W numerze m.in.
Studenckie Życie
Student
Studentka
Moda
Świat Komputerów
Świat Nauki
Film
Zdrowie
Muzyka
Różności
Humor dnia
Jasio pyta tatę: |
ADWOKATURA STUDENCKA Gazety Prawnej
Przypominamy, że prowadzimy na naszych łamach adwokaturę studencką. Na Wasze problemy prawne odpowiada Zbigniew Biskupski, ekspert "Gazety Prawnej".
Staż absolwencki
Darowizny - cd.
Pierwsza praca - cd. NEWSY:
Od 29. listopada obowiązuje kilkanaście nowych przepisów kodeksu pracy. Wiele z nich powinno Was zainteresować, zwłaszcza tych, którzy łączą pracę ze studiowaniem, jak również poszukują krótkoterminowych form zarobkowania.
Seryjne umowy krótkoterminowe
Nie ma już formalnej przeszkody powstrzymującej potencjalnych pracodawców przed zawieraniem krótkoterminowych umów o pracę. Nie obowiązuje już bowiem przepis sprawiający, że kolejna umowa o pracę na czas określony zamieniała się w trwały związek pracodawcy z pracownikiem. Z pewnością liczącą się grupą beneficjentów tej zmiany będzie brać studencka!
Zastępstwo
pilnie poszukiwane!
Jeszcze większą korzyść mogą odnieść np. studenci z nowej treści art. 25 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca może zatrudnić obecnie pracownika na czas wykonania określonej pracy, gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Wówczas zatrudnienie powinno być oparte o umowę na czas określony (odpowiadający czasowi zastępstwa).Takie zastępstwo jest szczególnie korzystne na okresy krótkie (do sześciu miesięcy), kiedy to pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, lub korzysta z urlopu wypoczynkowego itp. Umowy o pracę zawartej na okres zastępstwa, podobnie jak każdej innej umowy zawartej na czas określony, krótszy od sześciu miesięcy nie można bowiem wypowiedzieć. Natomiast przy umowach o zastępstwie dłuższych niż pół roku (np. na czas trwania urlopu wychowawczego zastępowanego pracownika lub odbycia przez niego służby wojskowej) możliwe jest 2-tygodniowe wypowiedzenie, ale pod warunkiem, że taka opcja zostanie zapisana w umowie.
Urlop na telefon
Niezwykle korzystna dla pracujących studentów zmiana dotyczy trybu udzielania urlopów. Mocą dodanego do kodeksu art. 1672. pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika,
i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż cztery dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Przy czym pracownik ma prawo do zażądania tego urlopu nawet w dniu, w którym chce go rozpocząć. Ponieważ żaden przepis nie precyzuje w jakiej formie ma być zgłoszone takie żądanie pod adresem pracodawcy, należy domniemywać, że wniosek w tej sprawie pracownik może wysłać faxem.
|
||