Student NEWS - nr 29 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Wezwał gospodarz weterynarza do chorej krowy. Gdy ten przyjechał,
kazał chłopu patrzeć pod ogon, sam zaś zagląda do pyska:
- Czy pan mnie widzi?
- Nie.
- To pewnie będzie skręt kiszek.
.            

Nowy semestr

   

Mimo, iż trudno jest w to uwierzyć, zima naprawdę ma się ku końcowi. Miesiące ciemnych poranków i równie nieprzyjemnych wieczorów powoli przeobrażają się w coraz jaśniejsze dnie i krótsze noce. Niemożliwe staje się prawdą. Coraz łatwiej jest nam wstawać. Końcowi dobiega także wielomiesięczna bieganina przez pryzmy zalegającego śniegu, konieczność przedzierania się przez góry białego puchu i wieczne torowanie sobie drogi. Ani się obejrzymy a na sali wykładowej będzie można w końcu otworzyć okna, a wpadające przez nie powietrze nie zamrozi oddechu żadnego studenta. Ujmijmy to prosto: nadchodzi wiosna!

 

Tak jak na okres Nowego Roku, wraz z przyjściem wiosny obiecujemy sobie zmiany w naszym życiu. Przyrzekamy sobie w końcu zacząć uprawiać jogging, bo przecież cieplejsza pogoda sprzyja dbaniu o własną kondycję. Chcemy się więcej uczyć, aby poprawić oceny z sesji zimowej, mamy setki, jeśli nie tysiące postanowień, które chcemy zrealizować tylko w tym jednym jedynym semestrze. Czasu jest sporo, tylko jak wszystko zaplanować?

 

Więcej i jeszcze więcej nauki

To przede wszystkim na semestr letni składamy stanowcze postanowienie bardziej intensywnej nauki i poprawienia wyników z zimowej sesji. Ta przecież nie zawsze wychodzi najlepiej. Sesja letnia to dla studentów często wyzwanie, jakie stawiają sobie sami – wyzwanie, które mniej lub bardziej ale starają się realizować. – W ostatniej sesji dostałem ocenę dostateczną ze znienawidzonej przez wszystkich statystyki. Ta trója była i tak bardzo naciągnięta, głównie dzięki uprzejmości profesora – opowiada mi Michał, student 3 roku Politechniki Warszawskiej – Ten zagrał mi na ambicjach i w tym semestrze postanowiłem zakończyć przedmiot oceną co najmniej dobrą. Dwa dodatkowe kursy bazujące na statystyce powinny mi pomóc. Jak tylko zrobi się cieplej zaczynam się systematycznie uczyć.

Jak tylko zrobi się cieplej… Takich studentów jak Michał jest znacznie więcej. To właśnie w semestrze letnim podejmujemy decyzje o bardziej systematycznej i wytrwałej pracy.  Obiecujemy sobie, że sesji letniej nie damy się zaskoczyć bo przecież który student lubi mieć jakikolwiek egzamin przeniesiony na wrzesień. To przecież zawsze ogranicza wolność podczas upragnionych i zasłużonych przez każdego żaka wakacji. Sesja letnia musi być z zasady zdana. Po prostu musi.

Wzmożona nauka na samych zajęciach, to jednak nie jedyna obietnica naukowa, jaką składają sobie młodzi ludzie. Wraz z nadejściem wiosny wstępują w nas przecież nowe siły, możemy więc z większą łatwością przyswoić sobie wiedzę z wybranej przez nas dziedziny.

- W semestrze letnim mamy znacznie więcej studentów zapisujących się na kursy językowe – opowiada mi Martyna, właścicielka jednej z warszawskich szkół językowych – To właśnie studenci przeróżnych uczelni należą do naszych najbardziej pilnych uczniów. Zdarza się niejednokrotnie, że w jeden semestr chcą przygotować się do egzaminów np. Cambridge, co nie jest łatwym zadaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angielski to zresztą nie jedyny język, jakiego chcą w letnim semestrze uczyć się studenci. Coraz bardziej popularne są także takie języki jak hiszpański, francuski czy też – cieszące się ostatnio coraz większą popularnością – chiński i japoński. Nowa wiedza nie koniecznie musi przydać się nam natychmiast, mamy jednak nadzieję, iż z biegiem czasu będziemy mogli zaskoczyć naszego pracodawcę czy też znajomych wyjątkowymi umiejętnościami. Nauka języków jest tym co zawsze warto zgłębiać a jeśli ktoś wie o tym najlepiej, na pewno jest to student.

 

Stres

Magnez zapobiega stresom, bólom i zawrotom głowy. Poprawia też wchłanianie potasu oraz wywiera działanie uspokajające. Zapobiega nadpobudliwości nerwowej, depresji.

Wynika z tego, że najskuteczniejszym pogromcą stresu… jest magnez, bo hamuje uwalnianie się w naszym organiźmie hormonów stresu (adrenaliny i noradrenaliny).

 

 

Rozdrażnienie

Człowiek cierpiący na niedobór magnezu jest nadpobudliwy, nerwowy, ma trudności z koncentracją. Niekiedy ma problemy z zasypianiem, irracjonalny niepokój bez przyczyny i zawroty głowy.

 

 

 

 

 

A może ekstra gotówka

Bardziej intensywna nauka to jednak nie jedyna rzecz, jaką planują młodzi studenci na semestr letni. Wielu z uczelnianych żaków okres przedwakacyjny chce przeznaczyć na zarobienie dodatkowych pieniędzy, które umożliwią im odpowiedni standard wakacji. Komu nie marzy się przecież bezstresowy odpoczynek po trudnej sesji, choćby na Mazurach? – Dodatkowe pieniądze przydają się zawsze, a w drugim semestrze łatwiej jest je zarobić – mówi Ania, studentka kulturoznaw stwa Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

 – To przecież na wiosnę częściej chodzimy do klubów czy też przesiadujemy w najprostszych a jakże popularnych ogródkach piwnych. A wszystko przecież kosztuje.

Sezonowe lokale, upodobane właśnie przede wszystkim przez studentów, są też tymi, które najchętniej pozwalają im na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu. Często już na początku marca, kawiarnie czy też puby otwierają własne ogródki. Wtedy potrzebują dodatkowych kelnerów czy barmanów, a wśród tych najchętniej widzą właśnie studentów. To właśnie ich najłatwiej zatrudnić jest na czas sezonowy a pracodawcy doceniają także fakt, że nie wymagają oni umowy o pracę. – Nie ma problemu ze znalezieniem pracy na zlecenie – potwierdza Magda, studentka warszawskiej Politechniki, dorabiająca w okresie letnim jako kelnerka w studenckim pubie. – Nie domagamy się ubezpieczenia z racji umowy o pracę, nie chcemy dodatkowych, często skomplikowanych formalności. Ja, jak każdy student, myślę przede wszystkim o kwestiach finansowych.

Gdzie więc najlepiej znaleźć studentowi pracę? Ci, którzy na dodatkowe zajęcie mogą poświęcić wyłącznie wieczory lub weekendy, powinni szukać pracy w okolicznych punktach gastronomicznych. Ci ze studentów, którzy na zarabianie dodatkowych pieniędzy mogą poświęcić wyłącznie parę godzin w tygodniu, dodatkowo w nie do końca ustalonych ramach czasowych, powinni szukać zatrudnienia jako korepetytorzy lub tłumacze. Tutaj, nawet w kilka godzin w tygodniu mogą zarobić pieniądze równe tym zarabianym przez pracujących jako kelnerzy czy też barmani. Pracę na okres przedwakacyjny nie jest trudno znaleźć, nic więc dziwnego, że coraz więcej studentów decyduje się właśnie na taki sposób spędzenia wolnego czasu.

 

Zmęczenie

Do objawów niedoboru magnezu należy m.in. poranne zmęczenie. Im większy niedobór magnezu tym bardziej jesteśmy zmęczeni, znerwicowani, rozdrażnieni i ociężali.

Jeśli nie wyeliminujemy niedoboru magnezu, możemy spotęgować postępujące osłabienie. Konsekwencją mogą być zmienne stany nastroju: depresja, pobudzenie, niepokój, bezsenność. A także zmęczenie bez przyczyny, nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa, osłabienie fizyczne czy zaburzenia równowagi. U osób o niskim stężeniu magnezu częściej rozwija się zawał serca.

 

 

 

Praca

Kawa i spożywanie dużej ilości cukrów powoduje „ucieczkę” magnezu i wapnia z organizmu. Dlatego osoby bardzo intensywnie pracujące, pijące kawę, narażone na stres i przemęczenie, mające kłopoty ze snem, powinny pomyśleć o stałym i systematycznym uzupełnianiu poziomu magnezu.

 

 

Kochanego ciała trochę mniej

Wraz z rozpoczęciem lata i powoli nadchodzącym okresem upragnionego ciepła, marzymy też o zrzuceniu z siebie zimowych ubrań i wystawieniu na słońce większej ilości ciała. Panowie marzą o wymianie spodni na szorty, a panie chcą w końcu  założyć upragnione sukienki. Nawet najbardziej sumienny, „siedzący” w książkach student nie będzie miał nic przeciwko pięknej i równomiernej opaleniźnie, bo ta wpływa dobrze zarówno na nasze poczucie własnej estetyki jak i nasze wewnętrzne poczucie przyjemności i zadowolenia.

Brzmi pięknie a jednak… częstym problemem, jaki podczas letniej transformacji napotykają młodzi ludzie, jest tych kilka, no może więcej niż kilka dodatkowych kilogramów, jakie przez zimę zdążyły zagościć na naszym ciele. Co wtedy? Nie ma chyba kobiety, która choć raz nie obiecywała sobie przejść na dietę, aby przed nadejściem wakacji pozbyć się niechcianego tłuszczyku. Wraz z nadejściem wiosny aktywnie podejmujemy postanowienie zdrowego trybu życia, większej aktywności na świeżym powietrzu i konsekwentnego odmawiania sobie tzw. niezdrowego jedzenia. To właśnie na wiosnę najwięcej młodych ludzi zapisuje się na basen czy też na siłownię. To właśnie na wiosnę najwięcej z nich zaczyna odwiedzać uczelniane kluby czy też sekcje sportowe. Chcemy jak najszybciej pozbyć się niechcianego ciała, aby przed latem wywrzeć własną osobą jak najlepsze wrażenie. – Kiedy jest ciepło łatwiej o konsekwencję – śmieje się Agnieszka, 22 letnia studentka z Krakowa. – W gorący dzień mało kto ma ochotę na tłuste potrawy czy też niezdrowe jedzenie. Trochę ruchu

i dieta od razu staje się łatwiejsza. Na pewno staje się też skuteczniejsza.

 

Odchudzanie

Sposób odżywiania w decydującym stopniu wpływa na to, jak długo nie damy się miażdżycy i jak będzie pracować nasze serce.

Magnez chroni serce przed działaniem wolnych rodników, a to właśnie przez nie rozwijają się zmiany miażdżycowe w układzie krwionośnym! Prawidłowa, urozmaicona niskotłuszczowa dieta pomaga utrzymać drożność i elastyczność naczyń.

Należy również pamiętać, że w szczególności u kobiet dieta uboga w magnez prowadzi do zaburzeń rytmu serca.

 

Sport dla wszystkich

Wraz z nadejściem wiosny, trudno jest nie skorzystać z ciepłej pogody i nie zaznać – chociaż w minimalnym stopniu, różnych odmian sportu. Najtańszą formą jest najprawdopodobniej jogging.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coraz więcej studentów decyduje się na taką właśnie formę aktywności fizycznej. – Biegam dla sportu i dlatego, że na jogging nie trzeba kupować karnetów – uśmiecha się Robert, jeden ze studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Nie stać mnie na drogie karnety na basen a taka forma sportu w pełni zaspokaja moje potrzeby.

Ci, którzy mają więcej zasobów finansowych najczęściej decydują się zadbać o własną kondycję poprzez uczęszczanie na jeden z okolicznych basenów. Pływanie jest zresztą jednym z najbardziej popularnych form aktywności wśród studentów a miejscowe baseny przeżywają a okresie wiosennym swoiste oblężenie. – Przecież basen i woda najlepiej rzeźbią sylwetkę – tłumaczy mi z powagą Basia, studentka pierwszego roku medycyny.

 

 

 

Sport

Uprawiamy sport, bo sprawia on nam przyjemność i dodatkowo pomaga w odstresowaniu. Ale należy pamiętać, że przy okazji tracimy sporo magnezu poprzez większe zapotrzebowanie na energię. Dlatego wszyscy uprawiający sport powinni pamiętać o uzupełnianiu magnezu.

 

 

 

Marta Czabała