Student NEWS - nr 24 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Profesor filologii polskiej na wykładzie:
- Jak państwo wiecie w językach słowiańskich jest nie tylko pojedyncze zaprzeczenie. Jest też podwójne zaprzeczenie. A nawet podwójne zaprzeczenie jako potwierdzenie. Nie ma natomiast podwójnego potwierdzenia jako zaprzeczenia.
Na to student z ostatniej ławki:
- Doobra, doobra.
.            

EURES - międzynarodowa sieć pośrednictwa pracy

Od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy poszukujący pracy mogą korzystać z usług oferowanych przez system EURES. Nadal istnieje również możliwość pracy za granicą w charakterze stażystów (pracowników-gości).

Usługi EURES

EURES (European Employment Service - Europejskie Służby Zatrudnienia) jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego z innymi organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi, działającymi w obszarze zatrudnienia, takimi jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, władze lokalne i regionalne. Głównym jej celem jest wpierania mobilności pracowników na poziomie międzynarodowym i transgranicznym w krajach EOG. EURES działa w oparciu o sieć informatyczną i sieć ludzką. Istotą EURES jest zarządzany na poziomie europejskim Europejski Portal Mobilności Zawodowej http://europa.eu.int/eures. Sieć ludzka posiada własną strukturę organizacyjną na poziomie europejskim i krajów członkowskich EURES. Opiera się ona w głównej mierze na działalności doradców EURES.

Doradcy EURES współpracują ze sobą w ramach sieci przede wszystkim w obszarze zatrudnienia i szkoleń zawodowych. Obecnie cała sieć EURES liczy około 700 wyspecjalizowanych doradców. W Polsce usługi EURES realizowane są przez doradców EURES zatrudnionych w wojewódzkich urzędach pracy. W chwili obecnej w Polsce działa 12 doradców EURES (dane teleadresowe doradców EURES znajdują się na stronie www.eures.praca.gov.pl). Dodatkowo, w każdym powiatowym urzędzie pracy znajduje się asystent EURES, który udzieli osobie zainteresowanej podjęciem zatrudnienia za granicą, podstawowych informacji na temat możliwości poszukiwania pracy poprzez system EURES.

Oferty pracy

Polscy obywatele otrzymali możliwość dostępu do ofert pracy z innych krajów Wspólnoty wraz z przystąpieniem polskich służb zatrudnienia do sieci EURES, które nastąpiło z dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej.
Każda osoba zainteresowana pracą w innym kraju EOG może uzyskać informacje o zagranicznych ofertach pracy skierowanych do polskich pracowników na dwa sposoby:
bezpośrednio przez Internet, wchodząc na stronę internetową EURES pod adresem http://europa.eu.int/eures zawierającą bazę danych o wolnych miejscach pracy,
od doradców i asystentów EURES, zatrudnionych w urzędach pracy

Najszybciej można dotrzeć do oferty EURES korzystając ze strony internetowej, którą zarządza Komisja Europejska. Zamieszczone są tam wszystkie oferty pracy znajdujące się w zasobach publicznych służb zatrudnienia krajów EOG. Jeśli pracodawca chce zatrudnić pracownika z innego kraju, wtedy taka oferta pracy oznaczona jest niebieską flagą Unii Europejskiej, co oznacza, że jest ofertą pracy EURES. Po znalezieniu odpowiedniej oferty pracy w systemie elektronicznym, należy skontaktować się z osobą wskazaną w ofercie pracy. Informacje dotyczące dalszego trybu postępowania znajdziesz w opisie każdej oferty. Baza danych EURES z ofertami pracy jest stale aktualizowana. Od 1 stycznia 2005 r. wszystkie oferty pracy, którymi dysponują publiczne służby zatrudnienia krajów EOG, są publikowane w bazie ofert pracy EURES, znajdującej się na portalu EURES. Takie rozwiązanie ma zapewnić przejrzystość na europejskim rynku pracy. Baza CV

Każda osoba poszukująca pracy w kraju należącym do EOG może zamieścić swoje CV w bazie danych EURES "CV-Search", dostępnej na portalu EURES. Żeby zarejestrować swoje CV, wystarczy połączyć się ze stroną internetową EURES i w trybie "on-line" wypełnić odpowiedni formularz. Każdy rejestrujący się użytkownik otrzyma hasło i login dostępu, które umożliwi mu późniejsze modyfikacje lub aktualizowanie danych. Każdy użytkownik powinien pamiętać o stałym odwiedzaniu swojego konta. Jeżeli nie zaloguje się na swoim koncie przez 12 tygodni, wtedy pracodawca nie będzie mógł przeglądać jego CV. W przypadku, gdy użytkownik nie odwiedzi swojego konta przez okres 1 roku, jego CV zostanie całkowicie usunięte z systemu. Usługa ta jest bezpłatna zarówno dla osób poszukujących pracy, jak również dla pracodawców.

Informacje o kraju, w którym chcesz pracować

Takie praktyczne informacje znajdziesz w bazie danych o warunkach życia i pracy, dostępnej na stronie internetowej EURES. Można je również uzyskać od doradców sieci. Ich celem jest pomoc osobom poszukującym pracy w podejmowaniu świadomych decyzji związanych ze zmianą miejsca zamieszkania.

Dane na temat warunków życia i pracy w wybranym kraju ułatwią dostęp do informacji o prawie pracy, umowach o pracę, ustawodawstwie socjalnym, edukacji, wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych, systemie opieki zdrowotnej, systemie politycznym i administracyjnym, podatkach, życiu społecznym i kulturalnym, kosztach utrzymania i wielu innych. W Polsce strona została uruchomiona z dniem 1 maja 2004 r. i jest dostępna pod adresem: www.eures.praca.gov.pl.

Poszukujący pracy w innym kraju oraz pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem pracownika z zagranicy, mogą za pomocą krajowej strony internetowej uzyskać informacje na temat sieci EURES, przepisów prawnych w zakresie swobodnego przepływu pracowników i podejmowania zatrudnienia na terytorium państw EOG, targów pracy i rekrutacji za granicą z udziałem EURES w Polsce, a także danych teleadresowych doradców EURES w Polsce, co ułatwia nawiązanie z nimi kontaktu. Portal EURES zawiera także wiele pożytecznych informacji o nauce i studiach za granicą. Informacje te przygotowywane i udostępniane są we współpracy z portalem PLOTEUS (http://europa.eu.int/ploteus) i umożliwiają wyszukanie adresów stron internetowych instytucji zajmujących się szkolnictwem wyższym, bazy danych kursów szkoleniowych, szkół, itp.

Jak zostać stażystą?

Polscy absolwenci szkół średnich jeszcze przed wejściem Polski do UE mogli podjąć pracę za granicą w charakterze stażysty (pracownika-gościa). Ta możliwość została utrzymana po naszej akcesji. Obecnie absolwenci - oraz w ogóle obywatele polscy - mogą starać się o pracę jako stażyści w Niemczech, Francji, Belgii, Luksemburgu i Szwajcarii. I tak, aby starać się o pracę w Niemczech w charakterze stażysty (pracownika-gościa) musisz spełnić następujące warunki: mieć co najmniej 2-letni staż w zawodzie wykonywanym oraz ukończoną odpowiednią szkołę zawodową, wiek 18-40 lat. Praca w Niemczech musi być zgodna z wykształceniem i pracą wykonywaną w kraju. W wyjątkowych przypadkach, jeśli kandydat nie ma odpowiedniego wykształcenia, akceptowane są osoby, które mają co najmniej 3-letni staż w zawodzie, w którym będą pracować w Niemczech. Przede wszystkim jednak powinieneś znać dobrze język obcy, ponieważ zatrudnienie w charakterze stażysty, w odróżnieniu od pracy sezonowej, wymaga od kandydata dużej samodzielności - i to nie tylko w trakcie pracy, ale również przy załatwianiu takich spraw, jak zameldowanie czy założenie konta bankowego.

Również w przypadku pozostałych państw kandydaci na stażystów muszą posiadać odpowiednie wykształcenie zawodowe oraz staż zawodowy. Kandydatów starających się o pracę we Francji dotyczy niższa granica wiekowa, gdyż tam ze staży mogą korzystać osoby w wieku 18-35 lat. Natomiast w Belgii, Luksemburgu i Szwajcarii od stażystów wymaga się, aby mieli nie więcej niż 30 lat i nie mniej niż 18 lat.

W przypadku Niemiec i Francji kandydaci mogą korzystać z tzw. pośrednictwa anonimowego, gdy pracodawcy dla kandydata szuka partner zagraniczny (OMI bądź ZAV), jak też pośrednictwa imiennego, gdy kandydat ma własnego pracodawcę. Natomiast ubiegający się o staż w pozostałych krajach muszą sami znaleźć pracodawcę, który zechce ich zatrudnić, gdyż umowy nie przewidują możliwości poszukiwania pracodawców przez publiczne służby zatrudnienia tych krajów. We wszystkich wymienionych wyżej państwach umowy na pracę w charakterze stażysty są zawierane na 1 rok, z ewentualną możliwością przedłużenia o kolejnych 6 miesięcy

Tekst udostępniony przez serwis www.1praca.gov.pl Jest to strona rządowego programu aktywizacji bezrobotnej młodzieży „Pierwsza Praca”. Znajdziecie tu informacje o stażach, przygotowaniu zawodowym, dotacjach przy zakładaniu własnej działalności, stypendiach, praktykach, europejskich rynkach pracy i edukacji, wolontariacie oraz adresy ważnych dla Was instytucji.