W numerze m.in.
Nauka języków
Studenckie Życie
Praca i kariera
Adwokatura
Humor dnia
Komputerowiec podrywa laskę: |
Status bezrobotnego dla studenta
Na pytania odpowiada Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke
Paweł Czy student uczący się w normalnym trybie dziennym na państwowej uczelni, może otrzymać status bezrobotnego? Nie. Jedynie studia w systemie wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym nie są przeszkodą w uzyskaniu statusu bezrobotnego (patrz też szczegółowe warunki określone w art.2 ust.1 p.2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Czym innym jest też oczywiście prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Uzyskują je tylko te osoby mające status bezrobotnego, które pracowały przez co najmniej rok w okresie ostatnich 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się jako bezrobotny (i osiągały z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę albo 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszego roku pracy). (08-01-2007)
Kasia Alimenty a zmiana nazwiska. Cześć mam małoletnią córkę na którą mam zasądzone alimenty. Właśnie dostałam rozwód i chcę powrócić do nazwiska panieńskiego czy mogę również córce nadać moje panieńskie nazwisko? Czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na alimennty?
W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wcześniej wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa (Art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie z dyspozycją tego przepisu może Pani więc powrócić do swojego nazwiska panieńskiego. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców (a tak jest w Pani przypadku), rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany, albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej (sądu opiekuńczego). Sąd wydaje odpowiednie postanowienie w tym zakresie, zezwalające (lub nie) na zmianę nazwiska dziecka, po rozważeniu wszystkich argumentów za i przeciw (patrz Art. 5 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk, z późniejszymi zmianami). Istnieje orzecznictwo sądowe, zgodnie z którym sytuacja, w której po orzeczeniu rozwodu rodziców, dziecko pozostało przy matce, której powierzone zostało wykonywanie nad nim władzy rodzicielskiej, i która używa nazwiska panieńskiego, uzasadnia zmianę nazwiska małoletniego dziecka wychowującego się w jednej rodzinie. Wskazują na to względy natury wychowawczej (tak wyrok NSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 1982 r. wyrok SA/Po 699/81 publ. ONSA 1982/1/34). Zmiana nazwiska rozwiedzionego małżonka ani dziecka nie mają żadnego wpływu na obowiązek alimentacyjny. (08-01-2007).
Alicja Jestem studentką V roku. Mój ojciec od kilku lat nie płaci zasądzonych alimentów. Nie ma stałych dochodów. Posiada jednak dom i samochód. Czy mam prawo do ubiegania się o prawa do jego majątku?
Należności alimentacyjne stanowią w opisanej sytuacji wymagalny dług ojca, który może być dochodzony w drodze postępowania egzekucyjnego. Fakt nie osiągania przez ojca stałych dochodów ma znaczenie tylko o tyle, że dochody ojca, np. z wynagrodzenia za pracę, nie będą przedmiotem prowadzonej egzekucji. Zgodnie z powyższym, powinna Pani wystąpić do komornika z wnioskiem o egzekucję alimentów, wskazując mu odpowiedni majątek ojca, z którego mogłaby być prowadzona egzekucja. Komornik powinien wówczas zająć na poczet dochłodzonych należności alimentacyjnych wszelkie niezbędne składniki majątku ojca. Inaczej natomiast przedstawia się sytuacja, w której dziecko dopiero ubiega się o przyznanie alimentów przez sąd. Podstawę ustalenia zakresu obowiązku alimentacyjnego stanowią usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka oraz możliwości (zarobkowe i majątkowe) zobowiązanego rodzica. Dziecko ma prawo do korzystania z tego samego standardu życia, co zobowiązany rodzic (do czasu, kiedy dziecko będzie już w stanie utrzymać się samodzielnie). Choć zakres obowiązku alimentacyjnego nie może być ustalony w takim rozmiarze, który by doprowadził zobowiązanego rodzica lub jego najbliższych do niedostatku, trudna sytuacja materialna rodziców nie zwalnia ich jednak od obowiązku świadczenia na potrzeby dzieci. Zmuszeni są oni dzielić się z dziećmi nawet bardzo szczupłymi dochodami, chyba że takiej możliwości są pozbawieni w ogóle. W sytuacjach skrajnych, zwłaszcza o charakterze przejściowym, sprostanie obowiązkowi alimentacyjnemu może wymagać nawet poświęcenia części składników majątkowych (orzeczenie SN I CKN 1538/99). Należy też w tym zakresie podkreślić, że, zgodnie z utrwalonym rzecznictwem sądowym, dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie. Kluczową okoliczność, w przypadku występowania o sądowe przyznanie alimentów od niepracującego, ale posiadającego majątek, rodzica, stanowi moim zdaniem to, że dziecko jest, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym, uprawnione do takiej samej stopy życiowej, na jakiej żyje rodzic. Może więc występować o alimenty w wysokości odpowiadającej stopie życiowej zobowiązanego rodzica. Sąd będzie przede wszystkim brał pod uwagę nie to, jakie dochody faktycznie osiąga rodzic, ale to, jakie są jego potencjalne możliwości zarobkowe (wynikające z jego wykształcenia, wieku, sytuacji na rynku pracy itp.). W szczególności, jeśli rodzic nie pracuje, ponieważ pracować po prostu nie chce, nie zwalnia go to w żadnej mierze z płacenia alimentów w wysokości wynikającej z dochodów, które potencjalnie mógłby osiągać. (08-01-2007)
Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku. |
||