Student NEWS - nr 28 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Rozmawia dwóch studentów:

- Gdzie idziesz?

- Na wódkę.

- Dobra, namówiłeś mnie!

 

.            

Składnik czerwonego wina pomaga zwalczyć grypę

Czerwone wino nie tylko ma dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ale jeden z jego składników pomaga obronić się przed grypą - do takiego wniosku doszli naukowcy włoscy z Rzymu.

 

Zdaniem badaczy z Instytutu Zdrowia w Rzymie, zawarta w czerwonym trunku substancja o nazwie resweratrol zdolna jest zahamować powstawanie mutacji w materiale genetycznym wirusa grypy. Nowe mutacje wirusa to ogromna przeszkoda w opracowaniu skutecznej szczepionki na grypę.   

 

Naukowcy z Rzymu twierdzą, że przy pomocy resweratrolu udało im się zmniejszyć o 60 procent wskaźnik umieralności na grypę wśród badanych myszy. Dzięki tej substancji - ich zdaniem - można zwalczać wszystkie rodzaje wirusa grypy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze badania, które zostały opublikowane w specjalistycznym piśmie "Journal of Infectious Diseases", jest niezwykle ważny w związku z zagrożeniem ptasią grypą, której wirus - według naukowców - może ulec mutacji powodując pandemię.

 

Teraz trzeba jeszcze ustalić, czy resweratrol zwalcza wirusa grypy również u ludzi i czy nie powoduje silnych działań ubocznych.

 

Resweratrol jest przeciwutleniaczem i znajduje się w skórce czerwonych winogron. To on przede wszystkim odpowiada za dobroczynny wpływ czerwonego wina na zdrowie.   

 

Z wcześniejszych badań wynika na przykład, że wypijanie dwóch kieliszków tego trunku dziennie może zapobiegać chorobie Alzheimera i Parkinsona oraz wzmacnia układ krwionośny. SW

 

PAP - Nauka w Polsce