W numerze m.in.
Studenckie Życie
Praca i kariera
Adwokatura
Bądź kreatywny
Humor dnia
Microsoft stworzył nową wersję Windows dla |
Poszukuję pracy
Słyszałeś zapewne opowieści o osobach, które szukały pracy. Wiesz, że jednym nie udaje się ta sztuka przez długi czas, a inni bez problemów znajdują posadę. Czy zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? Szukanie pracy to ciężka praca „na pełen etat”, a najważniejsze w niej jest to, jak i gdzie się szuka! Własne kontakty Najlepiej zacząć poszukiwanie zatrudnienia od rozmów na ten temat ze znajomymi, przyjaciółmi i członkami swojej rodziny. Powiedz im, jaka praca Cię interesuje i w jakiej firmie lub instytucji. Poproś o dostępne dla nich, a niedostępne dla Ciebie informacje. Oni przecież często wiedzą o wakatach w firmach lub instytucjach, gdzie są zatrudnieni, a także o planach rekrutacyjnych swoich pracodawców. Wymieniają się również tą wiedzą ze znajomymi, przyjaciółmi i krewnymi. Taki łańcuch ludzi dobrej woli może znakomicie pomóc w realizacji Twoich zamierzeń. W dodatku ktoś z bliższej czy dalszej rodziny, sąsiad lub koleżanka, mogą okazać się doskonałym źródłem informacji o upatrzonej firmie czy instytucji oraz o wymaganiach, jakie stawia się tam kandydatom do pracy. Mogą Ci też pomóc przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, albo nawet zarekomendują Cię u pracodawcy. Nie bój się posądzenia o wykorzystywanie tzw. znajomości! I tak raczej będziesz musiał przejść przez całą procedurę kwalifikacyjną. W wielu miejscach nie ukrywają jednak, że chętniej przyjmują ludzi poleconych przez swoich pracowników, bo mają zaufanie do ich opinii.
Prasa Wciąż bardzo popularnym źródłem wiedzy o rynku pracy jest prasa. Niektóre dzienniki ogólnopolskie - „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”, „Fakt” - mają specjalne dodatki ogłoszeniowe. Ma je także wiele gazet lokalnych, np. „Życie Warszawy”, „Dziennik Zachodni” czy „Dziennik Wschodni”. Co więcej, właśnie w takich gazetach pracodawcy chętnie zamieszczają oferty pracy. Warto jednak zaglądać również do pism specjalistycznych i branżowych, możesz tam bowiem znaleźć anonse tylko z określonego sektora, który Cię interesuje. Ogłoszenia rekrutacyjne albo zawierają nazwę firmy, albo np. tylko określenie branży. Pierwsze wydają się bardziej wiarygodne, bo wiadomo, z kim się ma do czynienia. Nie znaczy to jednak, że te drugie zawsze są podejrzane. Z pewnością ich wadą jest to, że trudno dowiedzieć się z nich czegoś konkretnego o potencjalnym pracodawcy, a więc trudniej przygotować się do starań o posadę.
Agencje rekrutacyjne Trzeba pamiętać, iż czasem firma chce zachować w tajemnicy fakt poszukiwania nowego pracownika, bo z jakichś względów nie informuje jeszcze o tym kogoś, kogo w najbliższym czasie zamierza zwolnić. Natomiast przy dużych naborach w grę wchodzi utrzymywanie tego faktu w tajemnicy przed konkurencją. Wtedy ucieka się do pośrednictwa agencji doradztwa personalnego lub agencji pośrednictwa pracy. I to adres tej agencji widnieje w ogłoszeniu. Prowadzi ona w imieniu pracodawcy wstępną albo kompletną selekcję i rekrutację kandydatów do pracy. W wielu tego typu agencjach możesz jednak zostawić swoje dane (życiorys oraz określenie oczekiwań co do rodzaju poszukiwanej posady, stanowiska, wynagrodzenia). Agencja doda Twoje CV do bazy danych kandydatów i może zaprosić Cię na wstępną rozmowę. Kiedy pracodawca zleci takiej agencji znalezienie kogoś do pracy, oferta może trafić właśnie do Ciebie. Nieco inne możliwości oferują agencje pracy tymczasowej. Jak sama nazwa wskazuje, szukają one na zlecenie różnych firm ludzi do pracy na określony czas, niekiedy nawet na dzień lub kilka dni. Może to być zarówno praca sezonowa, jak i zastępstwo za chorego lub przebywającego na urlopie pracownika. Propozycje mogą zaś dotyczyć tak pracy fizycznej, jak i wymagającej konkretnych kwalifikacji zawodowych, np. z zakresu księgowości lub prowadzenia sekretariatu. Praca tymczasowa da Ci bardzo przydatne doświadczenie, którym będziesz mógł pochwalić się w życiorysie zawodowym. Czasem zdarza się i tak, że pracodawca, zadowolony z tymczasowego pracownika, proponuje mu później stałą posadę. Pamiętaj jednak, że agencje zatrudnienia nie mogą domagać się od Ciebie opłat za znalezienie pracy. Nie płać więc za szukanie pracy!
Internet Najpopolarniejszym już w tej chwili medium z ogłoszeniami o pracy jest - zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników - Internet. Oferty zamieszczają ogólne portale (np. onet.pl, wp.pl, interia.pl), portale ogłoszeniowe (np. anonse.pl, gratka.pl) i witryny firm rekrutacyjnych (np. HRK, Take It, Bigram, Wakat, Active Plus, TempService, Adecco), a także portale niektórych gazet (np. „Gazety Wyborczej”).
Warto wreszcie zaglądać bezpośrednio na strony pracodawców. Często informuje się tam o poszukiwanych pracownikach. Ostatnio zaczęto u nas nawet organizować wirtualne targi pracy, które odbywają się właśnie w Internecie. Jednak najwięcej ogłoszeń znajdziesz w tzw. wortalach, czyli na specjalistycznych stronach, poświęconych tylko pracy. Oto adresy internetowe niektórych z nich: www.jobs.pl, www.jobsector.pl, www.jobpilot.pl, www.webjobs.pl, www.megapraca.pl, www.abcpraca.pl, www.pracuj.pl, www.serwispraca.pl, www.pracaonline.pl, www.cvonline.pl. Wiele takich wortali oferuje też inne przydatne usługi, np. możliwość złożenia aplikacji i życiorysu online (na stronach internetowych są gotowe formularze), przeglądania ofert według określonego klucza (np. województwami lub branżami), otrzymywania pocztą elektroniczną bieżących informacji o rynku pracy (tzw. newsletters), czy nawet najnowszych ofert pracodawców, które mogą Cię zainteresować. Takie wortale na ogół publikują również wiele wiadomości i tekstów poradnikowych, które mogą Ci pomóc w przygotowaniach do poruszania się po rynku pracy. Internet stwarza też jeszcze jedną bardzo przydatną możliwość. Jest nią udział w dyskusjach na specjalnie temu poświęconych stronach. Są i takie, na których ludzie wymieniają się wiedzą o pracodawcach, płacach, radzą sobie nawzajem w sprawach związanych z poszukiwaniem pracy, itp. Skorzystaj z tego źródła informacji.
Inne miejsca Ogłoszenia o możliwości zatrudnienia znajdziesz również, choć już nie w takiej obfitości, w kilku innych miejscach. Z ofertami z najbliższej okolicy możesz zapoznać się w urzędzie pracy. Są to anonse zamieszczane przez pośrednika pracy (musisz wtedy udać się do niego i to on ewentualnie umówi Cię na rozmowę z potencjalnym pracodawcą) lub bezpośrednio przez pracodawcę. W urzędzie pracy dowiesz się też dokładnie, jakie masz prawa jako młody człowiek poszukujący zatrudnienia, kiedy i co Ci przysługuje, a także możesz spytać o oferty szkoleń i kursów. Warto pamiętać również o Akademickich Biurach Karier działających przy wielu szkołach wyższych. Niosą one szeroko rozumianą pomoc studentom i absolwentom uczelni w przejściu z murów szkoły wyższej na rynek pracy i znalezieniu na nim właściwego miejsca. Coraz popularniejsze staje się u nas organizowanie targów i giełd pracy. Powinieneś koniecznie je odwiedzać. Co prawda większość z nich organizuje się dla studentów i absolwentów studiów, bywają również targi i giełdy pracy przeznaczone dla osób o konkretnych kwalifikacjach zawodowych (np. z zakresu telekomunikacji lub informatyki), ale coraz częściej takie imprezy urządzają też np. urzędy pracy, zapraszając firmy z wielu branż, poszukujące kandydatów na różne stanowiska. Zaletą targów i giełd pracy jest to, że może na nie przyjść każdy. Nawet jeśli nie znajdziesz tam pracy, to możesz porozmawiać z pracodawcami, zorientować się w ich oczekiwaniach i wymaganiach, nawiązać przydatne kontakty. To może zaprocentować w przyszłości. Z kolei niektóre duże firmy (przede wszystkim z branż spożywczo-chemicznej, finansowej i doradczej) prowadzą cykliczne akcje rekrutacyjne (na ogół raz do roku) i programy praktyk czy staży, które w niektórych przypadkach kończą się ofertami stałej pracy. Warto więc się nimi zainteresować. Ogłoszeń o pracy możesz szukać również w innych miejscach: na tablicach ogłoszeń w biurowcach i firmach, na ogólnodostępnych tablicach ogłoszeń na przystankach autobusowych czy stacjach kolejowych, w sklepach i restauracjach, albo po prostu na słupach, drzewach i płotach. Uważaj jednak! Szczególnie te ostatnie oferty warto dokładnie sprawdzić. Nie wiadomo bowiem, czy nie zostały sporządzone przez oszustów, którzy liczą na łatwowierność i determinację szukających pracy i pod pozorem pomocy próbują wyciągnąć od nich pieniądze za wyimaginowaną pomoc.
Nigdy nie wiadomo... Jest jeszcze jeden, skuteczny, sposób szukania pracy, który wymaga jednak dużego samozaparcia i wytrwałości. To po prostu odwiedzanie firm i instytucji oraz wysyłanie do nich własnych ofert. Musisz być jednak przygotowany na to, że nawet w kilkudziesięciu miejscach niczego nie wskórasz. Chodzi przy tym o pracodawców, którzy aktualnie nie zgłaszają wprawdzie chęci zatrudniania kogokolwiek, ale przecież nie wiadomo, czy tak naprawdę po cichu kogoś nie szukają, albo za jakiś czas nie będą szukali. Próbuj dostać się do pracodawców i porozmawiać z nimi, chociażby po to, by zaprezentować swoje zalety. Zostaw tam dokumenty, przypominaj o sobie telefonicznie. Wysyłaj życiorysy i listy motywacyjne (adresy możesz wziąć z książki telefonicznej lub z Internetu). I nie zrażaj się, jeśli nie odpowiadają. To trochę jak totolotek - szansa trafienia nie jest wielka, ale niekiedy taki akurat sposób bywa skuteczny.
|
||