Student NEWS - nr 29 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Egzamin z zoologii:
- Co to za ptak? - pyta studenta profesor wskazując na klatkę, która jest przykryta tak, że widać tylko nogi ptaka.
- Nie wiem - mówi student.
- Jak się pan nazywa? - pyta profesor.
Student podciąga nogawki.
- Niech pan profesor sam zgadnie.
.            

Kredyt a wyjazd za granicę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na pytania odpowiada
Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

 

 

 

 

  

Kredyt studencki i wyjazd do Niemiec

 

Nick: M

W lipcu zawieram związek małżeński w Niemczech. Obecnie jestem na urlopie dziekańskim. Od października muszę kontynuować studia. Moj mąż zostanie w Niemczech. Czy mogę ubiegać się o kredyt studencki? Jeśli tak, to czy potrzebuję jakieś zaświadczenie o zarobkach mojego męża?

 

Kredyty studenckie mogą otrzymać studenci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia. Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu studenckiego mają przy tym studenci o niskich dochodach na osobę w rodzinie (maksymalna  wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie ogłaszana jest corocznie przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu). Wysokość miesięcznej raty kredytu w roku akademickim 2005/2006 wynosi 600 zł. Do wniosku o kredyt należy dołączyć m.in. oświadczenie studenta o aktualnej liczbie osób w rodzinie (do której zalicza się oczywiście małżonek), zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o dochodach studenta oraz członków jego rodziny, uzyskanych w ostatnim roku podatkowym oraz zaświadczenie z miejsca zatrudnienia studenta o wysokości miesięcznego dochodu w bieżącym roku.

 

Szczegółowe warunki przyznawania kredytów studenckich określa ustawa z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (z późniejszymi zmianami), rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 września 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich (…) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 września 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich (…). (29-01-2006)

 

Urlop dziekański i renta

 

Nick: kasieńka

Jestem studentką pierwszego roku studiów magisterskich (uzupełniających) - ich pełny wymiar to dwa lata. W tej chwili jestem na drugim semestrze ale zaliczony mam tylko jeden (pierwszy) semestr. Pobieram rentę rodzinną i chciałabym wziąć urlop dziekański. Czy mi się należy urlop dziekański, czy muszę mieć zaliczone dwa semestry (pełny rok), żeby go otrzymać? I czy nie stracę prawa do renty rodzinnej?

 

Należy zapoznać się z regulacjami dotyczącymi urlopów dziekańskich obowiązującymi na Pani uczelni. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, wyrok SN z dnia 3.10.2000 (II UKN 739/99), student w czasie urlopu dziekańskiego kontynuuje naukę w szkole i nie traci prawa do renty rodzinnej, niezależnie od tego, z jakich przyczyn udzielono tego urlopu. (29-01-2006)

 

Spadek po ojcu

 

Nick: Czarli

Zmarł mój ojciec, miał 65 lat. Był wdowcem i drugi raz ożenił się we wrześniu 2005r, był już od trzech lat na emeryturze. Czy do spadku po ojcu przystępuje jego nowa żona, czy tylko ja z bratem. Ile mamy czasu na założenie sprawy spadkowej?

 

W przypadku braku testamentu spadek po ojcu dzielony jest pomiędzy żonę i dwoje dzieci zmarłego, po 1/3.  Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (śmierci spadkodawcy). Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z automatycznym prostym przyjęciem spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi zmarłego). Jeśli zmarły miał długi przekraczające aktywa spadkowe należy więc przed upływem tego terminu przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi zmarłego). Ze względów praktycznych należy dążyć do jak najszybszego przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. (29-01-2006)

 

Mąż nie płaci alimentów a ja zaczęłam studia

 

Nick: Kasia1984

Ponad rok temu odeszłam od męża. Rozpoczęłam nowe życie w moim rodzinnym mieście, zdecydowałam się studiować. Niestety nie mam jeszcze rozwodu, ale w październiku 2005 zasądzono mi alimenty w wysokości 400 zł. Mąż nie zapłacił żadnej raty. Wystąpiłam z wnioskiem do komornika w jego miejscu zamieszkania w listopadzie, ale orientując się w sytuacji, mąż ani nie ma zameldowania, ani nie pracuje, nie jest też zarejestrowany w Urzędzie Pracy. Gdy jestem na uczelni synkiem zajmują się moi rodzice, ale sytuacja finansowa nie jest dobra. Chciałabym się dowiedzieć, co zrobić, gdy po 3 miesiącach dostanę odpowiedź o niemożliwości ściągnięcia długu, który na te chwile wynosi ok. 2000 zł? Czy powinnam pójść do Sądu czy bezczynnie czekać? Tylko nie wiem na co...

 

W wypadku bezskutecznej egzekucji uzyskanego wyroku alimentacyjnego istnieje możliwość uzyskania zaliczki alimentacyjnej z funduszy publicznych po spełnieniu warunków określonych ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Wniosek składa się za pośrednictwem komornika, który prowadził bezskuteczną egzekucję. (29-01-2006)

 

 

Staże za granicą i podatki

 

Nick: Paweł

Jestem studentem studiów dziennych i mam 24 lata. Nigdy nie podejmowałem pracy zarobkowej w Polsce i nie rozliczałem PIT-u. Jestem zameldowany w Polsce. Nie posiadam nr NIP mimo, iż zgłosiłem się do urzędu skarbowego z prośbą o wystawienie takiego - uzyskałem informację, że w momencie, gdy osiągnę przychody podlegające opodatkowaniu i będę miał obowiązek się z nich rozliczyć, zostanie mi przyznany NIP.

W roku 2005 odbyłem 3,5 miesięczną praktykę (staż) we Francji i otrzymywałem wynagrodzenie. Od tej kwoty został odprowadzony podatek przez pracodawcę i łączna kwota NIE przekroczyła progu kwoty wolnej od podatku we Francji. Nie starałem się jeszcze o zwrot tej kwoty. W tym samym roku odbyłem 6 miesięczną praktykę w Wielkiej Brytanii i otrzymywałem wynagrodzenie. Od tej kwoty został odprowadzony podatek przez pracodawcę i łączna kwota PRZEKROCZYŁA próg kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii. Nie starałem sie jeszcze o zwrot tej kwoty.

1) Czy mam obowiązek rozliczenia się

z podatku w Polsce jeżeli cały ten rok spędziłem za granica (ale nie przemeldowałem się)?

2) Czy jako studentowi przysługują mi jakiekolwiek ulgi?

3) Czy powinienem się starać o zwrot podatku we Francji i W. Brytanii jeżeli będę go musiał zapłacić w Polsce? (w Polsce będzie prawdopodobnie wyższa stopa podatkowa)

4) Czy starać się o możliwość rozliczenia w systemie podatku liniowego?

Będę bardzo wdzięczny za jakakolwiek pomoc (w szczególności odpowiedź na 1 pytanie).

 

Obowiązku rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym można uniknąć jedynie zostając rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, co oznacza przeniesienie tam centrum swoich interesów życiowych. Świadectwem tego jest np. stałe zamieszkanie, praca, założenie rodziny. Jednak w przypadku tymczasowego wyjazdu na staż lub do pracy wakacyjnej dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii należy wykazać w polskim zeznaniu podatkowym i proporcjonalnie odjąć od podatku, który przypada do zapłacenia w Polsce, podatek już zapłacony w Wielkiej Brytanii. Niestety w większości przypadków będzie to oznaczało dopłatę podatku w Polsce, ponieważ w Wielkiej Brytanii kwota wolna od opodatkowania jest wielokrotnie wyższa niż u nas. Warto zapoznać się w tym zakresie z postanowieniami Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 16.12.1976 r. Dla kontrastu, od zarobków uzyskanych w Irlandii zapłacimy podatek co do zasady jedynie w irlandzkim urzędzie skarbowym - dochód ten będzie zwolniony od podatku w Polsce.

Studentowi nie przysługują ulgi jeśli chodzi o opodatkowanie wynagrodzenia za pracę (inaczej jest jednak np. w przypadku opodatkowania stypendiów).

Należy oczywiście ubiegać się o zwrot podatku wynikającego z opłacania za granicą zaliczek na poczet podatku. Nie traci się na tym przy rozliczeniu w Polsce. Przy pracy w Wielkiej Brytanii należy w tym celu zawsze zachowywać dokumenty „payslip”.

Przy opodatkowaniu pracy najemnej wykonywanej przez osoby fizyczne nie ma w Polsce możliwości rozliczenia w systemie podatku liniowego. (29-01-2006)

 

Umowa zlecenia i praca podczas ferii i wakacji

 

Nick: ilona

Witam. Uczę się na ostatnim szczeblu edukacji i pracuje w szkole na umowę zlecenie na pół etatu. Zatem czy za ferie i wakacje będę mieć wypłatę?

 

W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorcy nie przysługuje płatny urlop. W braku więc odmiennych postanowień umowy, pracodawca nie zapłaci za czas ferii lub wakacji jeśli nie będzie Pani wykonywała dla niego pracy w tym czasie. (29-01-2006)

 

Pracowałem w Irlandii i w Polsce - co z podatkami?

 

Nick: rasmus

Pracowałem ostatnie 4 miesiące roku 2005 w Irlandii, tam od zarobionych pieniędzy odprowadziłem podatek, wcześniejsze miesiące 2005 roku pracowałem w Polsce.

W roku 2006 przepracuję cały rok w Irlandii, jak sprawa podatku wygląda w tej sytuacji?

 

Co do zasady dochody z pracy w Irlandii (też wakacyjnej) zwolnione są od podatku w Polsce (i jest to rozwiązanie korzystniejsze niż w przypadku sezonowej pracy np. w Wielkiej Brytanii, gdzie polskiemu urzędowi trzeba zwykle „dopłacać). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że za 2006 r. rozliczy się Pan z podatku jedynie w Irlandii. Szczegółowe reguły opodatkowania określa umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r. (29-01-2006)

 

 

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.