do niego jeden z organizatorów igrzysk i mówi:

- Towarzyszu sekretarzu generalny, tekst przemówienia zaczyna się nieco wyżej, a to, co teraz czytacie, to kółka olimpijskie!
.            

Ciekawostki naukowe

Horror w głębinach
ZOOLOGIA
Rozmiar: 4348 bajtówPraca naukowca wymaga niekiedy silnych nerwów. Kiedy badacze z Monterey Bay Aquarium Research Institute w Kalifornii przeszukiwali dno morskie, na głębokości 3000 m zobaczyli makabryczny widok: szkielet wieloryba pokryty żerującymi robakami. Okazało się, że odkryli dwa nowe gatunki zwierząt, tak bardzo różniące się od wszystkich znanych do tej pory, że opisali je w lipcowym wydaniu Science pod nową nazwą rodzajową Osedax, czyli “pożeracz kości". Oba gatunki żywią się opadłymi na dno martwymi waleniami, jednak nie to jest najbardziej w nich niesamowite. W ich organizmach żyją bakterie pomagające im trawić tłuszcze pobierane z pokarmem. Taka symbioza oznacza najprawdopodobniej, że mamy do czynienia z zupełnie nowym typem metabolizmu. Rozwój organizmów jest również nietypowy: o tym, czy z larwalnej formy rozwinie się samica czy samiec, decyduje miejsce lądowania pływającej swobodnie larwy. Jeżeli znajdzie wolne miejsce na szkielecie walenia, przekształci się w samicę, jeżeli wyląduje na żerującej samicy - nie ma innego wyjścia, jak przekształcić się w karłowatego samca i dołączyć do "haremu" samców na stałe związanych z partnerką.


FIZYKA
Einstein@Home

Rozmiar: 3472 bajtów Każdy może wziąć udział w poszukiwaniu fal grawitacyjnych. Wkrótce ruszy związany z obchodami Roku Fizyki 2005 projekt Einstein@Home, w którym ludzie z całego świata będą mogli udostępniać LIGO moce obliczeniowe swoich komputerów do analizy danych. LIGO tworzą dwa czterokilometrowe wybetonowane tunele ustawione względem siebie pod kątem prostym, w których w tę i z powrotem wędruje światło lasera. Gdy wiązka światła pokona kilkadziesiąt kilometrów, interferuje z wiązką z sąsiedniego tunelu (fale te mają całkowicie się wygaszać). Nawet pojedynczy foton w okienku detektora może oznaczać, że zostało zarejestrowane odkształcenie czasoprzestrzeni. Projekt Einstein@Home prowadzi zespół Bruce’a Allena z University of WisconsinMilwaukee, a pomaga mu w tym David Anderson, założyciel SETI@Home (programu wykrywania sygnałów życia pozaziemskiego). Wygaszacz ekranu automatycznie ściąga przez Internet niewielką porcję danych i analizuje je w czasie, gdy użytkownik nie pracuje na komputerze. Po skończeniu obliczeń wyniki odsyłane są do bazy LIGO. Projekt jest dostosowany do systemów Linux, Mac OS i Widnows. Więcej informacji na stronie: http://www.physics2005.org/events/einsteinathome



Rozmiar: 6636 bajtów

ŚWIAT NAUKI jest polską edycją SCIENTIFIC AMERICAN, znanego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o prawie 160letniej tradycji, wydawanego w 17 wersjach językowych w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach. Mimo wysokiego poziomu merytorycznego artykuły są przystępnie napisane, co w połączeniu z doskonałymi ilustracjami sprawia, że pismo jest atrakcyjnym przewodnikiem po świecie nauki. ŚWIAT NAUKI można kupić w kioskach, empikach i niektórych księgarniach, a także poprzez prenumeratę oraz w wersji elektronicznej (www.swiatnauki.pl).