W numerze m.in.
Zdrowie
Praca i kariera
Adwokatura
Bądź aktywny
Humor dnia
- Dlaczego wypisujesz do domu tego pacjenta spod ósemki - pyta psychiatra .
psychiatry. - Bo on już jest wyleczony! Wczoraj wyciągnął z basenu innego pacjenta który się topił! - Tak, ale potem go powiesił żeby wysechł! |
W zdrowym ciele...
Podobno Polak mądry jest tylko po szkodzie. A co z Polką? Czy każda z nas na co dzień myśli o ewentualnych konsekwencjach swoich poczynań? Czy chociaż raz dziennie myślimy o tym, co by było gdyby? Przecież jeśli jesteśmy aktywne seksualnie, to konsekwencje naszych decyzji mogą bardzo łatwo wpłynąć na życie tych, o których na co dzień jeszcze nie myślimy. Postawmy sprawę jasno. W każdej chwili może przydarzyć nam się ciąża. Co wtedy? Bardzo często o tym fakcie dowiadujemy się po kilku tygodniach od zapłodnienia. Gdy po wielu dniach lub czasem tygodniach niepokoju, decydujemy się w końcu na test ciążowy. Mało która z nas zdaje sobie sprawę, jak istotne są pierwsze tygodnie rozwijającego się już płodu i jak wiele zależy od nas samych, by zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli o ciąży dowiadujemy się po kilku, a czasami nawet kilkunastu tygodniach od zapłodnienia, być może już wtedy jest za późno, by zapobiec rozwojowi bardzo ciężkich wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa u swojego dziecka.
Co robić? Każda rozsądnie myśląca o swojej przyszłości dziewczyna, nawet nie planując jeszcze ciąży, powinna dbać o swoje ciało i… zdrowie. Powiedzmy to otwarcie - po prostu musimy być przygotowane, nasze ciało powinno być na to przygotowane. Już od pierwszych tygodni ciąży jedną z najważniejszych i najbardziej rozsądnych decyzji, jakie powinna podjąć kobieta, jest regularne przyjmowanie kwasu foliowego. To właśnie odpowiednia jego ilość wpływa na prawidłowe formowanie się układu nerwowego dziecka, głownie mózgu i kręgosłupa. Wszystkie te procesy mają miejsce właśnie w pierwszych tygodniach ciąży. Wtedy, kiedy być może jeszcze nie wiemy, że rodzi się w nas nowe życie. A jakie konsekwencje dla Twojego przyszłego dziecka może mieć niedobór kwasu foliowego? Brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego w naszym organizmie może skutkować poważnymi defektami wrodzonymi dziecka, takimi jak bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, czy przepuklina mózgowo-rdzeniowa. Jak potwierdzają badania naukowe, regularne przyjmowanie kwasu foliowego przez przyszłą mamę zmniejsza ryzyko wystąpienia takich wad nawet o 70 procent! Dlatego koniecznie każda młoda dziewczyna i odpowiedzialna kobieta, niezależnie od swoich planów, powinna włączyć do swojej codziennej diety zalecaną profilaktyczną dawkę 0,4 mg kwasu foliowego – np. preparat Folik. Jedna tabletka dziennie to tak niewiele, a może zapewnić naszemu przyszłemu dziecku zdrowe życie. To żaden wysiłek. Warto pomyśleć już teraz. Przecież instynkt macierzyński należy do najsilniejszych!
Folik zawierający 0,4 mg kwasu foliowego można kupić bez recepty w każdej aptece. |
||