W numerze m.in.
Zdrowie
Praca i kariera
Bądź aktywny
Humor dnia
Jasio pyta tatę: |
Aktywnie, ale rozsądnie…
Jeśli korzystasz z siłowni, sauny, basenu lub fitness klubu narażony jesteś, czy tego chcesz czy nie, na zakażenie grzybicą.
Ponieważ rozwojowi grzybów sprzyja wilgoć i ciepło, szczególnie narażone są osoby przebywające w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, które korzystają z ogólnodostępnych pryszniców (akademiki, szatnie basenowe, w klubach sportowych). Niebezpieczne są nawet wykładziny – jeśli ktoś chodzi po nich boso.
Warto więc coś więcej wiedzieć na temat grzybicy, dziś nazywanej już chorobą cywilizacyjną – ze względu na liczbę osób nią zaatakowanych, łatwość rozprzestrzeniania się oraz dogodne warunki, które tworzy dla niej sam człowiek. Grzybica jest chorobą zakaźną – przenosi się z człowieka (zwierząt lub przedmiotów), przy czym można zarazić się w sposób bezpośredni lub korzystając z rzeczy należących do osoby chorej – np. ręcznika, obuwia, myjki. Według statystyk na grzybicę chorują najczęściej ludzie młodzi, w wieku 20-30 lat, częściej mężczyźni. Bądźmy świadomi tego, że zagrożony jest każdy.
Nie lekceważ pierwszych objawów Tej choroby nie można nie zauważyć – grzybica powoduje zmiany w wyglądzie skóry, paznokci, chory odczuwa często swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie, może pojawić się nieprzyjemny zapach potu. Szczególnie zakaźna jest grzybica stóp. Wystarczy, że w domu czy w pokoju akademickim jest jedna osoba, która cierpi na grzybicę, ryzyko pojawienia się tej choroby u pozostałych rośnie w postępie geometrycznym. Zarazić można się korzystając ze wspólnej wanny, prysznica czy ręcznika. Wystarczy pożyczyć gąbkę do mycia, ręcznik lub nożyczki do paznokci, a po kąpieli wsunąć stopy w cudze klapki – i grzybica przechodzi na następną osobę. Podobnie łatwo zarazić się grzybicą, gdy po meczu drużyny wymieniają się swoimi koszulkami czy spodenkami. Grzybica pachwin jest równie dokuczliwa, irytująca i… zakaźna, jak grzybica stóp.
Zadbaj o stopy Ważne jest także obuwie jakie nosimy – mało przewiewne buty i skarpety ze sztucznych włókien sprzyjają rozwojowi choroby. Grzyby bardzo lubią również obuwie skórzane, szczególnie zawilgocone, nie wietrzone. Osoby, które noszą przez wiele godzin to samo obuwie, zwłaszcza gdy stopy w nich się pocą, narażone są na rozwój grzybicy np. sportowcy, (istnieje nawet specjalne określenie – „stopa atlety”). Ale nie tylko ludzie aktywni mają problemy z grzybicą. Spędzając w biurze czy na wykładach po kilka czy kilkanaście godzin dziennie, zapominamy o swoich stopach. Spocone stopy, powodują wilgotnienie skarpetek i w ten sposób powstaje doskonałe podłoże do rozwoju grzybów.
Nie wpadaj w panikę gdy złapiesz grzyba Gdy zdarzy Ci się infekcja grzybicza, sięgnij po nowoczesne i skuteczne sposoby. W ciągu tygodnia – dwóch możesz pozbyć się uciążliwego intruza stosując np. Terbiderm krem. Terbiderm jest przeciwgrzybicznym lekiem nowej generacji do miejscowego stosowania na skórę. Substancja czynna leku – terbinafina, ma działanie grzybobójcze na wiele rodzajów grzybów rozwijających się na skórze, włosach i paznokciach. Działa szybciej i skuteczniej w przeciwieństwie do słabszych, grzybostatycznych, dotychczas stosowanych leków przeciwgrzybiczych. Już pierwsze zmiany na skórze stóp – pojawiające się między palcami pęknięcia, maceracja, zaczerwienienie czy łuszczenie się naskórka albo ogniska pęcherzyków – powinny skłonić nas do sięgnięcia po odpowiedni preparat. Przed nałożeniem kremu należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę. Cienką warstwę kremu nanosi się raz lub dwa razy na dobę i lekko wciera w chore miejsce. Terbiderm dostępny jest bez recepty w aptekach na terenie całego kraju. |
||