Pomysły na wakacje
Czerwiec sprzyja planowaniu wakacji. Robi się już ciepło i łatwiej wyobrazić sobie upalny lipiec i sierpień. Masz już jakieś plany? Jeśli nie, pomyśl, co pozytywnego oprócz przyjemności możesz wynieść z kilku miesięcy oderwania od nauki. Wiemy na pewno, że część osób już teraz zaczyna intensywnie planować wakacje. Postaramy się Was przekonać do aktywnego spędzenia wakacji, do praktyk letnich, wolantariatu czy kursu językowego. Nawet, jeżeli wiązać się one będą z wyjazdem z rodzinnego miasta czy miasteczka - zapamiętaj, że to na pewno się opłaci.
Dlaczego praktyki?
Przede wszystkim powinieneś zdać sobie sprawę, że okres letni zupełnie nie sprzyja poszukiwaniom stałej pracy. Po pierwsze jest wtedy duża konkurencja ze strony świeżo upieczonych absolwentów, a po drugie w okresie wakacji pracodawcy raczej nie podejmują decyzji o zatrudnianiu nowych pracowników, głównie dlatego, że osoby odpowiedzialne za rekrutację pracowników po prostu idą na urlopy.
Za to zamiast nowych pracowników, pracodawcy chętnie przyjmują praktykantów i stażystów. Powód jest prosty: tacy praktykanci są bardzo ambitni, pełni zapału i oczywiście nie obciążają budżetu firmy. Nie powinieneś oburzać się na ten argument. Tak po prostu jest. I gdybyś Ty był na miejscu takiego pracodawcy, robiłbyś dokładnie to samo.
Musisz więc znaleźć w sobie odpowiednią motywację, by - w czasie, gdy Twoi koledzy odpoczywają na plażach i chodzą z plecakami po górach - pracować ciężko, nawet bez wynagrodzenia.
Jak się odpowiednio motywować?
Tu akurat nie powinieneś mieć wątpliwości. Praktyka, umiejętności i wiedza, jakie wyniesiesz z danej firmy, da Ci podstawę do ubiegania się o przyszłą pracę. Żyjesz w czasach, gdy oczekiwania pracodawców są wygórowane. Ale to nie znaczy, że nierealne. Często studenci oburzają się, że wymaga się od nich, rzeczy, których nie są w stanie umieć, gdyż studia nie przygotowały ich do tego. To właśnie dlatego tak istotna jest Twoja własna inicjatywa. Pamiętaj, że na rozmowach kwalifikacyjnych, pracodawcy nie będą pytać Cię jakie kierunek skończyłeś, ale co umiesz. I na to pytanie, bez wcześniejszej praktyki, nie jesteś w stanie odpowiedzieć. To właśnie dlatego tak bardzo potrzebna jest każdemu wiedza praktyczna, zdobyta w trakcie praktyk i staży.
Zbijamy argument zbyt drogiej inwestycji
Pewnie pomyślisz sobie, że skoro nie mieszkasz w metropolii, wyjazd do innego miasta na praktykę, do tego na praktykę bezpłatną, jest zupełnie nieopłacalny. Bo musisz przecież zainwestować w bilet, w mieszkanie i choćby najskromniejsze utrzymanie się w obcym mieście. A może to jest jednak złe podejście? Może warto podejść do tego z drugiej strony, albo poszukać alternatywnych rozwiązań.
Nie musisz przecież od razu wynajmować mieszkania. W czasie wakacji akademiki stoją puste - możesz wykupić miejsce do spania już od kilkunastu złotych za dobę (ceny w Warszawie). To jedno rozwiązanie. Drugie wydaje się o wiele prostsze. Masz na pewno znajomych z Twojej szkoły, którzy wyjechali na studia do innych miast. Spróbuj odnowić z nimi kontakt. Na pewno pomogą Ci znaleźć jakieś zakwaterowanie, choćby w mieszkaniu, które wynajmują, a na okres wakacji będzie stać puste. Zapytaj - nic Cię to nie kosztuje.
Trzecie rozwiązanie to rodzina. Masz kogoś z rodziny w innym mieście? Jeśli tak, to może będziesz mógł przemieszkać u nich w trakcie praktyki. To chyba najtańsza opcja. Nie musisz przecież szukać praktyki w Warszawie. Jeśli masz ciocię we Wrocławiu, Krakowie, Lublinie czy Poznaniu - skorzystaj z tego i tam wysyłaj swoje aplikacje.
Zanim zaczniesz szukać ofert praktyk, przemyśl dokładnie, gdzie mógłbyś pojechać. A swoją decyzję powinieneś uzależnić od bazy noclegowej, możliwości, jakie niesie ze sobą miasto, które wybierzesz i znajomych, którzy mieszkają już w tym miejscu.
Poza tym, jest jeszcze jedna kwestia, dość często pomijana przy okazji podjęcia decyzji o wyjeździe na praktykę do innego miasta. Weź pod uwagę, że w dużym mieście będzie Ci łatwiej znaleźć pracę dorywczą, np. wieczorami, tak by nie kolidowała z praktykami. I w ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: połączysz praktykę w firmie, dzięki której jesteś w stanie wiele się nauczyć i pracę dorywczą, która pozwoli Ci utrzymać się w obcym mieście.
Czy brzmi to na tyle zachęcająco, byś podjął wyzwanie i wyruszył w Polskę w poszukiwaniu doświadczenia? Czy udało nam się rozwiać Twoje obawy? Jeśli nie, oznacza to, że przyjmujesz postawę, w psychologii nazwaną zamkniętą i tak naprawdę nic nie jest w stanie Cię przekonać. Powiedziałeś sobie, że nie jest to warte zachodu i tak już zostanie. Wygrają Ci, którzy mają inne zdanie.
Na potwierdzenie powyższych słów wypowiedź aktualnej absolwentki dziennikarstwa, Magdy Struzik, która z Lublina wyjechała w czasie wakacji na praktyki do Warszawy.
- Moja uczelnia zafundowała dla 5 najlepszych studentów miesięczne praktyki w jednym z największych tygodników ogólnopolskich. Było to ogromne wyróżnienie ale i niestety kłopot, bo oprócz praktyk, nie mogłam liczyć ze strony uczelni na pomoc finansową, a i praktyki okazały się zupełnie bezpłatne. Wiedziałam jednak, że nie mogę zrezygnować, bo ominie mnie szansa, na którą sobie przecież zapracowałam. Skontaktowałam się z koleżanką, która od kilku lat mieszkała w Warszawie. Ustaliłyśmy, że będę u niej mieszkała. Ona pomogła mi też poznać Warszawę, która wydawała mi się wielkim, nieprzyjaznym miastem. Po dwóch tygodniach znalazłam pracę dodatkową: weekendowe promocje w supermarkecie. Na praktykach spotkałam wspaniałych ludzi, którzy nauczyli mnie warsztatu dziennikarskiego, nawiązałam ciekawe kontakty, a kiedy praktyka się skończyła, okazało się, że doceniono moją pracę w redakcji i zapłacono mi za miesiąc współpracy. Dzięki temu wyjazdowi pozbyłam się małomiasteczkowego kompleksu dziewczyny, której wszyscy wokół mówią, że bez znajomości niczego się w życiu nie osiągnie. Moim zdaniem wystarczy nie bać się i być otwartym na szanse, których przecież nie brakuje. A może po prostu trzeba chcieć?
Wolontariat
Zachęcamy Was do zaangażowania się w wolontariat. Zbliżające się lato dzięki pracy wolontariackiej może być nie tylko czasem zabawy i rozrywki, ale może także stać się skarbnicą wiedzy i doświadczenia zdobytego przez uczestnictwo w akcjach związanych z wolontariatem.
Centra Wolontariatu
Specjalnie z okazji wakacji serwis internetowy www.wolontariat.org.pl przygotował dla Was Internetową skrzynkę wakacyjnej dobroci. Ma ona charakter informacyjny i służy kojarzeniu wolontariuszy z organizacjami, które są zainteresowane współpracą. Umieszczenie na stronach informacji o sobie, swoich zainteresowaniach i przedstawienie konkretnych propozycji dotyczących pracy wolontariackiej, może być pierwszym krokiem, który pomoże w znalezieniu odpowiedniej organizacji, z którą zwiążecie się w Waszej wakacyjnej współpracy.
-Postanowiłam wypełnić formularz zgłoszeniowy ponieważ tematyką wolontariatu interesuję się od wielu lat i kilkakrotnie pracowałam jako wolontariuszka. Studiuję politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim i idea społecznictwa jest z góry wpisana w specyfikę wybranego przeze mnie kierunku studiów - mówi Małgorzata Flaga, jedna z uczestniczek korzystająca z Interentowej skrzynki wakacyjnej dobroci.
W Polsce Centra Wolontariatu znajdujące się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Słupsku, Toruniu, Lublinie czy Poznaniu organizują szkolenia dla przyszłych wolontariuszy. Dla wielu z nich uczestnictwo w programach szkoleniowych oraz w samych akcjach wolontariackich jest istotnym elementem w drodze do kariery. - Chciałabym w ten sposób poznać funkcjonowanie instytucji pomocowych, nauczyć się współpracy i współdziałania z ludźmi. Liczę również na bezpośredni kontakt z osobami, które owej pomocy potrzebują. Uważam, że praca w charakterze wolontariuszki pomoże mi zdobyć wiedzę i uzyskać cenne doświadczenia, które będę mogła wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej - kontynuuje Małgosia.
Niewątpliwie równie ciekawym pomysłem na wypoczynek i jednoczesne zdobywanie doświadczenia jest wyjazd w charakterze opiekuna na kolonie i obozy. Ponieważ do wakacji pozostało niewiele czasu, zainteresowanym proponujemy jak najszybszy kontakt z najbliższym Centrum Wolontariatu. Adresy wszystkich Centrów Wolontariatu znajdziecie na www.1praca.gov.pl. A dla osób, które nie chcą bądź nie mogą wyjechać poza miejsce zamieszkania, przygotowano szereg możliwości współpracy. Opieka nad osobami starszymi, pomoc osobom niepełnosprawnym czy też organizowanie czasu najmłodszym, którzy nie mogli wyjechać na wakacje to kolejne propozycje dla przyszłych wolontariuszy.
Polska Akcja Humanitarna
Celem wolontariatu jest aktywizowanie społeczeństwa poprzez stwarzanie możliwości pożytecznego działania. Wśród wolontariuszy Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) można spotkać ludzi w różnym wieku, o różnorodnych zdolnościach, wiedzy i doświadczeniu - mówi Marcin Dźwigalski odpowiedzialny za koordynowanie pracy wolontariuszy. Polska Akcja Humanitarna od wielu lat zajmuje się kwestią wolontariatu. W swojej historii taką formę pomocy wykorzystała m.in. podczas pomocy ludziom poszkodowanym przez powódź w 2001 r., przy konwojach z pomocą humanitarną oraz zbiórkach pieniędzy. Oferta PAH to kolejna możliwość do zrobienia pierwszego kroku w kierunku aktywizacji własnej osoby. Rekrutując wolontariuszy PAH nie stawia praktycznie żadnych ograniczeń. Przydział zadań, jest uzależniony od doświadczeń i umiejętności jakie posiada wolontariusz a wachlarz wykonywanych przez niego prac zależy od aktualnego zapotrzebowania.
Wolontariat Misyjny
Wolontariat Misyjny to kolejna propozycja wakacyjnego uczestnictwa w akcjach wolontariackich. Przybiera on różne formy działalności - najczęściej jest to bezpłatna praca pojedynczych osób, czasem zrzeszonych w różnych organizacjach pozarządowych na rzecz ludzi potrzebujących. Przykładem propagującym taką ideę pomocy jest Salezjański Ośrodek Misyjny. Zgłaszający się do nas ludzie, to najczęściej studenci, ale także licealiści wśród których największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy wakacyjne - powiedział nam Pan Andrzej Rostkowski z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.
W tym roku wolontariusze przygotowują się na letnie wyjazdy do Rosji, na Ukrainę, a kilku studentów medycyny wyjedzie na 3 miesiące do Zambii. Wyjazd na misyjny wolontariat musi być poprzedzony profesjonalnym przygotowaniem. Wolontariusz musi porozumieć się z tamtejszymi mieszkańcami, poznać ich język i zdobyć zaufanie, a do tego konieczne jest wniknięcie w mentalność tych ludzi. Przygotowanie do pracy w Peru czy krajach Afryki trwa więc co najmniej rok.
Obejmuje ono także zgromadzenie środków finansowych i rzeczowych, głównie poprzez poszukiwanie sponsorów, organizowanie różnych imprez kulturalnych i towarzyszących im zbiórek pieniędzy itp. Fundusze potrzebne są głównie na pokrycie kosztów podróży, pobytu oraz realizację poszczególnych projektów. Wolontariusze często nie mogą liczyć na miejscu na pełne wyżywienie ani normalne warunki mieszkaniowe, ponieważ kraje misyjne są biedne. Przed młodymi wolontariuszami stoi więc trudne zadanie aklimatyzacji w specyficznych warunkach, wymagające odporności psychicznej, a jednocześnie ogromnej wrażliwości na różnice kulturowe oraz potrzeby ludzi, z którymi się pracuje.
Jak widzicie, możliwości udziału w charakterze wolontariuszy jest wiele. Zróżnicowane zadania, jakie stawiają różne organizacje pozwalają na wykorzystanie praktycznie każdych umiejętności. Potrzeba tylko chęci i cieszy fakt, że młodym ludziom ich nie brakuje. Dowodem na to jest wciąż rosnące zainteresowanie takimi akcjami i taką forma współpracy.
Młodzi ludzie zaczynają traktować wolontariat jako doskonały sposób na pożyteczne spędzenie wakacyjnych dni, dzięki któremu mają okazję na poznanie nowych interesujących osób. To forum wymiany pomysłów i doświadczeń, a także miejsce narodzin wspólnych projektów, które mogą w przyszłości przyczynić się do pomocy wielu potrzebującym ale i do aktywizacji tych, którzy takiej pomocy chcą udzielać - mówi Małgorzata Flaga - wolontariuszka.
STRONY INTERNETOWE Z OFERTAMI PRAKTYK I STAŻY:
www.bestoferta.pl
www.eurostudent.pl
www.kariera.com.pl
www.praca.korba.pl
www.praktyka.pracuj.pl
www.praqtyka.pl
www.studentnews.pl
www.student.pracuj.pl
STRONY INTERNETOWE Z OFERTAMI PRACY WOLONTARIACKIEJ
www.ngo.pl
www.wolontariat.org.pl
www.youth.org.pl
www.undp.org.pl/wolontariusze
www.salos.pl/misje/
www.jedenswiat.org.pl
Tekst udostępniony przez serwis www.1praca.gov.pl.
Jest to strona rządowego programu aktywizacji bezrobotnej młodzieży Pierwsza Praca. Znajdziecie tu informacje o stażach, przygotowaniu zawodowym, dotacjach przy zakładaniu własnej działalności, stypendiach, praktykach, europejskich rynkach pracy i edukacji, wolontariacie oraz adresy ważnych dla Was instytucji.