Student NEWS - nr 4 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Jasio pyta tatę:
- Dlaczego Królewna Śnieżka trafiła do domu wariatów?
- Nie wiesz? To znajdź mi taką drugą dziewczynę, która wytrzyma z siedmioma kawalerami na raz!

.            

ADWOKATURA STUDENCKA Gazety Prawnej

Przypominamy, że prowadzimy na naszych łamach adwokaturę studencką. Na Wasze problemy prawne odpowiada Zbigniew Biskupski, ekspert "Gazety Prawnej".
Piszcie do nas: adwokatura@studentnews.pl
lub ul. Pileckiego 114/66, 02-795 Warszawa

Staż absolwencki
Na wiosnę chcę się obronić. Mam możliwość popracować jako ankieter na umowę o dzieło lub umowę zlecenia do września. Czy w tym przypadku stracę status absolwenta?
Czy wówczas będę mogła jeszcze ubiegać się o staż absolwencki (chciałabym się o niego ubiegać od października)?

Może pani podjąć się pracy ankietera. I to nawet na podstawie kodeksowej umowy o pracę. W wypadku umowy zlecenia lub o dzieło nie traci pani statusu absolwenta, ponieważ nie zaistniał stosunek pracy w rozumieniu kodeksu pracy. Straciłaby pani jedynie takie prawo podejmując pracę na zasadach określonych w kodeksie. Nadal ma pani też prawo ubiegać się o staż absolwencki. Uprawnienia związane ze statusem absolwenta przysługują w okresie dwunastu miesięcy licząc od daty ukończenia studiów (jest nią data figurująca w dyplomie).

Darowizny - cd.
W listopadowym numerze StudentNEWS przeczytałem artykuł "Student z darowizną". Chciałbym zapytać, czy jeżeli dostałem od dziadka darowiznę na studia w wysokości 2 500 zł, to czy dziadek może tę kwotę odliczyć sobie od podatku?

Niestety, nie ma żadnej możliwości odliczenia takiej darowizny przez pańskiego dziadka - od podatku od dochodów osobistych albo od dochodu. Taka możliwość była w połowie lat dziewięćdziesiątych. Obecnie darczyńca może liczyć na ulgę (odliczenie od dochodu) jedynie darowizn na rzecz osób prawnych i to pod warunkiem, że zostaną one przeznaczone na szlachetne cele. Może to być np. darowizna na rzecz uczelni przeznaczona na cele oświatowe albo na rzecz fundacji wspierającej edukację studentów. W przypadku darowizny dziadka na rzecz wnuczka w wysokości 2.500 zł w grę wchodzi jedynie zwolnienie tej kwoty z podatku od darowizn.

Pierwsza praca - cd.
Mam pytanie do odpowiedzi z numeru listopadowego "Pierwsza praca a praca podczas studiów". Jestem na V roku i prowadzę działalność gospodarczą. Czy po ukończeniu studiów mam także szansę na program Pierwsza praca. Czy po obronie mogę zawiesić działalność na rok i wziąć udział w stażu absolwenckim, a potem odnowić prowadzenie firmy?

Jest to możliwe, jeśli tylko studiuje pan w systemie dziennym. Z tym, że musi pan pamiętać, że zgodnie z przepisami podatkowymi, nie zawsze można zawiesić działalność gospodarczą; raczej trzeba z niej zrezygnować, likwidując firmę i wykreślając się z ewidencji przedsiębiorców. A dopiero potem, po przerwie, założyć firmę od nowa. Musi więc pan przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto?

NEWSY:

Od 29. listopada obowiązuje kilkanaście nowych przepisów kodeksu pracy. Wiele z nich powinno Was zainteresować, zwłaszcza tych, którzy łączą pracę ze studiowaniem, jak również poszukują krótkoterminowych form zarobkowania.
Dlatego nasze newsy tym razem w całości poświęcimy wybranym zmianom w prawie pracy.

Seryjne umowy krótkoterminowe
Nie ma już formalnej przeszkody powstrzymującej potencjalnych pracodawców przed zawieraniem krótkoterminowych umów o pracę. Nie obowiązuje już bowiem przepis sprawiający, że kolejna umowa o pracę na czas określony zamieniała się w trwały związek pracodawcy z pracownikiem. Z pewnością liczącą się grupą beneficjentów tej zmiany będzie brać studencka!

Zastępstwo pilnie poszukiwane!
Jeszcze większą korzyść mogą odnieść np. studenci z nowej treści art. 25 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca może zatrudnić obecnie pracownika na czas wykonania określonej pracy, gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Wówczas zatrudnienie powinno być oparte o umowę na czas określony (odpowiadający czasowi zastępstwa).
Takie zastępstwo jest szczególnie korzystne na okresy krótkie (do sześciu miesięcy), kiedy to pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, lub korzysta z urlopu wypoczynkowego itp. Umowy o pracę zawartej na okres zastępstwa, podobnie jak każdej innej umowy zawartej na czas określony, krótszy od sześciu miesięcy nie można bowiem wypowiedzieć. Natomiast przy umowach o zastępstwie dłuższych niż pół roku (np. na czas trwania urlopu wychowawczego zastępowanego pracownika lub odbycia przez niego służby wojskowej) możliwe jest 2-tygodniowe wypowiedzenie, ale pod warunkiem, że taka opcja zostanie zapisana w umowie.

Urlop na telefon
Niezwykle korzystna dla pracujących studentów zmiana dotyczy trybu udzielania urlopów. Mocą dodanego do kodeksu art. 1672. pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika, i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż cztery dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Przy czym pracownik ma prawo do zażądania tego urlopu nawet w dniu, w którym chce go rozpocząć. Ponieważ żaden przepis nie precyzuje w jakiej formie ma być zgłoszone takie żądanie pod adresem pracodawcy, należy domniemywać, że wniosek w tej sprawie pracownik może wysłać faxem.