Student NEWS - nr 4 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Po czym się poznaje, ze polityk kłamie?
- Po tym, ze porusza ustami...

.            

Dni Kariery

13. i 14. listopada w warszawskiej SGH odbyły się jesienne Dni Kariery organizowane przez lokalny komitet Aiesec. Dowiedzieliśmy się, co poszczególne firmy oferują Wam w zakresie praktyk i przyszłej pracy oraz jakie są ich wymagania

Auchan Polska
L'Oreal Polska
Carrefour
Bank Handlowy
Shell Polska
Philip Morris Polska
PTK Centertel
Masterfoods Polska
Unilever Polska
Procter&Gamble
Nestle Polska
BIG Bank GDAŃSKI
SC Johnson
PricewaterhouseCoopers
Ernst&Young

Inez Kulpińska, Auchan Polska
Co podczas targów macie do zaoferowania absolwentom?
Nasza oferta jest skierowana do osób, które chcą rozpocząć swoją karierę zawodową w handlu. Jedynym warunkiem jaki, stawiamy kandydatom, jest dyspozycyjność. Inne umiejętności są nabywane przez przyszłych menedżerów działów na szkoleniach i stażach.
A co ze studentami?
Auchan oferuje program praktyk letnich dla studentów po III roku. Dajemy im możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, a najlepszym oferujemy stałą pracę.

Michał Sacha, L'Oreal Polska
Co mają Państwo do zaoferowania studentom podczas Dni Kariery?
Czekamy na zgłoszenia na praktyki. Rekrutacja odbywa się przez cały rok i dotyczy wszystkich działów firmy: marketingu, sprzedaży, logistyki, finansów, kontroli, zarządzania.
Czy absolwenci mogą liczyć na pracę w L'Oreal Polska?
Tak. Dla nas mniejsze znaczenie ma doświadczenie, czy kierunek studiów, jaki dana osoba ukończyła. Szukamy ludzi z silną osobowością, o dużym potencjale, takich, którzy mają ciekawe pomysły. Oczywiście niezbędna jest znajomość angielskiego lub francuskiego.

Elżbieta Tkaczyk, Carrefour
Co Carrefour oferuje studentom podczas Dni Kariery?
Całoroczne praktyki dla studentów po II roku. Najkrótszy okres trwania praktyki to 1 miesiąc, a niektóre trwają nawet do pół roku. W czasie praktyki student jest zatrudniony na umowę zlecenie i pracuje co najmniej 24 godziny tygodniowo. Praktyki odbywają się we wszystkich działach w firmie. Aktualnie studenci pracują w Dziale Handlowym, Dziale Zakupów, Dziale Logistycznym czy Informatycznym.
Jakie kierunki preferujecie?
To studenci określają, w jakim dziale praca odpowiadałaby ich umiejętnościom i doświadczeniu.

Radosław Jagiełło Bank Handlowy
Co oferujecie studentom podczas Dni Kariery?
Szukamy studentów III i IV roku na praktyki letnie już na przyszły rok. Trwają one od 1. lipca do 30. września. Na zgłoszenia czekamy do 15. maja. Rekrutujemy także studentów V roku oraz absolwentów do dwuletniego Programu Rozwoju Przyszłej Kadry Kierowniczej.
Jakie kierunki preferujecie?
Najbardziej zależy nam na studentach finansów i bankowości oraz metod ilościowych i wszystkich pokrewnych: statystyki, ekonometrii, matematyki finansowej, a także informatyki i kierunków humanistycznych.

Samira Starczynowska Shell Polska
Co Shell oferuje studentom?
Nasza oferta skierowana jest do absolwentów i osób na V roku, które mają przed sobą tylko obronienie pracy dyplomowej. Poszukujemy tych, którzy na stałe chcą się związać z firmą. Osoby takie rozpoczną pracę w Polsce, aby po kilku latach przenieść się do któregoś z naszych oddziałów w Europie. Po następnych 2-3 latach czeka je najprawdopodobniej kolejny etap - czyli praca w oddziale Shell w innej strefie kulturowej. Zależy nam na tym, by taka osoba zdobyła wszechstronne doświadczenie, tak, aby za 10-15 lat móc objąć najwyższe stanowiska w firmie.
Jakie wymogi, poza znajomością języków obcych, muszą spełnić kandydaci?
W czasie całego procesu rekrutacji oceniamy przede wszystkich 3 elementy. Capacity, czyli umiejętność rozwiązywania złożonych problemów, znajdowania niestandardowych rozwiązań. Achievements, czyli wszystko to, co studenci zdążyli już osiągnąć. Jest to szansa wyróżnienia się na tle tysięcy kandydatów czymś nietypowym, niestandardowym. Oczywiście liczą się dla nas także osiągnięcia akademickie. Relationships, czyli umiejętność dostosowania swojej osobowości do uczestników naszej organizacji pochodzących z innych kręgów kulturowych. To także zdolność komunikowania swoich pomysłów, skłonienia innych do udziału w realizacji swoich idei.
Do jakich więc działów poszukujecie pracowników? Absolwenci których kierunków mają szanse na zatrudnienie?
Szanse mają wszyscy nieprzeciętni. Zarówno absolwenci chemii, bo przydadzą się w laboratoriach i rafineriach, absolwenci fizyki do pracy na platformach przy pomiarach. W dziale, który reprezentuję, czyli HR też potrzebujemy ludzi z otwartymi umysłami do naszych europejskich projektów. Ogólnie mogę powiedzieć, że osoba nieprzeciętna, niezależnie od kierunku, który ukończyła ma szansę na pracę w Shell. Działamy przecież w wielu obszarach, w ponad 130 krajach.

Ewa Kozera, Philip Morris Polska
Co Philip Morris oferuje studentom podczas Dni Kariery?
Główną ofertą dla studentów V roku i absolwentów jest stanowisko junior brand manager w dziale marketingu. Udzielamy także informacji o naszym corocznym programie praktyk. W 2002 roku mamy jeszcze do zaoferowania praktyki w dziale zasobów ludzkich w biurze warszawskim. Ogólnie w całym 2002 roku praktyki odbywało u nas 18 osób, podobną liczbę przewidujemy w czasie przyszłorocznego programu, który rusza już na wiosnę.
Jak wyglądają praktyki w Phillip-Morris?
Praktyki w naszej firmie trwają od 3 do 6 miesięcy i są płatne. Program praktyk obejmuje strategiczne działy w naszej firmie, takie jak: finanse, zasoby ludzkie, marketing, planowanie. Od tego roku wprowadziliśmy innowację - praktykę międzyfunckyjną. Polega to na tym, że student zaczyna praktyki np. w dziale finansów, a po trzech miesiącach przenosi się do działu marketingu. Daje to możliwość szerszego spojrzenia na funkcjonowanie firmy.
Do kogo kierowany jest program praktyk?
Czekamy na zgłoszenia studentów od III do V roku. Do działów finansów czy marketingu preferujemy studentów kierunków ekonomicznych. Ale np. do pracy w krakowskiej fabryce poszukujemy inżynierów.

Magdalena Szelągowska PTK Centertel
Co PTK Centertel oferuje studentom w zakresie pracy?
Co roku PTK Centertel oferuje studentom kilkadziesiąt miejsc pracy. Głównie w obszarach obsługi klienta, marketingu, techniki i informatyki. Prowadzimy także praktyki studenckie, które trwają zwykle od 2 do 6 miesięcy. Współpracujemy także z agencjami tempservice, za pośrednictwem których na nasze potrzeby wykonuje usługi nawet kilkuset studentów.
Studenci i absolwenci jakich kierunków mają szansę na pracę u Państwa?
Pracują u nas absolwenci różnych kierunków, zaczynając od marketingu i finansów kończąc na telekomunikacji i informatyce. Kryterium kierunku wykształcenia nie jest jedynym i koniecznym warunkiem uzyskania pracy. Równie istotne jest dla nas m.in. zaangażowanie w pracę, komunikatywność oraz nastawienie na pracę w zespole.

Katarzyna Falecka Masterfoods Polska
Z czym Masterfoods wychodzi do studentów w czasie Dni Kariery?
Mamy ofertę skierowaną do studentów wszystkich lat - już od I roku. Dla najmłodszych mamy trzydniowe szkolenie Planet Mars, które odbywa się w kwietniu. Dla tych, którzy ukończyli III rok mamy Program Praktyk Letnich. Dla osób kończących studia i absolwentów mamy programy menedżerskie, zarówno ogólnobiznesowy Mars Business University, jak i specjalistyczny z dziedziny IT - IT Development Programme.
Czy macie jakieś preferencje co do kierunków studiów?
Nie mamy żadnych. Niezależnie od uczelni, kierunku, specjalizacji, szukamy osobowości, a nie konkretnego wykształcenia - osób otwartych, z charakterem.
W jaki sposób komunikujecie się ze studentami?
Jesteśmy obecni na różnych targach pracy, Dniach Kariery. Oprócz tego organizujemy Dni Marsa, podczas których prezentujemy firmę oraz ofertę praktyk, szkoleń itp. Informacje o nas można też znaleźć w protalu pracuj.pl

Monika Kempczyńska Unilever Polska
Co Państwo oferujecie studentom podczas jesiennych Dni Kariery 2002?
Unilever poszukuje studentów III i IV roku na Program Praktyk Letnich. Od lipca do września studenci pracują nad projektami w różnych działach firmy. Szczegółowe informacje są zamieszczonea na naszych stronach internetowych. Znaleźć tam można także tekst dotyczący tegorocznych praktyk. Natomiast dla studentów V roku oraz absolwentów mamy do zaoferowania Program Management Trainee, o którym szerzej informujemy na naszych stronach: www.unilever.pl
Gdzie odbywają się praktyki?
Generalnie mają one miejsce w naszym Biurze Głównym w Warszawie, ale np. w tym roku jedna osoba odbywała praktykę w Poznaniu. Wszystko zależy od naszych menedżerów. Na koniec roku zbieramy od nich informacje dotyczące zapotrzebowania na praktykantów do ciekawych projektów. Później my szukamy dla nich odpowiednich osób - co roku ok. 20 studentów.
Studentów których kierunków preferuje Unilever?
Kierunek nie ma znaczenia, bardziej liczą się preferencje samego studenta. Będąc zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną może on jasno sprecyzować chęć odbycia praktyki w wybranym przez siebie dziale. Nie ma również znaczenia miasto czy też uczelnia, gdzie kandydat studiuje.

Aleksandra Wolska Procter&Gamble
Co w tym roku Procter&Gamble oferuje studentom?
Jak zawsze mamy bogatą ofertę. Już teraz rozpoczynamy rekrutację 35 osób z całej Polski na majowy Business Case Study. Rekrutujemy do internetowego case study w dziale informatyki, europejskiego seminarium informatycznego w Rzymie oraz finansowego, które odbędzie się w Genewie. Proponujemy także praktyki letnie oraz pracę na cały etat. Czekamy na studentów od III roku wzwyż oraz absolwentów wszystkich kierunków i specjalizacji. W sumie czeka na nich kilkadziesiąt ofert edukacyjnych i związanych z pracą.
Jakie warunki muszą spełnić studenci, aby wyjechać na europejskie seminaria?
Przede wszystkim powinni wypełnić aplikację na naszej stronie www.kariera.procter.pl. Stawiamy także na osobowość i język obcy. Czekamy na studentów III, IV i V roku lub absolwentów, którzy ukończyli studia nie później niż 2 lata temu. Preferujemy osoby z pasją, dynamiczne, które wykażą, że świadomie budują swoją ścieżkę kariery i rozwoju.

Katarzyna Krupa Nestle Polska
Co Nestlé oferuje studentom?
Zachęcamy do wzięcia udziału w dwóch naszych programach edukacyjnych. Forum Dyskusyjne Nestlé skierowane jest do studentów wszystkich lat i kierunków, właśnie rozgrywa się w Internecie na stronie www.forum.nestle.pl. Jest to już 4 edycja - tegoroczna potrwa do 18. grudnia. Jest to projekt oparty na zasadzie wirtualnej burzy mózgów. Menedżerowie opisali w formie zadań 26 problematycznych sytuacji, z którymi musieli się zmagać w niedalekiej przeszłości. Teraz rzucają wyzwanie studentom, czekając i oceniając ich pomysły na rozwiązanie zadania. Można nie tylko skonfrontować swoją wiedzę z praktyką działania międzynarodowego przedsiębiorstwa ale całkiem dużo w tej zabawie zyskać. Pierwsi studenci, którzy wykazali się kreatywnością, logiczną argumentacją otrzymali już zaproszenie na szkolenie menedżerskie do siedziby firmy oraz do drugiego etapu rekrutacji na praktyki letnie.
Na wiosnę dla studentów IV, V roku i absolwentów rusza program Letnia Praktyka z Nestlé. Hasło, które mu przyświeca to: Twój projekt, Twoja odpowiedzialność. Proces rekrutacji składa się z 3 etapów: analiza formularzy zgłoszeniowych przesłanych do 30. kwietnia z naszej strony korporacyjnej www.nestle.pl; testy numeryczne i werbalne oraz rozmowy kwalifikacyjne. Praktyki rozpoczynają się na początku lipca i trwają 2 lub 3 miesiące. Dostępne są wszystkie działy firmy w siedzibie w Warszawie jak również w fabrykach w Poznaniu, Kaliszu i Słupsku. Podkreślam, że w tym roku zgłoszenia na praktyki przyjmujemy wyłącznie przez Internet z naszej strony korporacyjnej.
Czy studenci i absolwenci mają szansę otrzymać stałą pracę?
Tak, gdyż praktyka jest traktowana jako okres próbny. Tym, którzy się sprawdzą proponujemy pozostanie w naszej firmie.

Aleksandra Staszewska BIG Bank GDAŃSKI
Co macie do zaoferowania studentom podczas tegorocznych Dni Kariery?
W tym roku akademickim przygotowaliśmy szeroką ofertę konkursów, warsztatów i praktyk dla studentów. Osoby pragnące odbyć praktykę w naszych oddziałach lub planujące w przyszłości zrobić karierę w strukturach sprzedażowych Banku, zapraszamy na wydarzenia i prezentacje, które będziemy organizować na uczelniach pod nazwą MilleDay. W naszym konkursie negocjacyjnym BIG Negotiations Game oraz ogólnopolskim turnieju case study BIG Future można wygrać trzymiesięczne praktyki w Portugalii u partnera strategicznego BIG Banku GDAŃSKIEGO - Banco Comercial Portugues. Konkurs Your BIG Chance promuje oryginalne pomysły studentów np. podróże, hobby, sport. Programy praktyk pozwalają zdobyć doświadczenie w pracy w banku, a co najważniejsze najlepsi praktykanci mogą liczyć na dodatkowe punkty w procesie rekrutacji do programu rozwoju kadry menedżerskiej "People GROW!" oraz do pracy w BIG Banku GDAŃSKIM SA. Wszystkie informacje dostępne są na naszej stronie internetowej www.big.pl/kariera.
Studentów jakich kierunków preferuje BIG Bank GDAŃSKI?
Głównie studiujących bankowość, finanse, ekonomię, zarządzanie, ale oczywiście mogą się do nas zgłaszać studenci wszystkich kierunków. Ważne jest też, by osoby biorące udział w konkursach, gdzie stawką są praktyki w Portugalii znały biegle język angielski. Ten wymóg jest także stawiany w przypadku uczestniczenia w programie rozwoju kadry menedżerskiej "People GROW!"

Heike Kamen-Varvodic SC Johnson
Co SC Johnson oferuje studentom?
Mamy specjalny program dla studentów ostatnich lat. Zaczynają dla nas pracować na cały etat w czasie przerwy wakacyjnej lub zimowej, a kiedy muszą wrócić na uczelnię, pracują tylko na pół etatu. Liczba godzin zależy od ich planu zajęć. Chcemy zapewnić studentom praktyczne doświadczenie. Z naszych obserwacji polskiego rynku wynika bowiem, że wielu absolwentom brakuje właśnie tego elementu - dysponują świetną wiedzą teoretyczną, ale brak im praktycznych umiejętności. Stwierdziliśmy więc, że potrzebny jest specjalny program dla studentów, by mogli zobaczyć w praktyce, jak duża firma funkcjonuje na rynku. Daje im to niesamowitą przewagę nad tymi, którzy bazują tylko na wiedzy akademickiej.
Jakich kandydatów poszukujecie?
Jeżeli chodzi o cechy osobowościowe, zależy nam na ludziach umiejących i lubiących pracować w grupie, komunikować się z ludźmi z innych działów itp. Szukamy studentów zainteresowanych rozwojem zawodowym i mentalnym. Wiedza techniczna nie jest w tym aspekcie aż tak ważna, gdyż można ją w każdej chwili nabyć.
Jakie są doświadczenia SC Johnson z polskimi studentami?
Rekrutujemy studentów do takiego programu dopiero po raz drugi. W zeszłym roku studentka marketingu, którą wybraliśmy, po okresie pracy w Polsce, wyjechała do pracy w Austrii. Po powrocie na pewno będzie pracować w naszym dziale marketingu. To tylko jeden z przykładów na to, że takie specjalne programy dla studentów mają sens, są dobrym posunięciem dla nas jako firmy, ale przede wszystkim dla studentów.
Czy studenci, których wybierzecie w tym roku będą również mieli okazję pracować za granicą?
Wszystko zależy od konkretnego przypadku, m.in. od tego na jakim poziomie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba, no i czy chce wyjechać za granicę. Jak na razie mamy bardzo pozytywne doświadczenia z wysyłania studentów do pracy za granicą.

Małgorzata Kalisz, PricewaterhouseCoopers
Co PricewaterhouseCoopers oferuje studentom i absolwentom podczas Dni Kariery?
Szukamy osób do trzech działów: audyt i doradztwo księgowe, doradztwo podatkowe i doradztwo finansowe, przy czym w tym ostatnim można odbyć tylko praktyki. Bezpośrednio po Dniach Kariery - czyli 15. listopada przypadał ostateczny termin zgłoszeń na niektóre praktyki (w dziale audytu i doradztwa księgowego i dziale doradztwa finansowego) - dlatego jesienne Dni Kariery miały dla nas duże znaczenie. Na pozostałe zgłoszenia (do pracy i na praktyki w doradztwie podatkowym) czekamy aż do 31. marca, więc jest jeszcze trochę czasu.
Na co zwracacie szczególną uwagę podczas rekrutacji?
Staramy się każdego kandydata traktować bardzo indywidualnie. Cechy, które cenimy i na które zwracamy największą uwagę to: umiejętność analitycznego myślenia, pracy w grupie, inicjatywa i kreatywność, elastyczność, wiara w siebie i ciągłe poszukiwanie nowych, lepszych rozwiązań. Podstawowym wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, a każdy dodatkowy język (szczególnie niemiecki) jest cennym atutem. Dodatkowa aktywność podczas studiów i zdobyte doświadczenie są mile widziane.
Jak oceniasz poziom studentów oraz ich zainteresowanie Waszą ofertą podczas Dni Kariery?
Podczas takich wydarzeń jak Dni Kariery spotykamy zawsze bardzo różnych studentów. Bardzo często odwiedzają nasze stoisko osoby, które dobrze znają naszą firmę i proces rekrutacyjny. Pytania, które zadają są bardzo szczegółowe. Cieszy nas ich zainteresowanie i poziom wiedzy o firmie. Z pewnością dużą rolę w zdobywaniu informacji odgrywa nasza strona internetowa poświęcona karierze - www.pwcglobal.com/kariera. Są również studenci, którzy nie znają nas tak dobrze i wtedy Dni Kariery są świetną okazją do wyjaśnienia im, kim jesteśmy i czym się zajmujemy.

Tomasz Zaleski, Ernst&Young
Proszę powiedzieć, co Ernst&Young ma do zaoferowania studentom?
Program praktyk to nasza propozycja dla studentów IV i V roku. Wychodząc naprzeciw różnorodnym zainteresowaniom studentów, oferujemy możliwość odbycia praktyk we wszystkich działach oraz biurach Ernst & Young. Na chwilę obecną oferujemy praktyki praktycznie od zaraz w Działach Zarządzania Ryzykiem Informatycznym, Doradztwa Podatkowego oraz Corporate Finance. Studentów V roku, kończących naukę oraz absolwentów zainteresowanych pracą na pełen etat zapraszamy do udziału w rekrutacji do Działu Audytu i Doradztwa Gospodarczego - pracę rozpoczną od stycznia 2003.
Czy macie określone preferencje co do kierunku studiów?
Nie. Szukamy ludzi o szerokich horyzontach i zainteresowaniach, którzy nie boją się wyzwań. Zwracamy się do osób, które posiadają zdolności analityczne i potrafią w twórczy sposób podchodzić do rozwiązywania problemów. Bardzo istotne są dla nas umiejętność pracy w zespole i łatwość nawiązywania kontaktów. Od kandydatów oczekujemy również bardzo dobrej znajomości języka angielskiego i dobrych wyników na studiach.

WASZYM ZDANIEM

Agata
finanse i bankowość, V rok
Czy uważasz, że Dni Kariery to impreza potrzebna studentom?
Jak najbardziej. Warto się zorientować, które firmy poszukują pracowników, czego wymagają od kandydatów. Myślę, że dla firm jest to dobra okazja bardziej do pokazania się niż do znalezienia pracowników czy praktykantów. Czuje się taką atmosferę, że miejsc pracy jest jednak niewiele.
Czy mimo to, znalazłaś coś dla siebie?
Spodobała mi się propozycja MarsMasterfoods dotycząca kształcenia kadry menedżerskiej. Wzięłam także kilka innych aplikacji - może gdzieś mi się poszczęści.
A czego poszukujesz?
Na razie praktyk, a od wakacji, czyli już po obronie magisterki, stałej pracy.

Bartek
zarządzanie i marketing, V rok
Co najbardziej podobało Ci się na Dniach Kariery?
Wszystko! (śmiech)
Ej, bez żartów. Pytam poważnie.
No serio. Byłem na większości stoisk. Jest dużo lepiej niż w poprzednich latach.
Jak to?
Jest po prostu więcej firm, na których mi zależy.
Która oferta trafiła w Twoje potrzeby?
MarsMasterfoods i Unilever.
A dlaczego?
Mają dużo ciekawych programów, które dają sporo możliwości rozwoju. Ja osobiście szukam stałej pracy, ew. management training programs.

foto i rozmowy: Diana Jakubowska, Marcin Klat