W numerze m.in.
Nauka języków
Zdrowie
Finanse
Praca i kariera
Humor dnia
Jaka jest różnica pomiędzy nowym mężem a nowym psem? |
Pomyśl już teraz...
Wiele młodych kobiet jest świadomych zagrożeń wynikających z niedoboru kwasu foliowego w organizmie i świadomie decyduje się na jego uzupełnianie. I jednocześnie wiele dziewczyn ma też wątpliwości czy robi to w odpowiedni sposób? Postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które Was nurtują.
Pisze Dorota: Mam 19 lat. Co prawda nie planuję w najbliższym czasie zostać mamą (chociaż wiem, że nigdy nic nie wiadomo), lecz już teraz bardzo boję się o zdrowie mojego maluszka. Zaczęłam brać kwas foliowy (dziś wzięłam pierwszą tabletkę) i w związku z tym mam pytanie: przez jaki okres czasu mam stosować tabletki FOLIK, by nie przedawkować leku?
Folik można przyjmować przez wiele lat i nie będzie z tego powodu żadnych przedawkowań. Jest to dawka profilaktyczna kwasu foliowego, a więc niewielka i zabezpieczająca organizm kobiety w pożądana ilość. Dziennie nie powinniśmy przekraczać 1 mg kwasu foliowego, w Foliku jest 0,4 mg.
A prawidłowa ilość spożywanego kwasu foliowego powinna wynosić w granicach pomiędzy 0,6 - 0,8 mg. Nie zaleca się przyjmować 2 tabletek dziennie Folika, gdyż niewielką część spożywamy w żywności w postaci folianów, które są metabolizowane do kwasu foliowego. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć przyjąć Folik przez jeden czy dwa dni, nie należy potem zażywać nie przyjętych/zaległych tabletek, a dalej wrócić do stałego, systematycznego przyjmowania 1 tabletki dziennie.
Nie ma też żadnych przeciwskazań przy spożywaniu z innymi lekami (poza lekami przeciwpadaczkowymi starej generacji). Można go śmiało włączyć do stałej diety i przyjmować nawet wtedy, gdy przyjmujemy np. antybiotyki, leki sterydowe (jak antykoncepcję hormonalną) czy inne. Jest w pełni bezpieczny, nie daje żadnych działań ubocznych.
Pytanie Kamili: Wiem, że powinnam zażywać 1 tabletkę dziennie przez 3 miesiące przed ciążą i przez 3 pierwsze mięsiące w czasie ciąży. Jeśli jednak zdaży się, że przed ciążą będzie to 6 miesięcy (bo pomimo planów nie zawsze się osiąga cel), co powinnam zrobić? Czy na jakiś czas przerwać dawkowanie, jeśli zażywam go codziennie?
Folik można oczywiście zacząć przyjmować na długo przed planowaną ciążą. Zalecane jest by wszystkie kobiety, które rozpoczynają życie płciowe, włączyły już wtedy do swojego jadłospisu 1 tabletkę dziennie Folika bez względu na to, czy już planują ciążę i chcą urodzić dziecko, czy też niekoniecznie w najbliższym czasie myślą o macierzyństwie (takie jest też zalecenie Ministra Zdrowia w Programie Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej).
Dlaczego jest to takie ważne i dlaczego można przyjmować Folik na długo przed planowana ciążą? W Polsce nadal zdecydowana większość ciąż jest nieplanowana, a o fakcie zajścia w ciążę kobieta dowiaduje się zwykle w 2 lub 3 miesiącu, gdy układ nerwowy dziecka jest już ukształtowany. Do budowy zalążka układu nerwowego (tzw. cewy nerwowej) - budowy komórek nerwowych (i nie tylko), potrzebny jest kwas foliowy. Właśnie w pierwszych tygodniach płodu kształtowany jest układ nerwowy, kiedy kobieta jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce zostanie mamą. Jeśli mamy niedobór kwasu foliowego w organizmie (a najczęściej jest go za mało, bo ok. 0,15 - 0,25 mg, a powinno być ok. 0,6 - 0,8 mg), może dojść do poważnych wad wrodzonych cewy nerwowej kształtującego się płodu, takich jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Wad tych nie można leczyć, operacyjne zaś usuwanie podczas ciąży nie przynosi większych rezultatów, chociaż w świecie podejmowane są takie próby. Dlatego najskuteczniejszą, najtańszą i najprostszą metodą, do tego w pełni bezpieczną dla kobiety i dla dziecka, jest profilaktyka pierwotna czyli przyjmowanie przed ciążą i w czasie jej trwania małej dawki kwasu foliowego, jaka jest właśnie w preparacie Folik.
Zachęcamy do zapoznania się z serwisami www.Folik.pl oraz www.kwasfoliowy.pl gdzie znajdziecie więcej informacji. Na pytania odpowiadała mgr farmacji, Produkt Manager Polfy Grodzisk. Kwas foliowy daje wiele innych, bardzo ważnych korzyści dla naszego organizmu. • Z jego udziałem powstaje serotonina, działająca kojąco i uspokajająco (zdrowy sen!) oraz noradrenalina, która jest odpowiedzialna za naszą aktywność i energię. Kwas foliowy uczestniczy więc w syntezie „hormonu szczęścia” (wspomniana serotonina). Choćby z tego względu warto dbać o prawidłowe jej stężenie w organizmie. • Kwas foliowy obniża poziom aminokwasu tzw. homocysteiny, której nadmiar uważany jest za czynnik przy chorobie niedokrwiennej serca jak miażdżyca. • Badania naukowe podają także, że niedobór kwasu foliowego może w przyszłości powodować transformacje nowotworowe, choroby starcze związane z demencją, depresją, psychozami jak Alzheimera.
Kwas foliowy (Acidum folicum) w dawce 0,4 mg można kupić bez recepty w każdej aptece, np. preparat FOLIK produkowany przez Polfę Grodzisk. |
||