Student NEWS - nr 23 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Przychodzi gospodarz do domu i mówi:
- Słuchaj matka!!! Dokupiłem dzisiaj 10 hektarów ziemi.
- Wiem.
- A skąd wiesz????
- Nasz koń się za stodołą powiesił.
.            

Fundusz Przyjazny Studentom

Po znalezieniu pierwszej pracy musisz wybrać fundusz emerytalny. Nie jest proste dokonanie prawidłowego wyboru. Każdy absolwent, podejmując pierwszą pracę, musi wybrać fundusz emerytalny, który będzie myślał o jego starości. Osoba już pracująca może fundusz zmienić. Nie jest to prosty wybór.
Z prezesem nagrodzonego przez nas tytułem "Fundusz przyjazny studentom" OFE PZU "Złota Jesień", p. Jakubem Tropiło rozmawia Anna Wilczyńska.


Rozmiar: 17836 bajtów

Nasz magazyn przyznał Otwartemu Funduszowi Emerytalnemu PZU "Złota Jesień" tytuł "Fundusz Przyjazny Studentom". Funduszem zarządza Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU S.A. Jak firma pomaga studentom?
Jeśli chodzi o naszą aktywność w środowisku akademickim, nie mamy czego się wstydzić. Od początku naszego istnienia robimy wiele aby wspierać projekty edukacyjne na poziomie uczelni wyższych, wpsieramy kulturę studencką. Dla przykładu, od 1999 roku sponsorujemy podczas Juwenaliów, a teraz Eurojuwenaliów koncert Kultu na dużym dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Z drugiej strony w tym roku ufundowaliśmy prenumeratę 3 tys. egzemplarzy jednego z tygodników ekonomicznych, która trafia na wydziały prawa i ekonomii 10 wyższych uczelni w Polsce. Naszą aktywność w środowisku akademickim rozumiemy nie jako akcje promocyjne, czy reklamowe, ale jako stałą partnerską obecność.

Czy studia to właściwy moment aby zacząć myśleć o emeryturze. Czy już teraz musimy podjąć tę decyzję?
Myślenie o tym na studiach to pewnego rodzaju konieczność. Teraz wielu studentów już pracuje, zarówno ze względów bytowych jak i coraz częściej po to by zdobywać doświadczenie. Każdy młody człowiek, który płaci składkę na ubezpieczenie społeczne musi wybrać fundusz emerytalny. Ważne jest to by taka decyzja była przemyślana.

Czy trzeba się decydować w momencie podpisywania umowy z pracodawcą, czy jest czas na zastanowienie się?
Jeśli nie wybierze się funduszu, to zostaje się losowo przydzielonym do jednego z otwartych funduszy emerytalnych. Losowania odbywają się 2 razy w roku. Fundusze, które mają powyżej 10% udziału w rynku są wyłączane z losowania. To zwiększa jeszcze parametr przypadkowości wyboru. Przynależność do dużego funduszu niesie za sobą np. mniejsze opłaty za zarządzanie, które są uzależnione od wielkości aktywów. Kolejnym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze funduszu emerytalnego są wyniki inwestycyjne które należy oceniać w długim okresie. Jedni chwalą się, że w okresie 3 miesięcy osiągają dobre wyniki inwestycyjne. To nie jest do końca w porządku, ponieważ po analizie tak krótkiego przedziału czasowego trudno wyciągnąć właściwe wnioski odnośnie ogólnej kondycji OFE.

Jak Pan ocenia kondycję funduszy emerytalnych na polskim rynku?
Fundusze emerytalne są największymi inwestorami instytucjonalnymi na Giełdzie Papierów Wartościowych. Te pierwsze 6 lat było fantastyczne jeśli chodzi o działalność inwestycyjną. Oczywiście nie mogę dać gwarancji, że następne 6 lat będzie równe udane. OFE są oceniane w przeróżnych rankingach. Na przykład KNUiFE publikuje ranking, w którym bierze pod uwagę stopy zwrotu osiągane przez fundusze. Istnieją też rankingi robione przez niezależnych ekspertów m.in. Analizy Online. Również gazety specjalizujące się w działalności inwestycyjnej sporządzają własne rankingi. Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" zawsze znajduje się w nich w co najmniej pierwszej piątce.

Czy możliwe jest zrezygnowanie z jednego funduszu emerytalnego i przystąpienie do innego?
To jest możliwe, ale warto to dobrze przemyśleć, bo w ciągu pierwszych dwóch lat wiąże się to z pewnymi opłatami. Kiedyś ta opłata nie była tak "widoczna", po prostu była potrącana z aktywów. Teraz trzeba pójść do banku, wyjąć portfel i wpłacić pieniądze na rachunek. Dopiero po dwóch latach uczestnictwa przejście nie wiąże się z opłatami. Pamiętajmy, że każdemu kolejnemu rocznikowi będzie łatwiej wybierać. Ze względu na dłuższy horyzont czasowy będą mieć bardziej wiarygodną informację i zmniejszy się ilość pochopnych wyborów.

Czy warto wybrać polskie OFE?
Nie zgadzam się z opinią, że polski doradca inwestycyjny jest gorszy od doradcy inwestycyjnego z Londynu. Czy polski prawnik, pracujący w polskiej kancelarii jest gorszy od prawnika pracującego w firmie o anglosasko brzmiącej nazwie? Jestem pewny, że nie. Może być tańszy, ale nie gorszy. I to samo dotyczy funduszy emerytalnych. Fundusze emerytalne w obecnym kształcie ustawy mogą zainwestować do 5 % swoich aktywów za granicą. Tam ewentualnie można by mówić, że ktoś kto jest z Londynu zna lepiej giełdę londyńską. Ale nie tu, w Polsce.

Dziękuję za rozmowę.