Student NEWS - nr 35 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Dlaczego mężczyźni uganiają się za kobietami, których nie mają zamiaru poślubić?
- Z tego samego powodu, dla którego psy uganiają się za samochodami, którymi nie zamierzają jeździć

.            

Rozwiązanie umowy o pracę

 

Czasami będziesz musiał - z różnych przyczyn - rozstać się z dotychczasowym pracodawcą. Powinieneś, więc znać przynajmniej podstawowe zasady obowiązujące w takiej sytuacji firmę i Ciebie oraz wiedzieć, jakie postępowanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

 

Rozwiązanie umowy zawartej na określony czas lub na wykonanie konkretnej pracy następuje automatyczne po upływie tego czasu lub wykonaniu pracy, (choć mogą - w pewnych przypadkach - zostać wypowiedziane wcześniej). Oto najważniejsze zasady obowiązujące przy różnych formach rozwiązywania umów o pracę.

 

Porozumienie stron

Najkorzystniejsze i dla Ciebie, i dla pracodawcy jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Oznacza to, że obie strony zgodnie wyrażą taką wolę (jest to zapisane w odpowiednim dokumencie o rozwiązaniu umowy). Firma nie musi Ci wtedy wypłacać odprawy - jeśli nie było zmniejszenia zatrudnienia - a ty nie musisz się zastanawiać, co powiedzieć kolejnemu pracodawcy, gdy spyta, dlaczego Cię zwolniono. Ten drugi aspekt jest o tyle istotny, że doradcy personalni i menedżerowie do spraw rekrutacji niekiedy podejrzliwie traktują osoby zwolnione przez poprzedniego pracodawcę, nawet, jeśli stało się tak bez winy pracownika.

 

Wypowiedzenie

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje w wyniku oświadczenia jednej ze stron, że zamierza to uczynić właśnie w taki sposób. Oznacza to, że rozwiązanie umowy nastąpi w oznaczonym dniu, po upływie określonego czasu, czyli właśnie okresu wypowiedzenia. W taki sposób może być rozwiązana umowa zawarta na okres próbny, umowa bezterminowa (na czas nieokreślony), umowa na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, o ile zastrzeżono w niej możliwość wcześniejszego rozwiązania.

Wypowiedzenie musi być dokonane na piśmie i prawidłowo doręczone (w taki sposób, by adresat mógł się z nim zapoznać - może zostać odczytane lub doręczone pocztą albo przez posłańca).

 

Bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia następuje w szczególnych przypadkach.

Pracodawca ma prawo dokonać rozwiązania umowy z winy pracownika, np. w ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Pracodawca może jednak rozwiązać umowę bez wypowiedzenia również, wtedy, gdy nie ma winy pracownika. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik jest niezdolny do pracy na skutek choroby dłużej niż trzy miesiące,

a był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy, albo nieobecność spowodowana chorobą jest dłuższa niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.