W numerze m.in.
Studenckie Życie
Praca i kariera
Adwokatura
Bądź kreatywny
Humor dnia
Z pamiętnika komunisty: .
Pierwszy dzień: włączam radio - Lenin drugi dzień: włączam telewizor - Lenin trzeci dzień: czytam gazetę - Lenin czwarty dzień: oglądam plakaty - Lenin piąty dzień: boje się otworzyć konserwę |
Antykoncepcja hormonalna
Pojęcie antykoncepcji hormonalnej towarzyszy nam od dawna. Kobiety już wieki temu potrafiły skutecznie regulować swój cykl miesięczny, zapobiegając tym samym zajściu w ciążę.
Dzisiejsza antykoncepcja to jednak znacznie więcej niż tylko przeciwdziałanie niepożądanej ciąży. Także specjaliści dermatolodzy polecają regularne stosowanie pigułek antykoncepcyjnych m.in. tym kobietom, które nie mogą skutecznie uporać się z problemami przetłuszczającej się cery lub uporczywym trądzikiem. Wraz z regularnym stosowaniem tabletek hormonalnych maleje skłonność do tych schorzeń jak i do, często krępującego dla kobiet, nadmiernego owłosienia. Co więcej, antykoncepcja hormonalna to dzisiaj skuteczna metoda redukowania lub też całkowitej likwidacji dolegliwości związanych z tzw. „trudnymi dniami” czyli kobiecą miesiączką. Dzięki przyjmowaniu tabletek hormonalnych krwawienia są mniej obfite i zdecydowanie mniej bolesne. Jest to szczególnie istotne dla dziewczyn mających problemy z anemią, gdyż ubytek żelaza wraz z krwią nie jest tak duży. Ilość tabletek w opakowaniu umożliwia precyzyjną regulację długości cyklu do 28 dni (21 dni przyjmowania tabletek + 7 dni przerwy), umożliwia też nieznaczne modyfikowanie trwania cyklu do własnych potrzeb. Kolejną korzyścią jest przeciwdziałanie powstaniu osteoporozy – schorzenia, które dotyka głównie kobiety. Tabletki przyjmowane regularnie przez okres minimum 6 lat w widocznym stopniu zwiększają wzrost i mineralizację masy kostnej. Kości są mocniejsze i łamią się znacznie rzadziej.
To jednak nie koniec zalet, jakie może nieść za sobą regularne stosowanie pigułek hormonalnych. Do jednych z ich najważniejszych korzyści należy ochrona przed powstaniem nowotworu endometrium. Według badań z lat 1980-1994 po 4 latach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych ryzyko zachorowań zmniejsza się o 50%, a po kolejnych 8 latach – o dalsze 22%.
Regularne stosowanie antykoncepcji zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Minimalizuje możliwość wystąpienia chociażby tak groźnej choroby jak nowotwór jajnika. Ryzyko zachorowań po 4 latach stosowania terapii redukuje się do 40%, zaś po 10-12 latach aż do 60-80% . Według amerykańskich danych wśród 100.000 kobiet w wieku 20-54 lat, które nigdy nie stosowały antykoncepcji doustnej, rak jajnika rozwinie się u 369 z nich, natomiast w analogicznej grupie zażywającej tabletki przez 8 lat, zachorują 193 kobiety mniej. Przy wszystkich korzyściach, jakie wynikają z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej należy jednak pamiętać o sytuacjach, kiedy powinno się z niej zrezygnować. Chodzi głównie o osoby z podejrzeniem choroby zakrzepowo-zatorowej, szczególnie nasilającej się u osób palących. Pamiętajmy więc, że palenie tytoniu jest dodatkowym przeciwskazaniem do stosowania regularnej antykoncepcji. Konsultacje: dr n. med. Grzegorz Stachowiak Specjalista ginekolog - położnik Czy wiesz, że Amerykańscy naukowcy obliczyli, iż na 100.000 kobiet w wieku 20-54 lat, które nigdy nie stosowały antykoncepcji doustnej, nowotwór rozwinie się u 438, zaś w przypadku jej stosowania – tylko u 197 kobiet. |
||