W numerze m.in.
Nauka języków
Studentka
Zdrowie
Praca i kariera
Adwokatura
Humor dnia
Wraca pijany Zenek z kumplem Frankiem z imprezy. Wpadają na chwilę do domu Zenka. Pijanek Zenek korzystając z okazji oprowadza kumpla po mieszkaniu. .
- Paaatrz Fraaaniu. To jest moooja kuuchnia, a to łazienka.- mówi bełkocząc Zenek. Franek również bełkocząc odpowiada: - Zenuś - ładną maaasz kuchnie i łaazienkee... Dalej Zenek oprowadza: - To jest pierwszy pokój, o tutaj śpi moooja córka,a tu mój syyynek. Franek: - Zenuś ładną masz córeczkę i synkaaaa... Dalej Zenek oprowadza: - A to jest sypialnia, łóżkoo, moja żona, a ten obok too jaaa.... |
Francuski - jak się uczyć, po co się uczyć i na co
Zawsze chciałeś uczyć się francuskiego, bo: a) to piękny język, b) Twoja prababka władała wspaniałą francuszczyzną, c) usta tak pięknie wyglądają gdy się mówi po francusku. My przedstawimy bardziej racjonalne argumenty. Najważniejszy z nich już pewnie słyszałeś nieraz: żadnemu pracodawcy nie zaimponujesz już znajomością jednego języka obcego.
Trudności dla Polaków Nauka języka francuskiego może się okazać dość trudna dla Polaków, a to głównie ze względu na skomplikowaną gramatykę i rodzajniki. Dodatkowo niedeklinacyjny charakter języka wymusza dużą klarowność w sposobie budowania zdań. Niemożliwe jest więc przestawianie kolejności podmiotu, orzeczenia i dopełnienia. Dla polskich uczniów problematyczne może się również okazać czytanie. W odróżnieniu od języka polskiego inaczej się słowa pisze, inaczej czyta. Znajomość języka angielskiego nie ułatwia nauki francuskiego. Istnieje natomiast zależność odwrotna: osoby mówiące po francusku łatwiej przyswajają sobie angielski.
Metody nauki języka Do nauki języka francuskiego nie ma jakiejś konkretnie opracowanej metody. Zazwyczaj stosuje się po prostu konwersacje połączone z nauką gramatyki. Pamiętajmy, że metoda Callana przeznaczona jest wyłącznie do nauki języka angielskiego! Od zakończenia II Wojny Światowej eksperymentowano z nauczaniem języka francuskiego. Raz uczono tylko gramatyki, potem uznano, że aby się nauczyć języka, wystarczy słuchać kaset... Teraz już wiadomo, że aby osiągnąć odpowiednie efekty w nauczaniu francuskiego, należy dobierać w odpowiednich proporcjach ćwiczenia doskonalące zarówno mówienie, pisanie, jak i gramatykę.
Praca Francuski może okazać się niezbędny, jeśli planujesz karierę w instytucjach Unii Europejskiej, bo jest on, obok angielskiego i niemieckiego, językiem roboczym tej instytucji. Urzędnicy francuskojęzyczni stanowią 60% całości personelu UE. Francuski jest również niezbędnym narzędziem każdego dyplomaty. Choćby po to, by zrozumieć adnotację na zaproszeniu na przyjęcie („repondez s’il vous plait”- „prosimy o potwierdzenie przybycia”). Również francuskie firmy mające swą siedzibę w Polsce (ponad 250) często od swoich specjalistów na wysokich stanowiskach wymagają biegłej znajomości tego języka. Nie zapominajmy, że francuski jest językiem urzędowym w wielu krajach (patrz ramka). Jeśli myślimy o pracy w którymś z nich, bez znajomości francuskiego nie uda nam się przebić. Niektóre kraje z urzędowym francuskim: Belgia, Luxemburg, Szwajcaria, Andorze, Monako, w części Afryki (byłe kolonie francuskie, m.in. Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada (Quebec i Nowy Brunszwik), Barbadosie i Haiti. Język francuski (fr. français) jest to język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 72 mln ludzi na całym świecie. Francuski od XVIII wieku był językiem międzynarodowym, przede wszystkim dyplomacji i kultury. W powieściach Lwa Tołstoja, Tomasza Manna bardzo wiele dialogów napisanych jest po francusku, również Fryderyk Nietzsche w swoich pismach posługiwał się terminami francuskimi. Francuski był bardzo popularny w Polsce, szczególnie wśród arystokracji. W całej Europie wykształceni ludzie posługiwali się na co dzień francuskim, na przykład arystokracja rosyjska. W języku polskim do niedawna bardzo popularne było jeszcze francuskie „par excellence” (w całym tego słowa znaczeniu).
W średniowieczu francuski był językiem dworu angielskiego. Dzisiejsze motto brytyjskie (Dieu et mon droit) nadal jest zdaniem francuskim. Francuski jest również najpopularniejszym językiem, jakiego uczą się wykształceni Brytyjczycy i Amerykanie, na drugim, czasem na pierwszym miejscu jest w Niemczech.
Nad czystością języka czuwa od 1665 roku Akademia Francuska, który dba, by używano terminów pochodzenia francuskiego i, jeśli trzeba, tworzy nowe terminy zastępujące nazewnictwo przyjęte z angielskiego, np. l’ordinateur zamiast le computer = ‘komputer’. Promowaniem języka francuskiego w świecie zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Frankofonii. |
||