Student NEWS - nr 4 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Szkot wsiada do taksówki i pyta:
- Ile zapłacę za przejazd na dworzec?
- Dwa funty.
- A za walizkę?
- Walizkę zawiozę za darmo.
- To proszę zawieźć ją na dworzec, a ja pójdę piechotą!



 

.            

Work&Travel USA 2003

W jak Symbole Ameryki. W jak Washington.

instrukcja obsługi wg Campusa

Cel programu
Program ma charakter edukacyjno-zarobkowy. Adresowany jest do studentów spoza Stanów Zjednoczonych, którzy chcą poznać kulturę, życie codzienne USA oraz stosunki pracy panujące w przedsiębiorstwach amerykańskich. Ma im w tym pomóc legalna praca wakacyjna, nieosiągalna dla turystów odwiedzających USA.
 
W jak Symbole Ameryki. W jak wolności statua. Czas trwania programu
Program zezwala na podjęcie płatnej pracy wakacyjnej przez maksymalnie cztery kolejne miesiące w okresie od 1. czerwca do 19. października 2003 roku, przy czym wjazd do USA może nastąpić nie wcześniej niż 5 dni przed rozpoczęciem obowiązywania pozwolenia na pracę DS-2019. Po upływie ważności DS-2019 program zezwala na przebywanie w USA w celu turystycznym, a więc już bez możliwości podejmowania pracy, przez kolejnych 30 dni, nie dłużej jednak niż do 18. listopada 2003.
 
Warunki uczestnictwa
Program jest dostępny dla osób, które najpóźniej 1. czerwca 2003 roku ukończą 18 lat, nie będą zaś miały skończonych 30 lat. Mogą wziąć w nim udział studenci minimum dwuletnich studiów dziennych, uznawanych przez MENiS (pięcioletnich szkół wyższych, trzyletnich licencjackich oraz dwuletnich uzupełniających) oraz dwuletnich szkół policealnych. W dniu wyjazdu uczestnicy programu muszą mieć ukończony pierwszy i nie ukończony ostatni rok studiów.
 
Znajomość języka angielskiego
Uczestnicy programu muszą znać język angielski w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację, tj. przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym. Posiadacze certyfikatów językowych zostaną zwolnieni z obowiązkowego egzaminu z języka angielskiego, warunkującego przystąpienie do programu.
 
Ponowne uczestnictwo
Pierwszeństwo udziału w programie mają nowi uczestnicy. Tylko 10% miejsc przeznaczonych jest dla osób z poprzedniej edycji, które już od momentu rozpoczęcia rekrutacji mogą wpisywać się na listę uczestników w programie.
 
Koszt programu
Opłata wpisowa 380 zł oraz opłata programowa 530 USD. W tej cenie zawarte są: uczestnictwo, test językowy, ubezpieczenie 1.650.000 USD, pozwolenie na pracę, pomoc w uzyskaniu wizy J-1 i Social Security Number, program orientacyjny po przylocie do USA (transfer z lotniska, nocleg, śniadanie, materiały informacyjne), pomoc informacyjna przez cały czas pobytu, Telekey Card, Identity Card, Participant Handbook.
 
Bilet lotniczy Prawo jazdy międzynarodowe. Dobrze je mieć, żeby zobaczyć co to znaczy jechać autostradą
Do zakupienia w Campusie po atrakcyjnej cenie.
 
Umowa o pracę
Jest dokumentem, bez którego nie zostanie wystawione pozwolenie na pracę DS-2019 ani wiza J-1. Umowę podpisujecie z pracodawcą na dostarczonym przez CAMPUS formularzu. Sposobów na znalezienie pracy jest wiele. Najprostszym jest zdobycie informacji od przyjaciół i znajomych, którzy w poprzednich latach uczestniczyli w programie. Najpewniejszym zaś udział w Targach Pracy organizowanych co roku przez Council Exchanges. W czasie targów będzie możliwość podpisania umowy z pracodawcami amerykańskimi. Informacja na temat warunków i odpłatności za uczestnictwo w targach będzie dostępna od grudnia bieżącego roku. Wskazówek można szukać na stronie www.councilexchanges.org
 
Praca w USA
Pozwolenie na pracę obejmuje wszystkie prace dostępne osobom przebywającym legalnie w USA. Wyjątek stanowią prace podejmowane w domach prywatnych (au pair, niania, opiekunka do dziecka, służąca, pokojówka), praca w służbach medycznych (jako stażysta lub osoba bezpośrednio związane z terapią, poradami lekarskimi, leczeniem i diagnozowaniem pacjentów). Uczestnicy nie mogą też pracować jako członkowie załóg statków, samolotów, jak również jako lektorzy językowi i nauczyciele. Średnie ubiegłoroczne wynagrodzenie oferowane studentom wynosiło 6-8 USD za godzinę.
 
Pozwolenie na pracę DS-2019
Jest to dokument pozwalający na podjęcie legalnej pracy wakacyjnej w USA w okresie od 1. czerwca do 19. października. Pozwolenie na pracę ważne jest maksymalnie 4 miesiące. W okresie jego obowiązywania można podjąć dowolną ilość płatnych zajęć. Dokument jest wydawany przez patrona programu Council Exchanges na podstawie upoważnienia otrzymanego od US State Department.
 
Wiza J-1
Jest szczególnym rodzajem pozwolenia na wjazd na terytorium USA. Student posiadający w paszporcie inną ważną wizę amerykańską powinien pamiętać o tym, że aby móc legalnie pracować w USA, musi wjechać na podstawie wizy J-1. Jeżeli wjedzie na podstawie wizy turystycznej, nie będzie miał możliwości, by w trakcie pobytu ubiegać się o wizę J-1. Aby móc legalnie podjąć pracę, będzie musiał opuścić terytorium USA i ponownie wjechać, tym razem korzystając z przyznanej wizy J-1.
 
Paszport
Uczestnik programu powinien posiadać paszport ważny co najmniej do maja 2004 roku. W przypadku posiadania paszportu wydanego w 2002 roku powinien przedstawić kopię przysięgłego tłumaczenia na język angielski Aktu Urodzenia, przy czym oryginał tłumaczenia musi posiadać w momencie wjazdu do USA.
 
Program orientacyjny
Jest to spotkanie organizowane z myślą o tych, którzy uczestniczą w programie W&T USA po raz pierwszy. Następnego dnia po przylocie do USA, zapoznacie się na nim z podstawowymi zasadami życia i funkcjonowania w USA. Podczas spotkania otrzymacie materiały z niezbędnymi informacjami, dotyczącymi głównie pierwszych dni pobytu w nowym miejscu.
 
Zakwaterowanie
Świeże powietrze. Zwykle trafisz na pracę, w której nie będziesz narzekać na jego brak. Opłata programowa nie obejmuje zakwaterowania, za wyjątkiem noclegu bezpośrednio po przylocie na program informacyjny.
W umowie o pracę pracodawca podaje informacje o dostępności i ewentualnych kosztach zakwaterowania w miejscu pracy. W każdym innym przypadku powinniście sami znaleźć sobie zakwaterowanie na czas pobytu w USA. Podstawowe informacje na ten temat uzyskacie podczas programu orientacyjnego.

Monika Kawalec